هر دقیقه جستجو در گوگل، چهار تن دی اکسید کربن وارد فضا می کند.
تاریخ انتشار: ۲۰ فروردين ۱۳۹۰ - ۱۱:۴۷
کد خبر: ۴۹۹۸
به گزرش گرداب، شبکه تلویزیونی فرانس بیست و چهار گزارش داد: در حالی که بحث توسعه پایدار در فرانسه به شدت داغ است، گرین پیس (صلح سبز) فیس بوک را به آلاینده بودن متهم کرده است.

علت این انتقاد این است که شبکه های اجتماعی اینترنت از کربن برای کار کردن سرورهایشان استفاده می کنند.

در حال حاضر بیش از نیم میلیارد کاربر فیس بوک وجود دارد. هم اکنون بیش از ده میلیارد عکس در فیس بوک وجود دارد و برای اینکه این عکس ها به طور مستقیم قابل دسترسی باشد پایگاه های اینترنتی از سرورهایی استفاده می کنند و این سرورها همچون رایانه ها گرم می شوند و لازم است که آنها به طور مرتب خنک شوند.

فرآیند خنک سازی با استفاده از منابع مختلف انرژی از جمله کربن و برق انجام می شود که مستلزم مصرف انرژی فراوانی است. به شمار سرورها در جهان روز به روز افزوده می شود.

حتی گوگل سایتی را راه اندازی کرده است که هر کس می تواند در آن میزان آلایندگی ناشی از مصرف اینترنت خود را ارزیابی کند.

هر مورد جستجو در گوگل دو دهم گرم گاز دی اکسید کربن تولید می کند و در هر ثانیه سی و چهار هزار مورد جستجو در گوگل انجام می شود. به این ترتیب هر ثانیه جستجو در گوگل شش هزار و هشتصد کیلوگرم و هر دقیقه با دو میلیون مورد جستجو چهار هزار کیلوگرم (چهار تن) گاز دی اکسید کربن تولید و در فضا منتشر می شود.

امروزه همه غول های اینترنتی به استفاده از دیتا سنترهای سبز فکر می کنند. در این دیتا سنترها از پردازنده‌های کارآمدتر استفاده می‌شود. از سوی دیگر رایانه‌های دست دوم کشورهای پیشرفته به کشورهای در حال توسعه فرستاده می شود.

این رایانه ها در این کشورها باز فروش یا بازیافت می شوند که این امر نیز آلایندگی های خاص خود را دارد. کارشناسان توصیه می کنند زمانی که به دستگاه هایی همچون رایانه نیاز نیست این دستگاه ها باید خاموش شوند. این امر باعث صرفه جویی ده درصدی در مصرف انرژی خانوارها می شود.

منبع: واحد مرکزی خبر


برچسب اخبار:
نظر شما :
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد