Gerdab.IR | گرداب

وصيت‌‌های شهيد حاج حسين خرازی

تاریخ انتشار : ۱۰ اسفند ۱۳۸۹

در بخشي از وصيت‌نامه شهيد حاج حسين خرازي آمده است: «شخصي هستم معتقد به انقلاب اسلامي ايران، رهبري و ولايت حضرت امام خميني روحي له الفداء در عصر غيبت امام زمان (عج) و از مردم مي‌خواهم كه پشتيبان ولايت فقيه باشند.»

حاج "حسين خرازي" به سال 1336 در محله "كوي كلم" اصفهان ديده به جهان گشود. وي متعلق به نسلي بود كه به هنگام انجام خدمت نظام وظيفه، براي سركوب شورشيان "ظفار" به كشور "عمان" اعزام شد و در سال 1357 نيز به فرمان حضرت امام خميني (ره) از پادگان محل خدمت خود گريخت و به جمع مردم انقلابي پيوست. حسين خرازي از بدو تشكيل سپاه پاسداران، لباس سبز پاسداري انقلاب را برتن كرد و از بلواي ضدانقلاب تا زمان شهادتش را در خطوط مقدم نبرد با دشمنان انقلاب اسلامي به ‎سر برد. خرازي گرچه در هنگام شهادتش (در هشتم اسفند 1365) رداي فرماندهي لشكر 14 امام حسين (ع) را بر دوش داشت، اما به عنوان بسيجي‎ترين سردار دفاع مقدس شناخته مي شد كه كرامات درخشاني هم به او نسبت داده مي شود.

از شهيد حسين خرازي دو وصيت‌نامه برجاي مانده است. آنچه خواهيد خواند متن كامل دو وصيت‎نامه اين بزرگوار است.


بسم الله الرحمن الرحيم
من عبد عاصي حسين خرازي، اشهد ان لا اله الا الله و اشهد انّ محمّداً عبده و رسوله و اشهد انّ عليّاً و اولاده المعصومين حجج الله.

گواهي مي‌دهم كه ائمّه معصومين گفتارشان بر ما حجت و امتثال امر و اطاعتشان واجب، محبتشان به حكم حق لازم و پيروي آنها موجب نجات و مخالفت‌شان موجب عذاب و آنها امامان و شفيعان روز جزا هستند.

انّا لله و انا اليه راجعون. اين جانب خود را لايق وصيت نمي‌دانم، ولي بنابراين كه وصيت بعد از رفتن هركس راهنماي راه او و بيانگر هدف او است، من هم بر حكم وظيفه چند كلمه مي‌نويسم.

شخصي هستم معتقد به انقلاب اسلامي ايران، رهبري و ولايت حضرت امام خميني روحي له الفداء در عصر غيبت امام زمان عجّل الله تعالي فرجه. از مردم مي‌خواهم كه پشتيبان ولايت فقيه باشند. راه شهداي ما راه حق است، اول مي‌خواهم كه آنها مرا بخشيده و شفاعت مرا در روز جزا كنند و از خدا مي‌خواهم كه ادامه دهنده راه آنها باشيم. آنهايي كه با بودنشان و زندگيشان به ما درس ايثار دادند؛ با جهادشان درس مقاومت و با رفتنشان درس عشق به ما مي آموختند.

از خانواده شهدا، اسرا و مفقودين مي‌خواهم كه صبر پيشه كنند، چرا كه دنيا فاني است و ما معتقد به معاد هستيم و ان‎شاء‌الله انتقام اين مظلومين را با مظلوم كربلا يكجا خواهيم گرفت.

از خانواده معلولين و مجروحين مي‌خواهم كه با اين عزيزان كه براي اسلام رفتند و چنين شدند، با صبر، حوصله و خوش اخلاقي برخورد كنند، چرا كه اين عزيزان به خاطر بيماري و اينكه اكنون دستشان از انجام وظايفشان كوتاه شد، احتياج به مراقبت و محبت بيشتري دارند.
ان‏شاءالله خداوند به شما اجر و صبر عنايت فرمايد!

ديگر اينكه فرزندان شهدا را فراموش نكنيد. آنها پدرانشان را به خاطر اسلام از دست داده‌اند. در اسلام در مورد يتيمان سفارش زيادي شده است به خصوص يتيمي كه فرزند شهيد باشد. ناگفته نماند كه درست است كه در مقابل هركدام از اينها به شما اجري داده مي‌شود، ولي فراموش نكنيم كه اينها همه به عنوان يك وظيفه است براي ما كه مسلمانيم.

از تمام اقشار ملت، اعم از كسبه، اطبا، مهندسين، علما و سپاهيان به عنوان يك فرد از اجتماع كه حق بر گردنش هست، تشكر مي‌كنم و عرض مي‌دارم كه هركدام از شما ممكن است در كار خود كمبودهايي حس كنيد و مشكلاتي براي شما باشد. اين جانب خواهشمند است كه موقعيت اسلام و انقلاب و كشور را در نظر گرفته صبر بيشتري كنيد و توجه داشته باشيد كه در مشكلات است كه انسان‌ها آزمايش مي‌شوند.

كاري نكنيد - كه خدا نياورد آن روزي را كه - شما در مقابل شهدا و خانواده محترمشان جوابي نداشته باشيد كه بدهيد! ديگر از مسئولين محترم و مردم حزب الله مي‌خواهم كه در مقابل آن افرادي كه نتوانستند از طريق عقيده مردم را از انقلاب دور و منحرف كنند و الآن در كشور دست به مبارزه ديگري از طريق اشاعه فساد، فحشاء، بي حجابي و..  زدند، در مقابل اينها ايستادگي كنند و با جدّيت هرچه تمام‌تر جلو اين فسادها را بگيريد!

و توصيه‌ام به مردم حزب الله و شهيدپرور اصفهان، شهري كه در جبهه‌هاي نبرد با دشمن، اقتصاد و ديگر امور خير و صالح پیشقدم و حضور فعال و چشمگير داشته است، مي‌خواهم كه همچنان انقلابي و دوست‌داشتني بمانند و قدر امام جمعه و نماينده ارزشمند حضرت امام حضرت آيت الله طاهري را بدانند كه مي‌دانند.

و اما پدر و مادر عزيزم، اميدوارم كه مرا حلال كنيد و مرا ببخشيد چرا كه شما با زحمت زياد ما را بزرگ كرديد. با رنج زياد وسائل راحتي و تحصيل ما را فراهم كرديد. شما كسي هستيد كه در عظمت شما در قرآن خداوند فرمود: «و بالوالدين احساناً» يعني به پدر و مادرتان نيكي كنيد و يا آمده: «و لاتقولوا لهما اف ...» به آنها اف نگوييد با آنها روي ترش نكنيد، حال اگر من در انجام وظايفم در مورد شما كوتاهي كردم شما ببخشيد، چرا كه من فرزند شما و شما بزرگتريد و مادرم شما براي من خيلي زحمت كشيديد. در حديث داريم كه "الجنّة تحت اقدام الامّهات" بهشت زير پاي مادران است. به خصوص شما مادري كه در تمام احوال و اوقات مراقب اعمال و رفتار ما بوديد. مادر، حسينت را حلال كن و از تمام دوستان و آشنايان و اقوام براي من حلاليت بطلب!

اللّهم اجعلنا من التوّابين، اللّهم اجعلنا من الشاكرين، اللّهم اجعلنا من المتّقين، اللّهم اجعلنا من المؤمنين، اللّهم اجعلنا من الشهداء و احشرنا مع الحسين و اصحاب الحسين، الحمد لله ربّ العالمين، اللّهم عجّل في فرج مولانا صاحب الزمان!
حسين خرازي
17/11/64

بسمه تعالي
[. . .] در ضمن اين حقير سر تا پا تقصير نماز و روزه (140 روز) صد و چهل روز بدهكارم. مقدار قابل توجهي مثلا ده يا 15هزار تومان پول رد مظالم بدهيد! احياناً در مقابل كم‎كاري‌ها و يا استفاده بيجا از وسايل بيت‌المال سپاه لازم است. از همگي التماس دعا دارم.

متن كامل دومين وصيت‏نامه حاج حسين خرازي كه 50 روز پيش از شهادتش تحرير شده است:

اللّهم انّي اسئلك ان تملأ قلبي حبّا لك و خشية منك و تصديقاً بكتابك و ايماناً بك و خوفاً منك و شوقاً اليك يا ذالجلال و الاكرام حبّب الي لقائك و احبب لقائي و اجعل لي في لقائك الراحة و الفرج و الكرامة!

قبلا چند كلمه‌اي نوشته بودم فكر كنم تكميلي چند كلمه ديگر بايد بنويسم.

خدايا! غلط كردم، استغفر الله، خدايا امان، امان از تاريكي، تنگي، فشار قبر و سؤال نكير و منكر در روز محشر و قيامت. به فريادم برس.

خدايا! من دل‎شكسته و مضطرم. صاحب پيروزي و موفقيت تو را مي‌دانم و بس؛ بر تو توكل دارم. خدايا! تا زمان عمليات فاصله زيادي نيست.

خدايا، به قول امام خميني: «تو فرمانده كل قوا هستي»، خودت رزمندگانت را پيروز گردان و شرّ صدام و كفّار را از سر مسلمين بكن!

خدايا! از مال دنيا چيزي جز بدهكاري و گناه ندارم. خدايا! تو خود توبه مرا قبول كن و از فيض عظماي شهادت، نصيب و بهره‎مندم ساز. از تو طلب مغفرت و عفو دارم.

يا واسع المغفرة، يا سبقت رحمته غضبه!

از همسر خوب و ايثارگرم كمال تشكر و سپاسگزاري را دارم. ان‏شاء‌الله كه مرا مي‌بخشي. الحمد لله اگر خداوند فرزندي لطف و كرم فرمود، به سلامتي او را مهدي و زهرا اسم بگذار و از خوراك و طعام حلال و طيّب به او بخوران و او را سرباز و طلبه امام زمان بار بياور و تربيت كن كه اين خود هديه‌اي است به پيشگاه خداوند باري تعالي و كاهشي باشد از عذاب قبر، آخرت و قيامت. مي‌دانم در امر بيت‌المال امانت‎دار خوبي نبودم و زياده‎روي كرده‌ام. خلاصه برايم رد مظالم بدهيد و آمرزش بخواهيد!
والسّلام

خدايا خدايا تا انقلاب مهدي خميني را نگهدار!
رزمندگان اسلام پيروزشان بگردان!

حسين خرازي
1/10/1365

خبرگزاری فارس