در پاسخ به سؤال آقای ص.مرتضایی:
آنجا که برخی آزادی‌های موجود در اینترنت، موجب سلب آزادی‌های فردی و تعدی به حقوق خصوصی افراد شود، فیلتر کردن پایگاه خاطی کوچکترین کاری است که می‌توان در دفاع از حقوق خصوصی افراد انجام داد.
تاریخ انتشار: ۰۳ اسفند ۱۳۸۹ - ۱۵:۰۲
کد خبر: ۴۴۲۱
سرویس مشاوره و پاسخ به سؤالات گرداب- امروزه تمامی کشورها تلاش دارند، با الکترونیکی کردن روند اجرایی فعالیت‌ها، به امور خود شتاب قابل ملاحظه‌ای ببخشند تا از مواهب آن بی‌نصیب نمانند. با این حال نفوذ فراگیر، آسیب‌پذیری فراگیر را هم به دنبال دارد؛ لذا برای مصون‌سازی فضای نوظهور سایبر نباید بر شیوه یا ابزار خاصی اتکا کرد و باید برنامه جامعی را جهت سالم‌سازی آن تدارک دید؛ بدیهی است فیلترینگ یکی از قطعات این پازل پیچیده و بزرگ محسوب می‌شود.

کاربر گرانقدر! هیچ عقل سلیمی نمی‌پذیرد که به دلیل جلوگیری از رواج فیلتر‌شکن، باید از اقدامات پیشگیرانه دست کشید! فیلترینگ لازم و ضروری است و این قابل انکار نیست،آنجا که آزادی‌های موجود در اینترنت موجب سلب آزادی‌های فردی و تعدی به حقوق خصوصی افراد شود، فیلتر کردن پایگاه خاطی کوچکترین کاری است که می‌توان در دفاع از حقوق خصوصی افراد انجام داد.

ضمن اینکه علاوه بر این کارکرد، فیلترینگ یک ابزار بازدارنده است؛ به تجربه ثابت شده جلوگیری از فرصت ارتکاب به جرم به مراتب نتیجه‌ بخش‌تر از جمع‌آوری یا ممانعت از دستیابی به ابزار ارتکاب جرم است.

فیلترینگ ابزار بازدارنده برای کاربر مبتدی و غیرحرفه‌ای است؛ بازدارنده در مقابل کودک، نوجوان و دانشجویی که هر یک به فراخور حالش، فارغ از بسیاری از مشکلات جامعه امروز به دنبال تحقیقی برای کلاس درسش وارد اینترنت می‌شود و با هجمه‌ای از پیشنهادات روبه‌رو می‌شود که یکی از آن‌ها برای به دام انداختن روح کنجکاو و جستجوگر او کافی است. علاوه بر این، دغدغه بسیاری از خانواده‌ها دور نگه داشتن کودک و نوجوانشان از ورود به حوزه‌های غیر اخلاقی و نا امن، حین کار با اینترنت است و فیلترینگ از این منظر بسیار کاربردی است.

کما اینکه فیلترینگ تنها یک بازدارنده اخلاقی- تربیتی نیست، بلکه یک اقدام امنیتی است؛ چراکه بسیاری از حرکات و خدمات به ظاهر انسان‌دوستانه و رایگان در فضای مجازی یک بهره‌برداری امنیتی برای کشورهای خدمات‌دهنده آن محسوب می‌شود؛ در غیر این‌صورت برای دنیایی که اقتصاد و پول حرف اول آن را می‌زند، خدمات رایگان چه چیزی جز حماقت محسوب می‌شود؟

در کنار این مسئله کاملا جدی، وجود هکرها، فیشینگ1، ویروس‌ها، هرزنامه‌ها و ... نیز امنیت اطلاعاتی کاربر اینترنت را به خطر می‌اندازد؛ ضمن اینکه فقدان امنیت غالبا منشا بسیاری از محتواهای ناخواسته دریافتی(جاسوس‌افزارها، هرزنامه‌ها، ویروس‌ها و ...) است. در چنین وضعیتی، نه تنها کاربران در معرض انواع محتواهای دریافتی هستند، بلکه به منبع توزیع آن نیز تبدیل خواهند شد، بی آنکه از آن اطلاعی داشته باشند.

