Gerdab.IR | گرداب

اختلالات در اینترنت کشور؛

مگر کاربران نمونه آزمایشگاهی هستند؟!

تاریخ انتشار : ۱۱ اسفند ۱۳۸۹

از چند روز گذشته نیز مجددا به علت سوء مدیریت و تلاش برای آزمودن سیستم های فیلترینگ کشور‌، اشکالات و اختلالات موجود در اینترنت به اوج خود رسیده...

گرداب- هر چند که مدت های مدیدی است که نظام اینترنتی کشور به سیستمی کاربر آزار تبدیل شده و کاربران ایرانی هم آن را به هر نحو ممکن تحمل می‌کنند‌، اما در هفته های اخیر‌ این وضعیت‌، بغرنج تر شده است به گونه ای که بسیاری از سایت ها‌، در زمان های متعددی از 24 ساعت شبانه روز  در نقاط مختلف کشور بدون هیچ توضیحی از دسترس کاربران خارج می شوند و بدون هیچ شرحی باز می گردند و این چرخه همچنان ادامه دارد.

به گزارش تابناک، این در حالی است که نه بخش های فنی و سرورهای این سایت ها مشکل دارند و نه اشکال از ISP هاست، بلکه مشکل، از دست کاری هایی است که در "زیرساخت" صورت می گیرد.

از چند روز گذشته نیز مجددا به علت سوء مدیریت و تلاش برای آزمودن سیستم های فیلترینگ کشور‌، اشکالات و اختلالات موجود در اینترنت به اوج خود رسیده و در وضعیتی بی سابقه‌، عجیب و تامل برانگیز‌، کاربران با کلیک بر روی لینک های سایت های فیلترنشده ایرانی به سایت های اپل و گوگل برای جستجوی کلمه های Ketab aval یا Kasra و غیره هدایت می شدند!

همچنین اختلال قدیمی باز نشدن یک سایت از بعضی از ISP ها یا مناطق جغرافیایی کشور نیز تشدید شده است‌، به طوری که بنابر گزارش های مختلف کاربران‌، ISPهای ایرانسل، شاتل‌، پارس آنلاین و داتک با بیشترین سطح اختلال مواجه بودند و پیگیری های صورت گرفته از ISP ها به پاسخ همیشگی یعنی" اختلال فیبر نوری در زیر ساخت‌" منتهی می شد.


هر چند مسئولان همچنان در صدد انکار و تکذیب موضوعی هستند که برای میلیون ها کاربر اتفاق افتاده، اما از نظر فنی هم نتایج به دست آمده از Trace مسیر ارتباطی در لینکهای با اختلال بیشتر به وضوح نشان می دهد که ارتباط در یکی از IP های رنج 78.38.244.0 الی 255 دچار اختلال می شود.

حال این سوالات جدی مطرح است که چرا کل کشور تبدیل به محل آزمایش مسئولان شده است و تا به کی جامعه میلیونی کاربران اینترنت باید به عنوان نمونه آزمایشگاهی باشند؟!

چرا بعضی از مسئولان هیج احترامی برای میلیون ها کاربر اینترنتی قائل نیستند و هر رفتاری که دوست داشته باشند با آنها می کنند؟ در فضای حساس کنونی اقدامات سلیقه ای و ناشیانه اینچنینی را چگونه باید تفسیر کرد؟ چرا در صورت ضرورت تغییرات، آزمایش های خود را در مقیاس کوچکتر آزمایش نمی کنند و کل اینترنت مملکت را دچار اختلال می کنند؟

اساساً چه کسی در مملکت پاسخگوی این مسائل است و آیا مسئولین حقوقی را برای کاربران اینترنت قائل هستند؟ کسب رضایت عموم کاربران اینترنت که به دنبال استفاده درست از اینترنت هستند مهم تر است یا توجیه هزینه های فیلترینگ ناشیانه‌؟ آیا این قبیل ناشی کاری ها‌، خود مصداق بارز تشویش اذهان عمومی و تضییع حقوق شهروندی و ایجاد بدبینی به ویژه بین جوانان و قشر تحصیل کرده نیست؟

و سرانجام این که نقش نهادهای نظارتی مانند سازمان بازرسی کل کشور و به طور کل قوه قضائیه و مجلس شورای اسلامی در این میان چیست و آیا وقت آن نرسیده که در این عرصه نیز ورود پیدا کنند و فکری به حال حقوق میلیون ها ایرانی کنند؟