Gerdab.IR | گرداب

شیوه‌هایی که گوگل به وسیله آن قصد اداره جهان را دارد

تاریخ انتشار : ۰۸ فروردين ۱۳۹۰

شرکت گوگل که بازوی سازمان سیا است با نفوذ به حریم خصوصی و نقض آزادی اطلاعات به کنترل اطلاعات کاربران پرداخته تا از این طریق بتواند جهان را اداره کند.

به گزارش گرداب، سایت "خانه شفاف سازی اطلاعات" (information clearing house) در مطلبی در خصوص شرکت گوگل و نقش آن برای کنترل و اشراف اطلاعاتی آمریکا به جهان می نویسد: از زمانی که میلیون‌ها شرکت با دولت‌ها هم‌دست شدند، شرکت گوگل در صدر این دسته از شرکت‌ها قرار گرفت. این شرکت از سوی سازمان سیا پایه‌ریزی شد و در واقع بازوی شرکتی سازمان اطلاعات است.

ده واقعیتی که در ادامه می‌آید نشان می‌دهد که تا چه اندازه گوگل تأثیرگذار بوده و چگونه  شعار خود، یعنی "بد نبودن" را رها کرده است.

1- پیوند نزدیک و دیرپای گوگل با شبکه‌های جاسوسی دولت
شرکت گوگل رابطه کاری نزدیکی با آژانس امنیت ملی، واحد جاسوسی دولت که پس از 11 سپتامبر مسئول نظارت بدون مجوزِ تلفن‌ها و ایمیل‌های آمریکایی‌ها است، برقرار کرده است.

گوگل فراهم کننده‌ی نرم‌افزار، سخت افزار و پشتیبان تکنولوژیکی آژانس‌های اطلاعاتیِ آمریکا در ایجاد پایگاه‌های اطلاعاتی عظیم برای شبکه‌های جاسوسی جهانی و اشتراک اطلاعات است.

همکاری گوگل با شبکه‌های جاسوسی امر جدیدی نیست. همانطور که در اواخر سال 2006 گزارش کردیم، دیوید استیل، یکی از عوامل سابق سیا مدعی شد منابعی به او گفته‌اند که کمک‌های مالی سیا به موفقیت شرکت گوگل کمک کرده است.

افشاگری‌های اخیر نشان داده است که دولت فدرال چندین قرارداد با شبکه‌های اجتماعی همچون یوتیوب که متعلق به گوگل است، دارد. این قراردادها شامل عبور از قوانین در مورد نظارت بر کاربران و اجازه دادن به شرکت‌ها جهت دنبال کردن کاربران مراجعه کننده به وبسایت‌های دولتی به منظور اهداف تبلیغاتی بوده است.

2- گوگل، شرکتی پیشرو در تبعیت از دولت در استفاده از امنیت سایبری به عنوان دستاویزی برای محدود کردن آزادی اینترنت

اِریک اشمیت، مدیر شرکت گوگل گفته است که مقررات دولتی برای فراهم کنندگان سرویس‌های اینترنت (ISP)ها، ضروری است. در واقع او فکر می‌کند خط مشی کلی بازار اینترنت متکی به این قوانین است.

3- گوگل گزارش داده است که به اتفاق سازمان سیا در پروژه نظارت اینترنتی سرمایه‌گذاری کرده است؛ به این وسیله اکانتهای توییتر، وبلاگها و وبسایتهای مربوط، هر نوع اطلاعاتی زیر نظر قرار می‌گیرند و از این طریق می‌توان "آینده را پیش‌بینی کرد".

Google Ventures، بازوی سرمایه‌گذاری گوگل، مبلغی بالغ بر 10 میلیون دلار سرمایه را به شرکتی به نام Recorded Future تزریق کرده است.

شرکت گوگل تحلیل خود را چنین توصیف می‌کند: «ابزار نهایی برای جاسوسی از منابع باز».


4- افتضاح اخیر در خصوص رصد خیابانی از طریق ابزار رومینگ و دسترسی به اطلاعات کاربران اینترنت و پیگیری فعالیت‌های آنلاین آنها پرسش‌های بسیاری را ایجاد کرده است.

برنامه‌های گوگل ارث و رصد خیابان، از سوی دولت به منظور جاسوسی کردن از آمریکایی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. گوگل پذیرفته است که سیستم مسیریابی کامپیوتری‌اش، اطلاعاتی بسیار بیشتر از داده‌های جزیی افراد را در اختیار می‌گیرد.

5- اریک اشمیت مدیر گوگول، مهمان ویژه‌ همیشگی کنفرانس پرنفوذ بیلدربرگ، بارها در موقعیت‌های گوناگون نشان داده است که اهمیتی برای حریم خصوصی و اصلاحیه چهارم قائل نیست.

تنها در دو سال گذشته، وی چنین اظهاراتی داشته است:
«اگر می‌خواهید کاری کنید که نمی‌خواهید کسی بداند، بهتر است از ابتدا آن کار را انجام ندهید.»

«کسانی که دوست ندارند سیستم رصد خیابانی گوگل از خانه و محل کارشان عکس بگیرد، می‌توانند جای دیگری بروند.»

«ما می‌دانیم که شما کجا هستید. ما می‌دانیم که شما کجا بودید. ما کم و بیش می‌دانیم که شما چه فکر می‌کنید.»

«هر جوانی، زمانی که به سن میان‌سالی برسد، خودبه‌خود نیازمند تغییر نامش خواهد بود تا حماقت‌ها و لودگی‌هایی را که در وبسایت‌های شبکه‌های اجتماعی ذخیره شده‌اند، انکار کند.»

«اگر ما به اندازه کافی پیام‌ها و مکانی که هستید را مورد کنکاش قرار دهیم، می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که شما می‌خواهید به کجا بروید.»

اشمیت که به طور هشدارآمیزی در شورای مشاوران علم و تکنولوژی کاخ سفید عضو است، فردی به شدت دورو است. تنها اگر اطلاعات شخصی شما برای عموم افشا شود، چیز خوبی است؛ در حالی که وقتی جزئیاتی در رابطه با او در سایت خبری- تکنولوژیکی CNET منتشر شد، گوگل این سایت را در لیست سیاه قرار داد.

6- گوگل به طور فعالانه‌ای به دولت کمونیست چین در سرکوب مخالفت‌ها کمک می‌کند، در حالی که به سادگی آزادی بیانی را که در آمریکا دوست ندارد در لیست سیاه قرار می‌دهد.

طی سال‌ها نمونه‌های بسیاری از سانسور و تلاش خلاف آزادی بیان را مستند کرده‌ایم؛ نمونه‌هایی شامل: حذف تقلب اوباما از سایت یوتیوب، تلاش ناموفق برای حذف کامل کانل یوتیوب الکس جونز و امتناع گوگل از کاربرد نرم‌افزار کارت خریدش برای خدمات رسانی به فیلم‌های مستندی که آن شرکت برچسب "مطلب نفرت‌انگیز" به آنها زده است.

7- گوگل الگوریتم خود را به "انتقال پیام‌های وبسایت‌های رسانه‌های آلترناتیو به اسپَم" تغییر داده است تا جریان اطلاعات در اینترنت را کنترل کند.

گوگل اعلام کرده امیدوار است که ببیند سایت‌های خبری از تکنولوژی‌ها برای پیش‌بینی آنچه که کاربران می‌خواهند بخوانند، از طریق آنچه که تاکنون خوانده‌اند، استفاده کنند.

در راستای تکنولوژی "دستورِ کارِ سزار کاس سان‌اشتین" در کاخ سفید، گوگل نیز امیدوار است تکنولوژیی را به کار گیرد که خوانندگان را به سوی خبرهایی در نقطه مقابلِ نگرش متنی که اکنون می‌خوانند سوق دهد.

گوگل و سایت متعلقه‌اش یوتیوب از پیشروان امر تبدیل اینترنت به محلی امن و مطیع، همچون الگوی تلویزیون کابلی هستند.

اگر وبسایت‌های خبری مستقل و خوانندگانش برای رسوا کردن تلاش‌های گوگل در قتل آزادی بیان در اینترنت با هم یک‌دل نشوند، فضای وب به عنوان آخرین پایگاه اصلاحیه اول قانون آزادی بیان برای همیشه از دست خواهد رفت.

8- طی انقلاب اخیر در مصر، گوگل این فرصت را یافت که خود را در خبرهای کلیدی در مورد تظاهرات عمومی داخل کند. اریک اشمیت به صورت طنزآمیزی خاطر نشان کرد که شرکت گوگل، "بسیار، بسیار مفتخر" است که فعال اینترنتی وائل غنیم، جوانی که مدیر شرکت گوگل در مصر بود، نقش مهمی در راه‌اندازی و سازماندهی اعتراضات از طریق فیس‌بوک و توییتر داشت.

9- گوگل ایمیل‌های شما را می‌خواند و با وسایل ارتباطی محرمانه خود شما را مورد حمله تبلیغاتی قرار می‌دهد.

10- اخیرا یوتیوب ابزاری را در اختیار کاربران قرار داده است که می‌توانند محتواهایی را که به حمایت از تروریسم می‌پردازند را علامت‌گذاری کنند. گوگل مدعی است که این شیوه را پس از دریافت شکایتهایی در این باره اتخاذ کرده است.

واضح است که این موارد در کجا اتفاق می‌افتد. کاربران اکنون می‌توانند هر محتوای سیاسی را که نمی‌پسندند، تروریستی قلمداد کرده و علامت‌دار کنند. یوتیوب ویدئوها را حذف می‌کند و می‌گوید که به درخواست کاربران این کار را کرده است.