همچنین فیلترینگ راهکاری ‌است که در اکثر کشورها بر اساس خط‌مشی فرهنگی، سیاسی، امنیتی و اجتماعی هر کشور تعیین و اعمال می‌شود. در مجموع می‌توان گفت تعداد کشورهایی که در منطقه و جهان به نحوی با مسئله فیلترینگ در اینترنت مواجه هستند نسبتا قابل توجه است.

کشورهایی مانند سوئد، فرانسه وآلمان در قاره اروپا و کشورهایی مانند هند، عربستان، کره جنوبی، مالزی، چین و در مجموع آسیا به عنوان بزرگترین قاره دنیا، کانادا و استرالیا که مشهور به "فیلترینگ سیاه" است، دارای گسترده‌ترین میزان تنوع فیلترینگ‌اند و این تنها ایران نیست که فیلترینگ را به عنوان اقدامی فنی در مقابل هجمه فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و امنیتی موجود در اینترنت به کار می‌گیرد.

ضمن اینکه ایران جزء کشوهای مصرف‌کننده فناوری فیلترینگ است نه تولید‌کننده آن؛ بنابراین ابزار فنی فیلترینگ از سوی خود غرب تولید و روانه بازارهای جهانی می‌شود و پیدا کنید این وسط پرتقال‌فروشی را که شعار دفاع از آزادی‌های فضای مجازی سر می‌دهد اما از این فعالیت پرسود اقتصادی هم نمی‌تواند بگذرد.

حتی آمریکا که پدید‌آورنده فناوری رایانه‌ای و به تبع آن شبکه جهانی اینترنت محسوب می‌شود خود در مقابل حرکاتی که به نوعی منافع ملی‌اش را در فضای مجازی تهدید می‌کند (فارغ از همه شعارهای آزادی‌خواهانه که تنها برای جوامعی همچون ایران می‌پسندد) به فیلترینگ روی آورده است.

برای مثال، این کشور وب‌سایت‌های مربوط به حماس و حزب‌الله لبنان را با توجیه تروریستی بودن فیلتر می‌کند، حال آنکه وب‌سایت‌های متعلق به هم‌جنس‌بازان را به اعتقاد اینکه صرفا یک شیوه زندگی را تبلیغ می‌کنند، آزاد می‌گذارد.

کما اینکه انتقادات بسیاری را بر شیوه فیلترینگ وارد می‌دانیم و به کار بستن این راه‌کار را توجیهی بر خلأ محتوای سالم، فقدان آموزش والدین و خانواده‌ها، نبود وسایل کنترلی و پالایشی در دسترس اولیاء و برنامه‌های فرهنگی جایگزین نمی‌دانیم، اما از سویی دیگر باور داریم فیلترینگ با همه معایبی که دارد تأثیرگذار است.
 
کاربر محترم! شما خوب می‌دانید اگر فیلترینگ نباشد، پنجره باز شده مقابل شما، فرصت فکر کردن را از شما خواهد ربود.

همچنین می‌توانید  برای کسب  اطلاعات جامع از نحوه فیلترینگ دیگر کشورها  به لینک زیر مراجعه فرمایید:
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
1- کپی یک صفحه اینترنتی آشنا برای کاربر به منظور دسترسی به اطلاعات خصوصی او؛ به عنوان مثال شما ایمیلی دریافت می‌كنید كه ظاهرا از بانك فرستاده شده و در آن از شما خواسته شده است كه بر روی یك لینك كلیك كرده و مشخصات بانكی خود را بازبینی نمایید. معمولا در چنین مواقعی یك اخطار در برابر تعقیب نكردن لینك وجود دارد از جمله اینكه كلیك نكردن آن موجب بسته شدن یا معلق شدن حساب بانكی شما خواهد شد.
هدف فرستنده این ایمیل این است كه شما اطلاعات خصوصی خود شامل رمز عبور، شماره ملی، شماره حساب بانكی و مانند آن‌ها را فاش كنید؛ به فرستادن چنین ایمیل‌هایی فیشینگ می‌گویند.

