Gerdab.IR | گرداب

در مراسم اختتامیه اردوی سه روزه وبلاگ‌نویسان:

منشور "عفاف و اخلاق" وبلاگ‌نویسان منتشر شد

تاریخ انتشار : ۰۲ خرداد ۱۳۹۰

ما با تمام وجود پایبندیم بر اینکه هیچ مسئله سیاسی و اجتماعی را بر اخلاق اسلامی و هنجارهای اخلاقی ترجیح ندهیم.

گرداب- "منشور عفاف و اخلاق در فضای مجازی" در اختتامیه نخستین اردوی وبلاگ‌نویسان با موضوع عفاف و حجاب قرائت شد. متن کامل این منشور به شرح زیر است:

باسمه تعالی

تذکر اول رهبر عزیز انقلاب به وبلاگ نویسان
«واقعاً یکى از چیزهایى که ما همه‌مان [باید توجه کنیم]، به مردم هم باید بگوییم، یاد بدهیم که توجه بکنند این است که به صرف توهم اینکه حالا این کار مصلحت دارد، دستشان را یا قلمشان را یا وبلاگشان را آزاد نکنند که هر چه به دهنشان آمد، آن را بگویند؛ اینجور نیست، چون وسایل مدرن امروز همه مشمول همین حکم است. یعنى خواندن وبلاگ هم مثل خواندن کاغذ است، کتاب است، نامه است، مثل شنیدن حرف است. استماع غیبت شامل همه‌ این‌ها می‌شود؛ یعنى ملاک استماع در این‌ها وجود دارد؛ مسلماً.»

تذکر دوم رهبر فرزانه انقلاب
«فضاى اهانت و هتک حرمت در جامعه، یکى از آن چیزهایى است که اسلام مانع از آن است؛ نباید این اتفاق بیفتد. فضاى هتک حرمت هم خلاف شرع است، هم خلاف اخلاق است و هم خلاف عقل سیاسى است.

انتقاد، مخالفت، بیان عقاید با جرأت، هیچ اشکالى ندارد، اما دور از هتک حرمت‌ها و اهانت‌ها و فحاشى و دشنام و این چیز‌ها. همه هم در این زمینه مسئولند. این کار علاوه بر اینکه فضا را آشفته می‌کند و اعصاب آرام جامعه را به هم می‌ریزد که امروز احتیاج به این آرامش هست، خداى متعال را هم از ما خشمگین می‌کند. من می‌خواهم این پیامى باشد به همه‌ آن کسانى که یا حرف می‌زنند، یا می‌نویسند، چه در مطبوعات، چه در وبلاگ‌ها.»

منشور عفاف و اخلاق در فضای مجازی
پیام دین مبین اسلام برای همه عصرها و نسل ها، ایمان توحیدی است که در سایه آن جامعه پاک و منزه تشکیل می‌شود. ایمان و باورهای دینی اسلام سرچشمه جوشان عفاف و معنویت است که انسان سرگشته امروزی مانند تشنه لبی در کویر قحط معنا و اخلاق به آن محتاج است.

عفاف ارزش‌های والای هر مرد و زن مسلمان را متجلی ساخته و ترویج آن بر همه حق باوران، فرضی واجب است. امروز عوامل اطلاع رسانی و بارش امواج ضد فرهنگ دنیای استکباری، قلب باورها و آئین های پاک را هدف قرار داده است تا با تبلیغ و استفاده از دنیای مجازی، ملت ها را از آنچه داشته اند، دور کنند. استفاده از ابزارهای دنیای مجازی برای مقابله با این هجمه پیدا و پنهان تکلیفی است که باید با درایت، هوشمندی، تعامل و همفکری به سرانجام برسانیم.

لذا ما امضا کنندگان این منشور ضمن تعهد در اجرای بندها و پایبندی به این منشور به وبلاگ‌نویسان و فعالان مجازی این حق را می دهیم که بر پایه هر کدام از بندها، وبلاگ یا وب سایت ما را در فضای عمومی اینترنتی نقد کنند و عدم پایبندی های احتمالی ما را گوشزد کنند.

- ما وبلاگ‌نویسان و فعلان مجازی متعهد می‌شویم در حفظ حریم های اخلاقی و دینی در فضای اینترنت کوشا باشیم.

- ما در فضای وبلاگ‌ها و هر کدام از صفحه های اینترنتی هیچ غیبت، دروغ و شایعه ای نمی کاریم و هیچ توجیهی برای هیچ کدام از اینها نمی تراشیم.

- ما به حاکمیت ادب، بردباری و انصاف پای بندیم و پای می‌فشاریم. ما از کلمات نامناسب، ناشایست، متضاد با سنت ها، هنجارها و عرف جامعه اسلامی به هیچ وجه در جهت آرمان های بلندمان استفاده نخواهیم کرد.

- ما به همه بندهای این منشور حتی در برابر مخالفین فکری، دینی و سیاسی نیز پایبند خواهیم بود، چرا که باور داریم پایبندی به اخلاق اسلامی باید همچون خون پاکی در رگ‌ها و تمامی اعمال ما جاری باشد.

- ما متعهد می‌شویم تا جایی که در توان هر کدام از ماست، فرهنگ نقدپذیری و تحمل سخن مخالف را گسترش دهیم و پیروی از پیامبران بزرگ و ائمه هدی صلوات الله علیهم برای فراهم کردن زندگی و همزیستی مسالمت آمیز در کنار ادیان و افکار مختلف را سرلوحه رفتارهای حقیقی و مجازی خود قرار دهیم.

- ما با تمام وجود پایبندیم بر اینکه هیچ مسئله سیاسی و اجتماعی را بر اخلاق اسلامی و هنجارهای اخلاقی ترجیح ندهیم.

- ما متعهد می‌شویم با حمایت، لینک کردن و راهکارهای دیگر فضای مجازی از نوشته های خوب و مناسب وبلاگ‌هایی که می شناسیم و حتی معرفی وبلاگ‌هایی که در جهت آرمان‌های اخلاقی وانسانی هستند برای همبستگی و انسجام درونی در میان وبلاگ‌نویسان متعهد و اخلاق گرا، گام برداریم.

- ما با جدیت و بدون هیچ اهمال و سهل انگاری متعهد می‌شویم حق معنوی و حقیقی وبلاگ‌نویسان در باز نشر نوشته ها و استفاده از مطالب وبلاگ‌های دیگر را رعایت کنیم و حق هیچ تولید کننده ای را ضایع نکنیم.

والسلام

وبلاگ‌نیوز