سایتهای مجرم با اعلام فهرست مصادیق محتوای مجرمانه فضای مجازی از سوی "کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه" فیلتر می شوند.
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۰ - ۱۳:۳۶
کد خبر: ۵۵۵۶
به گزارش گرداب به نقل از مهر، طبق ماده (22) قانون جرائم رایانه ای قوه قضائیه موظف است نسبت به ایجاد کمیـته تعیین مصادیق محـتوای مجرمانه در محل دادستانی کل کشور اقدام کند.

اعضای این کمیته شامل وزیر یا نماینده وزارتخانه های آموزش و پرورش، ارتباطات و فناوری اطلاعات، اطلاعات، دادگستری، علوم،‌ تحقیقات و فناوری، فرهنگ و ارشاد اسلامی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، رئیس سازمان‎ صدا و سیما و فرمانده نیروی انتظامی، یک نفر خبره در فناوری اطلاعات و ارتباطات به انتخاب کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و یک نفر نماینده مجلس شورای اسلامی به انتخاب کمیسیون حقوقی و قضائی و تایید مجلس شورای اسلامی است و ریاسـت کمیته بر عهده دادستان کل کشور خواهد بود.

متعاقب این اقدام به موجب آیین نامه اجرایی قانون جرائم فضای سایبر، دبیرخانه ای به ریاست دادستان کل کشور در محل این دادستانی و به منظور هماهنگی امور مربوط و اتخاذ تمهیدات اجرایی لازم در جهت عملیایت شدن مفاد قانون مزبور نیز تشکیل شد.

در راستای وظایفی که تعیین شد، کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه "موضوع ماده 22 قانون جرایم رایانه ای"، مبادرت به احصاء فهرست مصادیق محتوای مجرمانه فضای مجازی کرد.

این فهرست در پنج محور "محتوای علیه عفت و اخلاق عمومی"، "محتوای علیه مقدسات اسلامی"، "محتوای علیه امنیت و آسایش عمومی"، "محتوای علیه مقامات و نهادهای دولتی و عمومی" و "محتوایی که برای ارتکاب جرائم رایانه‌ای و سایر جرائم به کار می ‌رود" تدوین شد و تمامی ارائه دهندگان خدمات دسترسی و میزبانی نیز مکلف شدند چنانچه با یکی از مصادیق مصرحه در این فهرست مواجه شدند بلافاصله مراتب را به دبیرخانه مستقر در دادستانی کل کشور اعلام کنند.

دبیرخانه کارگروه نیز با بررسی گزارش‌های واصله نسبت به مجرمانه بودن یا نبودن، تصمیم نهایی را اتخاذ و در صورت احراز محتوای مجرمانه نسبت به پالایش اقدام کنند و مراتب از سوی دبیرخانه به مراجع قضائی ذیربط برای تعقیب کیفری مقتضی اطلاع دهند.

مصادیق جرائم فضای سایبر
در بخش مصادیق، محتوایی که برای ارتکاب جرائم رایانه ای و یا معامله داده ها یا نرم افزارهای که صرفا برای ارتکاب جرائم رایانه ای به کار می رود از مصادیق جرائم رایانه ای است.

علاوه بر این موارد زیر جز مصادیق جرائم رایانه ای قرار می گیرد:
ـ فروش، انتشار یا در دسترس قرار دادن غیرمجاز گذر واژه ها و داده هایی که امکان دسترسی غیرمجاز به داده ها با سامانه های رایانه ای یا مخابراتی دولتی یا عمومی را فراهم می کند.

ـ انتشار یا در دسترس قرار دادن محتویات آموزش دسترسی غیرمجاز، شنود غیرمجاز، جاسوسی رایانه ای، تحریف و اخلال در داده ها یا سیستم های رایانه ای و مخابراتی.
ـ آموزش و تسهیل سایر جرایم رایانه ای
ـ انجام هر گونه فعالیت تجاری و اقتصادی رایانه ای مجرمانه مانند شرکتهای هرمی.

-انتشار فیلترشکن ها و آموزش روشهای عبور از سامانه های فیلترینگ (بند ج ماده 25 قانون جرایم رایانه ای)

ـ تبلیغ و ترویج اسراف و تبذیر
ـ انتشار محتوای حاوی تحریک، ترغیب، یا دعوت به اعمال خشونت آمیز و خودکشی.
-تبلیغ و ترویج مصرف موادمخدر، مواد روان گردان و سیگار.