 

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۱۹
بيكار
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۶:۰۰ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۴
حقيقتش من با فيلترينگ موافقم. فيلترينگ بايد باشه ولي ديگه نه اينجوري

شورشو در آوردن ديگه. هر از گاهي سايت ها سالم هم فيلتر ميشن

هرجا ميري فيلتر .

پربازديدترين صفحه تو ايران همين صفحه فيلتر هستش

تا حالا از خودتو پرسيديد كه چطوري ميشه يه سايت بي محتوا مثل پيوند ها اين ميشه رتبش

Alexa Traffic Rank: 613
Traffic Rank in IR: 5
Sites Linking In: 41

غير از اون اين فيلترينگ باعث شده كه همه به دنبال سرويس هاي اينترنتي خارجي باشن. عدم اعتماد به سرويس هاي داخلي كشور.
ايميل ، وبلاگ و ...

بهتره فيلتر رو كم كنيد تا انقدر ملت طرف فيلتر شكن و وي پي ان و وي پي اس نباشن

يا حق
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۶:۴۳ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۴
فیس بوک و یوتوب بعنوان سایت هایی که بسیار سرگرم کننده بودند، فیلتر شده اند.

متاسفانه علت بسته شدن اونا، سیاسی بود!!! اما مگه فقط باهاش کارای سیاسی می کردن! جنبه های خوب این دو تا رو هم باید دید.

پیشنهاد من به مسئولین این هست که کل اینترنت رو فیلتر کنید اما فیس بوک و یوتوب رو باز کنید.
پاسخ ها
پوریا متولد 1357
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۰۳:۱۳ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۷
با شما هم عقیده نیستم. اگر فیس بوک الان فیلتر میشد میگفتم حق با شمااست. ولی تو فیس بوک موارد بسیار بدی مثل عکسهای مستهجن ، گروهها و فعالیتهای مشکوک وجود دارد.
یوتیوب هم دارای فیلمها و کلیپهای مستهجن زیادی است.
درسته که این دو سایت نمونه که شما عرض کردید دارای جنبه های خوبی هم هست ، ولی معایب آن خیلی خیلی بیشتر از مزیت های آن است.
friend
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۷:۱۹ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۴
بسم الله الرحمن الرحیم
به نظرمن فیلترینگ خوبه و هیچ شکی هم در مورد اون نیس
اما ما هم باید سعی کنیم وبسایت هایی معتمد و امین ایجاد کنیم تا اطلاعات صحیح و درست به مردم داده بشه تا دیگه اونا برای بدست اوردن اطلاعات مجبور نشن از پروکسی استفاده کنند چون اینجوری علاوه بر اینکه شاید اطلاعات مورد نظر خوشونو پیدا کنن ممکنه اطلاعات غلط و همچنین مضری هم گیرشون بیاد.....
دیگه حوصله ندارم با مثال براتون توضیح بدم خودتون بگیرید
صلوة
amir
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۲:۴۰ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۵
be tore daghigh nemishe goft ke sitaei mesle facebook ya ... avareze bad daran ya na, be nazare man behtare say konim ta javunaro ba angize va hadafaye vala parvaresh bedim behtaraz ine ke bekhaym azin tarigh surat masalaro pak konim, javuni bikar bashe va hich hadafo omidi be ayandash nadare khob say mikone vaghtesho azin tarigh por kone vali dar kol be nazaram jologiri az vorud be in sitaye ke filmo aksaye mostahjan azinjur chiza daran kare khubie vali tasire khasi nadare chon fato faravun rikhte shode tu jame
حامد
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۸:۱۱ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۵
به نظر این حقیر، بر اصل فیلترینگ ایرادی نیست، ولی وای به روزی که بگندد نمک. فیلترینگ بی رویه در ایران، هم اکنون به خودی خود، یک امر آلوده کننده محسوب می شود، با یک مثال شرح منظور میکنم:
- کمتر کسی را میشناسیم که صفحه ای در فیسبوک نداشته باشد
- امری طبیعی است که سایت های مختلف و گاه معتبر، بدنبال خبری تصویری یا کلیپی تفریحی یا واقعه ای دیدنی به یوتیوب لینک داده باشند
- بارها برای همه ما پیش آمده که بدنبال مطلبی به صفحه ای که اشتباها و بدلیل اتوفیلترینگ غیر قابل ورود شده است بر خورده ایم
....
من، قبل از باز کردن اینترنت بروزر خود، فیلتر شکنم را فعال می کنم... این برایم، قدمی است تا کانکت شدن!
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۴۵ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۶
بنام خدا

انقدر طرفداران VPN و پروکسی در اداره سم پاشی کردند که مسئولیت آی تی را از ما پس گرفتند و راحت شدند
البته ما هم راحت شدیم و دیگر خودشان باید پاسخگو باشند در دنیا و آخرت
میهن پرست
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۱:۱۹ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۷
دورود بر شما
در جمهوری اسلامی به این قبیل اقدامات (مثل فیلترینگ و سانسور و ...) می گویند آزادی بیان اسلامی و حقوق بشر اسلامی و ... !!!!
پنهان
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۹:۴۲ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۷
سلام ...
این فیلترینگ پدر من رو در آورد ... امروز رفتم دیدیم یه بخشی از فروم انگلیسی زبان رو فیلتر کردن ...
فروم بین المللی در مورد داستان های مصور ...

کلا فیلترینگ تو ایران این شده که هر سایتی بازدیدش می ره بالا باید بره فیلتر بشه و لاغیر ...
یاهو انسور رو هم فیلتر کردن ....
هرچی می رسه رو فیلتر می کنند ....
همین جور پیش بره می رن سایت رهبری رو هم به جرم استناد به قانون جرایم رایانه ای فیلتر می کنند ...
از بس این فیلترینگ رو ادامه دادن که خودم به شخصه چند نفر رو می شناختم از فیلترشکن استفاده نمی کردن ولی رفتن سراغ فیلترشکن ... حالا هم می گن بزار هر غلطی می خوان بکن .... من هم دیگه چاره ای ندارم جز رفتن سراغ فیلتر شکن ....
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۰:۵۳ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۸
من با ذات فیلترینگ خیلی موافقم چون باید جلوی بعضی چیزها گرفته شود . مطمئن باشید کشورهای دیگه هم همینطور است . اگر لازم نبود حتی مرورگر اینترنت اکسپلورر تنظیماتی برای این کار نداشت . و یا حتی برنامه های مختص این کار !!
ولی بعضی جاها اشکالاتی وجود دارد که ان هم بدلیل عمد نبوده است . خوب باید یه اقداماتی انجام شود تا این مشکلات رفع شود
باید گفت بیشتر این مشکلات تقصیر عده ای ....!!! است که باعث این کار می شود . در سایت های مفید و کاربردی این جور اقدامات را دیدم که با مخالفت کاربران دیگر روبرو شده است
همه مشکلات تقصیر دولت نیست . ما کاربران هم تقصیراتی داریم .....
بلک مستر
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۲:۳۹ - ۱۳۸۹/۱۲/۰۸
فیلترینگ خیلی افتضاح است ما نگفتیم سایت های پورنو رو باز کنید ، نگفتیم سایت هایی که عکس ناموس ایرانی رو می گذارند را فیلتر نکنید ولی من نمی دونم فیلتر کردن سایت های مذهبی و تاریخی ایران یعنی چی؟
آره فیلتر کردن سایت فیس بوک رو قبول دارم ، مرکز فساد هست چه قدر دختر های خوب اونجا به فساد کشانده شده اند ، من واقعا متاسفم براشون ، وقتی می بینم یک دختر دنبال دوست پسر میگیره دلم میشکنه و می خوام گریه کنم و برم دختررو بزنم و بهش بگم این کارو نکنه !!!
-----
سایت موزیک ، لینک باکس ، سرور مجازی ، سایت مذهبی ، ابزار وب مسترا و... چرا باید فیلتر باشه؟
دیگه هیچ کس از خدمات ایرانی استفاده نمی کنه خود من ایمیل ایرانی رو دیگه دوست ندارم ، جستجوگر ایرانی که اصلا حرفشو نزن ، واقعا واستون متاسفم
فکر نمی کردم ایرانم ، وطنم این بشه اوضاعش ، واقعا واستون متاسفم
من ایران رو دوست دارم ولی دارید کاری میکنید که یک نفرت ایجاد بشه
من کشور آلمان و ایران رو دوست دارم در کل آریایی ها رو دوست دارم
چرا سایت زرتشتی ها باید فیلتر بشه ؟؟؟؟؟؟
چرااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا؟
پاسخ ها
کاربر
| NETHERLANDS |
۰۹:۳۶ - ۱۳۸۹/۱۲/۱۰
دوست پسر/دختر داشتن یا پیدا کردن خوب نیست ؟ پس بفرما حس جنسی دیگه کامل تعطیل کنیم
مهدی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۰:۳۸ - ۱۳۸۹/۱۲/۱۰
به نظر من فیلترینگ گسترده به شکل کنونی قبح استفاده از فیلتر شکن را در بین کاربران اینترنتی از بین برده است خاطرم هست در اوایل شروع فیلترینگ در ایران اگر کسی روی سیستم انسان فیلتر شکن می دید وجهه خوبی نداشت اما الان استفاده از فیلترشکن کاملا طبیعی شده است.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۲:۳۳ - ۱۳۸۹/۱۲/۱۰
کاربر اصلا نظر شما ربطی به موضوع نداشت.
به علاوه؛ برای تعطیل نشدن حس جنسی راه دینی و شرعی و قانونی وجود داره.
بيكار
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۳:۱۲ - ۱۳۸۹/۱۲/۱۰
سلام آقاي كاربر

ميبنيم از آي پي هلند تشريف آوردين سايت.مطمئنن وي پي ان

ما نگفتيم دنبال دوست دختر/پسر هستيم.

اگه اين فيلترينگ كار نرافزاره پس چرا سايت هاي تبليغاتي كه هر چي بزني پيداشون ميشه فيلتر نيستن؟؟

من به شخصه دنبال مطالب علمي و آموزشي هستم. ميرم يه سايتي كه فقط فيلم آموزشي داره ها و نميدونم چرا فيلتر بايد باشه

سه نوع سايت بايد فيلتر شن

1.سايت هاي پورن بايد ،‌ بايد فيلتر بشن.

2.جوامع مجازي هم موافقم اونا هم بايد فيلتر شن چون آغازگر روابط نا مشروع هستن.
3.سايت سياسي هم درست به خاطر صلاح مملكت فيلتر ميشن.

بقيه سايت ها چرا بايد فيلتر شن؟؟

مسئولان سايت گرداب بفرمايند. اين بحث هايي كه اينجا ميشه آيا به گوش مسئولان فيلترينگ ميرسه ؟؟

چون اگه اونا نشنون بحث ما بي فايده هستش.

يا حق
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۲:۱۸ - ۱۳۸۹/۱۲/۱۲
بنده به عنوان یک ایرانی علاقه مند به کشورم و آرمانهای انقلاب اسلامی، به حضراتی که به بهانه جلوگیری از خطرات جنگ نرم و مخملین و ... به فیلترینگ افسار گسیخته اینترنت می پردازند عرض می کنم که توجه داشته باشید در هر جنگی طرفین برای تصاحب زمینی می جنگند. در عرصه جنگ نرم نیز همینگونه است. اما اشتباه شما این است که در این عرصه زمین جنگ را به درستی تعریف نکرده اید. به نظر می رسد شما در فضای مجازی زمین جنگ را خود فضای مجازی می پندارید و لذا با اعمال فیلترینگ گسترده تصور میکنید این زمین را از چنگ حریف ربوده اید در حالیکه واقعیت این است که در عرصه جنگ نرم در فضای مجازی ، زمین بازی اذهان و افکار مردم است. از شما سوال میکنم آیا فیلترینگ و سانسور و جلوگیری از گردش اطلاعات به گسترش حوزه نفوذ و تاثیر گذاری شما در این زمین کمک میکند یا کاهش آن؟ از سوی دیگر تجربه ناموفق جلوگیری از استفاده از ویدیو و ماهواره نشان داده که روشهای سلبی تاثیری معکوس دارد. (الانسان حریص علی ما منع).
البته فیلتر شدن سایتهای غیر اخلاقی و... برای مصونیت کودکان و آرامش خاطر والدین لازم است اما چه توجیهی دارد که یکباره تمام وبلاگهای یک سرویس وبلاگ فیلتر شوند؟
امروزه دولتمردان کشورهای مختلف از شبکه های اجتماعی برای ارتباط نزدیک تر و بی واسطه تر با مردمان خود بهره می گیرند حتی هوگو چاوز نیز اهمیت این ابزارهای ارتباطی را دریافته و در تویتر کلی دنبال کننده دارد. اما نمی دانم چرا حکومت ایران اینقدر از شبکه های اجتماعی وحشت دارد. گیرم عده ای مخالفان حکومت هم در این شبکه ها فعالیت کنند، با فیلترینگ می توان مانع آنها شد؟ خیر این کار تنها باعث محروم کردن خود و هواداران حکومت از قدرت نمایی در این عرصه و بی اعتباری نزد افکار عمومی دنیا می گردد (از دست دادن زمین).
ميرزا شهريار
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۱۲ - ۱۳۸۹/۱۲/۱۳
به اصل اين بحث كاري ندارم!!!!

فيلتر شدن سايت كارمندايران!
واقعاً روش نامعقولي بود!
تا كي ميخوايم اينجور مشكلات داشته باشيم؟

در جريان موضوع هستيد؟
فيلتر شد كه عملاً لغو بشه، ولي اكثراً با فيلترشكن و VPN (در كافي نتها) رفتن ثبت نام كردن!
يعني بدتر از بد!
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۲۱ - ۱۳۹۰/۰۳/۳۰
من حتی به ایمیلی که توی صفحه فیلترینگ برای رسیدگی به شکایات گذاشته بودن نوشتم که فیلترینگ داره از حد خودش خارج میشه و مردم تشویق به استفاده از فیلترشکن میشن ولی ظاهرا همچین ایمیلی وجود خارجی نداره! برای باز شدن سایت دهخدا (!!!) باید حتما مجله خبری بیاد بگه تا بازش کنن؟ چرا به خاطر مشکل نرم افزار فیلتر یا ندونم کاری مسئول فیلترینگ (حالا هر عاملی که هست)، یه سایت خبری یا مذهبی یا سایت گیم(!) باید بسته بشه اونوقت سایتهای مستهجن ایرانی راحت دارن فعالیت می کنن و حتی فیلم مستهجن رو فروش اینترنتی می کنن؟! میگن بیاین پیگیری کنین. چرا من نوعی به خاطر حماقت به نفر یا مشکل یه نرم افزار باید وقت بذارم برم دادگستری؟ دادگستری ایران هم که اونقدر می پیچونه تا بی خیال بشی. یه چیز میگم بقیش رو خودتون بفهمید:
شباهت اوضاع ایران امروز و تفکرات کلیسای قرون وسطی را پیدا کنید.
این همه اسلام اسلام می کنن، بدونن اسلام دین تعادله. نه گوشه نشینی رو تایید میکنه نه فحشا رو.
Mimsad
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۹:۰۱ - ۱۳۹۰/۱۰/۳۰
خب حالا اینترنت اینقدر بده همه هم که دشمنند پس اینترنت رو قطع کنید راحت دیگه.بابا به خدا اینقدر همه جا فیلتره منی که چند ساله کاربر اینترنت هم مجبورم باخودم همیشه یه فیلترشکن داشته باشم هر دو سه روز هم به روزش کنم ولی اگه من به جای روزی 100 بار 2 بار با سایتی مواجه می شدم که فیلتر بود (حتی 4share هم فیلتره بی انصافا)هیچ وقت از فیلتر شکن استفاده نمی کردم واقعا شورش در اومده
نظر شما :
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد