Gerdab.IR | گرداب

هشدار مراجع عظام تقلید به عربستان سعودی

تاریخ انتشار : ۲۵ اسفند ۱۳۸۹

آيت‌الله عبدالله جوادي آملي گفت: «متاسفانه كساني كه خود را خادم الحرمين مي‌دانند امروز به كشور مسلمان ديگري لشكر‌كشي كرده‌اند و علماي كشورهاي ديگر نيز ساكت نشسته‌اند و يا دهانشان بسته است و يا حرف خادمان قلابي حرمين را تاييد مي‌كنند.»

حضرات آیات، صافی گلپایگانی، مکارم شیرازی، سبحانی و جوادی آملی در مورد کمک نظامی عربستان سعودی و امارات به دولت بحرین برای سرکوب هشدار دادند.

به گزارش گرداب به نقل از جهان، آيت‌الله ناصر مكارم شيرازي پيش از ظهر امروز در درس خارج فقه خود كه در مسجد اعظم قم برگزار شد طی سخنانی، لشكركشي امارات و عربستان به كشور بحرين را محكوم كرد و گفت: «كشوري به ظاهر اسلامي براي قتل عام مردم به يك كشور ديگر نيرو فرستاده و اين مسئله‌اي عجيب است.»

وي با اشاره به اينكه اعتراض مردم بحرين به صورت مسالمت‌آميز دنبال شده و افراد معترض مسلح نيستند، يادآور شد: «غربي‌‌ها ساليان طولاني ادعاي دموكراسي داشته و با همين ادعا به سركوب مخالفان خود مي‌پرداختند.»

آيت‌الله مكارم شيرازي بيان داشت: «در اين شرايط كه مردم براي دموكراسي بر ضد ديكتاتوري قيام كرده‌اند، آنها به حمايت از ديكتاتورها پرداخته‌اند!»

وي با تاكيد بر اينكه نمره غرب در تحقق دموكراسي صفر است، اظهار داشت: «ديگر كسي ادعاي غرب در اين زمينه را باور نخواهد كرد، چرا که آنها در مسئله حقوق بشر تنها به فكر منافع خودشان هستند.»

اين مرجع تقليد گفت: «حكام اين كشورها بايد بدانند كه اين لشكر‌كشي براي آنها ارزان تمام نخواهد شد و آنها بايد هزينه‌هاي بسياري بپردازند.»

وي اضافه كرد: «اين مسئله براي حكام عربستان و امارات بسيار گران تمام مي‌شود و به نفع آنها‌ست كه خود را از اين مهلكه كنار بكشند.»

آيت‌الله مكارم شيرازي به طرح بهانه پيمان دفاعي از سوي اين كشورها براي لشكركشي به بحرين يادآور شد: «آيا منظور از پيمان دفاعي قتل‌عام ملت است؟»

وي تصريح كرد: «ملتي به دليل اينكه خواسته مشروع دارند قتل‌عام شده و نيروهاي خارجي نيز براي سركوب مردم وارد مي‌شوند، آيا حتي يك كودك نيز چنين منطقي را مي‌پذيرد؟»

حضرت آیت الله صافی گلپایگانی، از مراجع تقلید قم نیز در بیانیه‌ای به حکام عربستان و کشورهای اسلامی عربی منطقه در خصوص لشگرکشی عربستان سعودی و امارات به کشور بحرین به شدت هشدار داد. متن کامل بیانیه بدین شرح است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ لاَ تَتَّخِذُواْ الْکَافِرِینَ أَوْلِیَاء مِن دُونِ الْمُؤْمِنِینَ

بیداری و نهضت اسلامی مردمی که در بند حکومت‌های اسلام‌ستیز و مزدور استعمار هستند و لبریز شدن کاسه‌ صبر و تحمل آنان خصوصاً در کشورهای عربی از حوادث بسیار مهم تاریخ معاصر است.

این حرکت آزادی‌خواهانه از تونس آغاز و به سرعت منطقه را فراگرفت؛ مصر، یمن، لیبی و بحرین زیر پوشش این ندای اسلام‌خواهی و استعمارستیزی قرار گرفتند و سران استعمار مخصوصاً آمریکا را که با این حکّام مزدور و حمایت از آنان، جهان عرب را زیر امپراتوری خود قرار داده و بر ثروت‌های طبیعی این کشورها از نفت و غیره تسلط داشته‌اند، به چاره‌جوئی مزوّرانه و مداخله‌گری برانگیخت؛ و با اینکه از نظر مردم دنیا سقوط قذاقی دیکتاتور در همان روزهای اول انقلاب مردم لیبی مسلم بود، این جرثومه‌ خیانت به اسلام با کمک‌های آشکار و پنهان استعمار، مردم لیبی را شب و روز از زمین و هوا قتل عام می‌کنند.

همچنین آمریکا و سران استعمار به مقابله با انقلاب بحرین که صد در صد بر سلطه غرب و آمریکا به وسیله‌ آل خلیفه پایان می‌بخشید، پرداختند و به وسیله‌ حکومت‌های همسایه‌ بحرین وارد عمل شدند و نیروهای نظامی این حکومت‌ها را به این کشور گسیل داشتند تا انقلاب مردمی را سرکوب و سلطه‌ آمریکا را بر این کشور استمرار دهند.

ما از حکومت امارات هیچ توقعی نداریم و هویت واقعی او بر دنیا آشکار است. از حکام سعودی که خود را مسلمان و خود را حامی مسلمانان می‌دانند؛ سؤال می‌کنیم: همکاری‌ نزدیک به یک قرن شما با استعمار انگلیس و آمریکا چه وقت پایان می‌پذیرد؟ چرا شما به‌خود نمی‌آئید؟ و به عزت و استقلال اسلامی برنمی‌گردید؟

جهان اسلام به خصوص کشورهای پاکستان، افغانستان و عراق گرفتار برادرکشی و قتل‌عام‌های همه روزه است که دنیا ‌می‌داند منبع و مصدر‌آ نها کجا است. از شما می‌پرسیم آیا اسلام به شما اجازه داده که ظالم را در برابر مظلوم حمایت کنید؟ آیا نمی‌دانید که حکومت آل خلیفه با آن نفرات معدود، مسلمانان بحرین اعم از شیعه و سنی را از همه‌ حقوق خود محروم کرده است؟

آیا اکثریت قریب به اتفاقِ مردم که خواستار حقوق اسلامی خود بوده، صاحب بحرین‌ هستند یا آن چند نفر مزدور ‌و دشمنان اسلام که شما به بهانه‌ درخواست آنها و در واقع به فرمان آمریکا نیرو به بحرین می‌فرستید؟ چرا از خشم و غضب خدا نمی‌ترسید و چرا از سرنوشت دیگران عبرت نمی‌گیرید؟

مسلمانان در تمام دنیا تصمیم گرفته‌اند که مجد و عظمت دیرین را تجدید کنند و بیگانگان را از کشورهای اسلامی بیرون کنند. چنانکه بن علی و مبارک را بیرون انداختند.
انّ موعدکم الصبح الیس الصبح بقریب.»

حضرت آيت الله "جعفر سبحاني" نیز با صدور بيانه اي گفت: «انتظار همه مسلمانان جهان از سازمان كنفرانس اسلامي اين است كه با راي قاطع خود جلوي خونريزي و حق كشي را در بحرين بگيرد و با برگزاري نشست فوق العاده در اين مورد، اقدام موكد کند.»

در اين بيانيه آمده است: «بايد همه مسلمانان جهان دركنار مردم بحرين و ديگر كشورهاي به پا خاسته، باشند و مصداق گفتار اميرمومنان به فرزندان گرامي ايشان، "كونا لِلظّالم خصماً و لِلمظلوم عوناً" گردند.»

آيت الله سبحاني در اين بيانيه آورده است: «به جاي آنكه كشورهاي مسلمان منطقه به اين نداي عدالت جويانه توجه و مظلومان را ياري كنند، براي سركوب كردن مظلوم، نيرو مي فرستند تا اين ندا را خاموش كنند

بيانيه ادامه يافته است: «اين روزها مردم بحرين به صورت مسالمت آميز با حفظ تمام قوانين بي آن كه صدمه اي به كسي يا نقطه اي وارد سازند، خواسته خود را مطرح مي‌ كنند تا سخن خود را به گوش جهانيان برسانند كه اگر پاسخ آنها را دادند چه بهتر و گرنه خدا فريادرس آنها است.»

آيت الله سبحاني در پايان اين بيانيه اظهار داشت: «اميد آن كه علماي اسلام در منطقه، حكومت ها را نصيحت كنند و با همه مسلمانان دست به دست هم بدهند و يار و ياور مظلومان باشند و از اين طريق، مايه سرفرازي و سربلندي خود و آيين خود گردند.»

 آيت‌الله عبدالله جوادي آملي نیز پيش از ظهر امروز در درس تفسير خود با اشاره به مشكلات جامعه بشري در دنياي كنوني اظهار داشت: «امروز بلاهايي كه ملت‌ها به آن دچار مي‌شود بر اثر سوء رفتارهاي صورت گرفته است و اين يك اصل است.»

استاد حوزه علميه قم همچنين به وضعيت كشور بحرين اشاره كرد و با اشاره به كشتار مردم مظلوم اين كشور بيان داشت: «برخي‌ها مدعي اين هستند كه خادم الحرمين هستند، اما حرمين نيز در اسارت است

وي گفت: «متاسفانه كساني كه خود را خادم الحرمين مي‌دانند امروز به كشور مسلمان ديگري لشكر‌كشي كرده‌اند و علماي كشورهاي ديگر نيز ساكت نشسته‌اند و يا دهانشان بسته است و يا حرف خادمان قلابي حرمين را تاييد مي‌كنند.»

آيت‌الله جوادي آملي گفت: «آن وقت با وجود چنين اتفاقات و كشتار مسلمانان و شيعيان، توقع دارند كه زلزله و سونامي پيش نيايد

وي با اشاره به مطرح شدن مطالبي از سوي مراجع و مسئولان در ارتباط با لشكركشي عربستان به بحرين گفت: «اميدواريم كه خداوند اين ملت شيعه را از دست استكبار و همدستانش رهايي بخشد.»