ـ باز انتشار و ارتباط (لینک) به محتوای مجرمانه تارنماها و نشانی های اینترنتی مسدود شده، نشریات توقیف شده و رسانه های وابسته به گروه‌ها و جریانات منحرف و غیر قانونی.

ـ تشویق، تحریک و تسهیل ارتکاب جرائمی که دارای جنبه عمومی هستند از قبیل اخلال در نظم، تخریب اموال عمومی، ارتشاء، اختلاس، کلاهبرداری، قاچاق موادمخدر، قاچاق مشروبات الکلی و غیره.

ـ انتشار محتوایی که از سوی شورای عالی امنیت ملی منع شده باشد.
- تشویق و ترغیب مردم به نقض حقوق مالکیت.
ـ معرفی آثار سمعی و بصری غیر مجاز به جای آثار مجاز.
- عرضه تجاری آثار سمعی و بصری بدون مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی.

تعیین مصادیق مجرمانه در دادستانی کل کشور
عیسی زارع پور، رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال با بیان اینکه این مرکز عضو کارگروه فیلترینگ در دادستانی کل کشور است اظهار داشت: «به منظور فیلترینگ پایگاه‌های اینترنتی کارگروه فیلترینگ در دادستانی کل کشور ایجاد شد تا مصادیق محتوایی مجرمانه را تعیین کنند.»

وی با بیان اینکه این کارگروه فهرست مصادیق محتوای مجرمانه را تدوین و اعلام کرده است یادآور شد: «در این فهرست مصادیق مجرمانه اینترنتی در 5 محور مشخص شده است. این مصادیق بر اساس قوانین کشور تدوین شد.»

رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال تاکید کرد: «در حال حاضر فیلترینگ بر اساس معیارهای تعیین شده در کارگروه فیلترینگ انجام می شود.»

آمار دقیق فیلترینگ در دست نیست
بر اساس آمارهای تایید نشده ای 10 درصد از سایتهای داخلی طبق معیارهای تعیین نشده فعالیت می کنند که بر اساس مصادیق مجرمانه محتوایی این سایتها فیلتر می شوند.

در عین حال زارع پور با بیان اینکه آمار دقیقی از سایتهای فیلتر شده در دست نیست خاطرنشان می کند: «ضوابط اعلام شده از سوی کارگروه فیلترینگ، معیارهای فیلترینگ است از این رو پایگاه های اینترنتی که فیلتر می شود حاکی از عدم رعایت این ضوابط و معیارها است.»

ارقام هزینه کرد فیلترینگ کذب محض است
وی ارقام اعلام شده در خصوص هزینه های فیلترینگ را کذب محض دانست و توضیح داد: «در خصوص هزینه های فیلترینگ رقم 18 میلیارد تومان ذکر شد که در مصاحبه ای این رقم به عنوان بودجه مرکز اعلام شد و به اشتباه این عدد را به عنوان هزینه های فیلترینگ در رسانه ها اعلام کردند.»

زارع پور با تاکید بر اینکه فیلترینگ بر عهده نهاد دیگری است اضافه کرد: «متولی امر فیلترینگ وزارت ارشاد نیست که بخواهد در این زمینه بودجه ای را اختصاص دهد.»

وظایف وزارت ارتباطات و ارشاد در زمینه فیلترینگ
زارع پور با تاکید بر اینکه فیلترینگ از وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست اضافه کرد: «فیلترینگ از جمله وظایف وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است از این رو این وزارتخانه در سامانه های فیلترینگ خود پیش بینی های لازم را به عمل می آورد.»

رئیس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال به وظایف وزارت ارشاد در حوزه فیلترینگ اشاره کرد و گفت: «وزارت ارشاد در زمینه فیلترینگ، پالایش فضای مجازی را بر عهده دارد.»


نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۸
آفتاب
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۳۷ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۷
این یعنی چی ؟
-انتشار فیلترشکن ها و آموزش روشهای عبور از سامانه های فیلترینگ (بند ج ماده 25 قانون جرایم رایانه ای)

ماده 25 بند ج :
ج) آموزش نحوه ارتکاب جرایم دسترسی غیرمجاز، شنود غیرمجاز، جاسوسی رایانه‌ ای و تخریب و اخلال در داده‌ ها یا سیستم‌ های رایانه‌ ای و مخابراتی

خوب از کجای این شما در آوردین انتشار فیلتر شکن جرمه؟ حالا انتشار که هیچ شما در خبری چند ماه پیش زده بودید حتی استفاده از اون جرمه...
اگر فرض رو بر این بگیریم که فیلترشکن جرمه ، پس طبق این قانون انتشار فیلترشکن جرم محسوب میشه...

حالا بریم سراغ اینکه آیا فیلترشکن جرمه یا نه...
اگه به همین ماده رجوع کنیم جرایم رو چی میدونه:
جرایم دسترسی غیرمجاز، شنود غیرمجاز، جاسوسی رایانه‌ ای و تخریب و اخلال در داده‌ ها یا سیستم‌ های رایانه‌ ای و مخابراتی

دسترسی غیر مجاز تنها موردی هست که مورد نظرتونه...
اما منظور از دسترسی مجاز و غیر مجاز چیه؟ منظور وارد نشدن به حریم رایانه های دیگه و دسترسی و اخلال در کار دیگر کاربران و نهادها و بانکهاست...
دلیلشو الان میگم...
به فرض بنده میام با فیلترشکن بی بی سی رو باز میکنم... آیا این جرمه؟
چه کسی تعیین میکنه رفتن توی سایت بی بی سی ، فیس بوک ، توییتر ، وی او ای ، یوتوب و غیره جرمه؟
تنها قانونگذار باید اینو تعیین کنه که جنین موردی یافت نمیشه ... پس اگه بنده ی نوعی از فیلترشکن برای بازکردن یک سری سایت که به نظر خیلی ها نباید فیلتر میشدند استفاده کنم ، به هیچ کس ارتباط پیدا نمیکنه چه برسه به اینکه جرم باشه و نود روز تا یکسال حبس داشته باشه ... بهتره جوانان رو الکی تو منگنه قرار ندیدن چون بدتر میشه...
مجید
|
UNITED STATES
|
۱۸:۵۴ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۷
آره . واقعا حرفه ای برخورد میشه . مثلا شما همین الان عکس تربچه رو توی گوگل سرچ کن ببین چه فیلترینگ قوی داریم ما !!! هشتاد درصد تربچه های جهان برای ما مضرن. واسه همینه که اصولا تمام جهان باید فیلتر بشن. حتی عکس گوسفند و شنبلیله و تخته سیاه هم بعضی وقتا لیاقت دیدن ندارن. باور نمیکنی؟؟ سرچ کن یا از همون آقای فیلتری بپرس.!!!
پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۲:۰۹ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۸
:d
اینم درسته خب
:d
آفتاب
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۰۰:۱۸ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۹
من به اینگونه نظرات میگم چرند...
عزیز دلم اگه میخوای نظری بدی حتما اول خودت چک کن...
توی گوگل سرچ کن اون موردی رو که گفتی ، چندتاش فیلتره؟؟؟
من خودم از مخالفان پر و پا قرص این نحوه ی فیلترینگ هستم به گونه ای که حتی گرداب نظر من به این پست رو درج نکرد اما هیچ وقت غلو الکی نمیکنم...
همیشه پیرو حق باشیم...
یا حق
حامد
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۰۸:۱۴ - ۱۳۹۰/۰۳/۰۱
جناب افتاب گرداب کدوم نظرتونودرج نکرده؟
آفتاب
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۰۰:۲۲ - ۱۳۹۰/۰۳/۰۲
اون نظری که اون بالا میبینی با چند روز تاخیر و بعد از اینکه چندبار دیگه نظر دادم روزهای بعد و دلیل خواستم درج شد...
مدیر پایگاه "یا حکیم"

ارجمند گرامی
با سلام و عرض ادب و ضمن تشکر از جنابعالی به دلیل ارسال نظر برای اخبار مختلف سایت، به عرض می‌رساند دلیل تاخیر در عدم انتشار برخی نظرات حجم بسیار ورودی‌های سایت است و از آنجایی که سیستم نظردهی پس از تأیید قابل رؤیت می‌باشد، انتشار برخی نظرات با تأخیر صورت می‌پذیرد.

سرفراز باشید
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۰۰ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۸
خداييش كار فيلتر كردن كار درستي دم همتون گرم
آفتاب
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۳۸ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۸
لااقل جواب اون نظری رو که ثبت نکردین بدین به من تا بدونم دلیلش چی بوده...
مهدي
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۶:۱۴ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۸
بهتر نبود به جاي اين كه سايت هاي مشكل دار بسته باشه يه صفحه بياد كه بگه اين سايت مشكل داره بهتر واردش نشيد اگه خاستيدم بشيد ؟
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۱:۳۸ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۸
خیلی عقب افتاده و افتاده این واقعا متاسفام که تو همچین مملکتی زندگی میکنم که همه جوره باید محدود باشیم البته شما فیلتر کنید واسه ما فیلترینگ معنی نداره
آفتاب
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۰:۱۳ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۹
?
سينا
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۲:۴۰ - ۱۳۹۰/۰۲/۲۹
به نظر من فيلترينگ تا يه جايي خوبه ولي متاسفانه الان ديگه شورش دراومده ، شما از اون مسايل بگذر فقط برو راجع به چيزهاي علمي مثلا islamic geometric pattern سرچ كن و يا كتاب هايي در مورد طراحي صنعتي ، ببين چند درصد فيلتره ؟!!! (‌احتمالا اون درصد كه گفتن مشكل داره منظور مشكل ندارها بوده ! )‌
H
|
UNITED STATES
|
۱۸:۱۱ - ۱۳۹۰/۰۲/۳۰
به نظر من اینا همش هزینه الکیه
چون خود شما هم از فیلتز شکن استفاده میکنید مدارکش هم موجوده
بعدشم ما که دست رو دست نمیزاریم کل اینترنت رو هم اگه ببندید ما جایی هستیم که میتونیم اینترنت ماهواره ای استفاده کنیم برادر
payam
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۸:۱۹ - ۱۳۹۰/۰۲/۳۰
ولی جدی در کار فیلترینگ از افراد خبره استفاده نمیشه از کسایی استفاده میشه که فقط بلد یک URL رو ADD کنند تا آن URL جزو سایتهای فیلتر ایرانی بشه.
بیشتر سایتهایی که فیلتر میشوند به دلیل انجمن آنهاست ، همانطور که میدانید انجمن یک محیط کاملاً آزاده و ربطی به مدیر نداره هر چند مدیر خودش هر چند وقت باید از کلمات ... رو ویرایش کنه ولی قبل از اینکه فیلتر بشه حتماً یک تذکر به سایت داده بشه و بعد فیلتر بشه.با تشکر از گرداب
پاسخ ها
آفتاب
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۰۲:۱۱ - ۱۳۹۰/۰۳/۰۱
تعجب میکنم که چرا جدیدا گرداب سوال دوستان رو جواب نمیده...
دارین مخاطب از دست میدین ها......

در جواب این دوست عزیز باید بگم که گویا شما یا دوستانتون با این مشکل برخورد کردین...
شما میتونین آدرس بلاگ سایت یا فروم خودتون رو در سامانه ی ساماندهی تارنماهای وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت کنین تا اگه اشتباهی فیلتر شد ، گذارش بدین و پیگیر باشین...
انقدرها هم آماتور نیستند عزیزان در مرکز فیلترینگ اما در سیاستگذ اری های سازمان افراط شدیدی به چشم میخوره که باید بررسی شه علت چیه...
ناشناس
|
CANADA
|
۱۷:۵۷ - ۱۳۹۰/۰۳/۰۱
دوست طلبه من یک ایمیل در جیمیل دارد ولی جالب است که از همان ابتدا برای ورود به جیمیلش مشکل داشت زیرا با وارد کردن نام و رمز به صفحه فیلترینگ بر می خورد .
پاسخ ها
آفتاب
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۰۰:۳۲ - ۱۳۹۰/۰۳/۰۲
تنها راه حل رفع اینگونه مشکلات چیه؟؟؟؟؟
ف....ر.....ن
اما خارج از شوخی باید بگم که این امکانش خیلی کمه ... بهتره با کامپیوتر خودتون که گویا وی پی انی چیزی دارین وارد جیمیل ایشون بشین اگه باز شد که یعنی فیلتر شده اکانتش...
البته من چند مورد در مورد گوگل بگم و اون اینکه:
اول اینکه 99 درصد کاربران نمیدونن که صفحه اول گوگل هم مشمول این فیلترینگ واقع شده باور ندارین؟
http://google.co.uk/
این گوگل انگلستانه ...
یا تب فیلمهای گوگل فیلتره...
تب عکسهای بینگ فیلتره...

دوما خود گوگل عوضی و بی شرف و نفهم و آشغال و ... اومده و ایران رو توی محصولاتش تحریم کرده... اگه حرفه ای توی کار اینترنت باشین میبینین که چقدر تحریمها در فضای مجازی سنگینه اما بازم عمرا نمیتونن هیچ غلطی بکنن...
یا حق
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۱:۱۲ - ۱۳۹۰/۰۳/۰۳
والا من که هر چی سرچ میزنم مثلا کتاب جز 2 سه تا سایت بقیه همش فیلتره! البته خب بعضی ها که اسپمه! بقیه هم که فیلتر نیست تحریمه!
بعضی وقتها کلا میخوام یه تحقیقی بکنم کلا پشیمون میشم!
نظر شما :
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد