فرمانده نیروی انتظامی:

شبكه‌های مجازی با انتشار شايعه، تهديد جديد امنيتی هستند

شبكه‌های مجازی با انتشار شايعه، تهديد جديد امنيتی هستند
تاریخ انتشار : ۰۱ شهريور ۱۳۸۸

فرمانده ناجا گفت: «شايعه در شبكه‌هاي مجازي به راحتي مطرح و منتشر مي‌شود. امروز جنبه‌هاي ذهني بر جنبه‌هاي عيني و حقيقي امنيت غلبه كرده است. لذا بايد با الزامات فضاي جديد آشنا شويم و ارتباطات پليس با مردم را نيز افزايش دهيم.»

به گزارش گرداب به نقل از فارس، سردار اسماعيل احمدي مقدم، فرمانده نیروی انتظامی امروز در مراسم توديع و معارفه معاون اجتماعي ناجا افزود: «16 هزار نيروي پليس در سراسر كشور حضور دارند كه ممكن است اشتباهاتي را مرتكب شوند.»

وي گفت: «با تحولات در عرصه فناوري اطلاعات، تغييرات اساسي در انتقال اطلاعات، حجم، توليد و تبادل اطلاعات به شدت افزايش يافته به طوري كه قدرت گزينش از انسان سلب شده است.»

سردار احمدي‌مقدم گفت: «در فضاي جديد اخبار به سرعت منتشر و يك خبر عادي محلي به سرعت در سطح بين‌الملل منتشر شده و مدت‌ها افكار عمومي را تحت تأثير قرار مي‌دهد.»

فرمانده ناجا اظهار داشت: «برقراري امنيت در فضاي جديد نياز به باز تعريف دارد. امروز جنبه‌هاي جديد و شكلي جديد از تهديدها را شاهد هستيم.»

سردار احمدي‌مقدم گفت: «تهديد نرم هر چند مدتي است كه مطرح شده، اما اين اصطلاح اخيراً كاربرد بيشتري يافته است‌.»

وي اظهار داشت: «تهديدات جديد از بستر رسانه‌ها خطرناك‌تر شده و در فضاي جديد رسانه‌ها مانند چاقو عمل مي‌كنند كه هم استفاده مفيد و هم استفاده نامطلوب و خطرناك دارد

سردار احمدي مقدم تأكيد كرد: «براي مقابله با تهديدات جديد نبايد از ابزارهاي قديمي استفاده كرد؛ بايد ابزارهايمان متناسب با تهديدات جديد به روز شوند.»

وي اظهار داشت: «تهديدات جديد و امنيت جديد نياز به باز تعريف دارد و در نيروهاي حافظ امنيت هم اين باز تعريف بايد انجام شود.»

فرمانده نيروي انتظامي تأكيد كرد: «ابزار سنتي در اين صحنه مدرن كارآمدي ندارد. ايميل، پيامك و شبكه‌هاي مجازي باعث شده مبادله پيام يك طرفه نباشد و افراد در پشت اين فضاي مجازي واقعيت خود را پنهان كنند

فرمانده ناجا گفت: «شايعه در شبكه‌هاي مجازي به راحتي مطرح و منتشر مي‌شود. امروز جنبه‌هاي ذهني بر جنبه‌هاي عيني و حقيقي امنيت غلبه كرده است. لذا بايد با الزامات فضاي جديد آشنا شويم و ارتباطات پليس با مردم را نيز افزايش دهيم.»

سردار احمدي‌مقدم افزود: «حتي اگر شرايط موجود را تحليل كنيم باز هم عقب هستيم و بايد آينده را هم پيش‌بيني كنيم تا موفقيتمان افزايش يابد.»

وي اظهار داشت: «شناخت نيازها و افكار عمومي يك اولويت است. نيروهاي پليس بايد داراي سلاح‌هاي روانشناختي و آشنا با فناوري‌هاي روز باشند.»

سردار احمدي‌مقدم گفت: «تنبيه متجاوزان قانون بايد هدف اول و آخر پليس باشد و پيشگيري جايگزين هر اقدامي شود. بايد تلاش كنيم امنيت نرم‌افزاري را ارتقا دهيم.»

فرمانده ناجا اشراف اطلاعاتي را يك اولويت دانست و افزود: «پليس نبايد غافلگير شود بايد اشراف اطلاعاتي داشته باشيم و از غافلگير شدنمان جلوگيري كنيم و براي اين موضوع بايد از روش‌هاي مدرن استفاده كنيم. البته اين روش‌هاي مدرن دخالت در زندگي مردم نيست.»

سردار احمدي‌مقدم افزود: «تحول در ابزار و فناوري نياز حتمي پليس است و لازم است به اين موارد دست پيدا كنيم و نيروي انساني خود را نيز همزمان با اين پيشرفت‌ها متحول كنيم.»

فرمانده نيروي انتظامي تأكيد كرد: «رفتار حرفه‌اي و كم هزينه در جايي كه رفتار استفاده از قدرت و خشونت را به خود مي‌گيرد بايد مورد توجه باشد و از حداقل خشونت و خويشتن‌داري استفاده كرد.»