آیین نامه ساماندهی آدرسهای عددی اینترنتی با هدف مدیریت امینت در شبکه ملی IP کشور تصویب و ابلاغ شد.
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۳۹۰ - ۱۶:۲۵
کد خبر: ۵۷۰۱
به گزارش گرداب به نقل از مهر، آیین نامه ساماندهی آدرسهای عددی اینترنتی با هدف مدیریت امینت در شبکه ملی IP کشور تصویب و ابلاغ شد تا از این پس تمامی آدرسهای IP مورد استفاده در کشور قبل از استفاده در شبکه در سامانه مدیریت آدرسهای عددی اینترنتی سازمان فناوری اطلاعات ایران ثبت شوند.

با افزایش تعداد کاربران ارتباطی و درخواست مشترکان برای استفاده از خدماتی مثل وای فای، وایمکس، RFID و بلوتوث و نیز اتمام ظرفیت نسخه 4 آدرس های عددی در دنیا استفاده از نسخه 6 این پروتکل- IPV6  به عنوان بهترین راه حل با حداکثر ظرفیت در دستور کار قرار گرفته است.

IPV6  سیستم جدید آدرس دهی بر اساس پروتکل اینترنتی است که می تواند تعداد آدرسهای اینترنتی را نسبت به IPV4 تا چندین برابر افزایش دهد. به این معنی که نسخه 4 آدرسهای عددی اینترنتی تنها می توانست حدود 3.4 میلیارد آدرس اینترنتی ایجاد کند اما نسخه 6 این پروتکل می تواند از دو هزار و 128 میلیارد آدرس اینترنتی پشتیبانی کند و بر این اساس IP های بیشتری ایجاد شود.
 
کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات کشور نیز با اتمام توزیع نسخه 4 آدرسهای عددی اینترنتی در کل دنیا و مقدمات کار برای مهاجرت به نسخه 6 این پروتکل ارتباطی، آیین نامه ساماندهی آدرس های اینترنتی – IP Addresses – را تصویب کرد.
بر این اساس از این پس آدرس‌های عددی اینترنتی در ایران با هدف هدایت و نظارت بر خدمات اینترنت و اینترانت و کاهش وابستگی به شبکه جهانی اینترنت، ساماندهی می‌شود.
 
ابلاغ آیین نامه ساماندهی آدرسهای عددی اینترنتی در کشور
معاون بررسی های فنی و صدور پروانه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از ابلاغ آیین نامه ساماندهی آدرسهای عددی اینترنتی در کشور خبر داد و گفت: «این آیین نامه در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تصویب و بر اساس این مصوبه، سازمان فناوری اطلاعات ایران به عنوان مجری آیین نامه تعیین شده و نظارت بر اجرای مطلوب آیین نامه بر عهده رگولاتوری است.»
 
لطف الله سبوحی درباره اهداف ساماندهی آدرسهای عددی اینترنتی در کشور گفت: «این آیین نامه با توجه به ضرورت مهندسی مجدد و مدیریت بر توزیع آدرسهای عددی اینترنتی در کشور، مهاجرت از نسخه چهار IP به نسخه شش IP و ایجاد امنیت در شبکه ملی تصویب و ابلاغ شده است.»
 
وی ادامه داد: «بر اساس این آیین نامه بانک اطلاعات متمرکزی از تمامی آدرسهای واگذاری IP اعم از خصوصی و عمومی در سازمان فناوری اطلاعات ایران ایجاد می شود.»
 
معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی خاطر نشان کرد: «بر اساس آیین نامه ساماندهی آدرسهای عددی اینترنتی ثبت تمامی آدرسهای خصوصی IP استفاده شده در شبکه نیز در سامانه مدیریت آدرسهای محلی الزامی است و سازمان فناوری اطلاعات ایران به عنوان مجری این آیین نامه باید نسخه محلی از سامانه مدیریت را برای ثبت آدرسهای خصوصی در اختیار ثبت کنندگان محلی اینترنت و تامین کنندگان قرار دهد.»
 
آدرسهای IP مورد استفاده در کشور ثبت می شوند
بر همین اساس مدیرکل بررسی های فنی و اقتصادی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز با بیان اینکه تمامی آدرسهای IP مورد استفاده در کشور باید قبل از استفاده در شبکه در سامانه مدیریت آدرسهای عددی اینترنتی سازمان فناوری اطلاعات ایران ثبت شوند تاکید کرد: «بر اساس این آیین نامه تمامی ثبت کنندگان محلی، تامین کنندگان و مصرف کنندگان آدرسهای IP وظیفه دارند اطلاعات مربوط به آدرسهای IP موجود و تخصیص یافته از طرف ثبت کنندگان منطقه ای و همچنین واگذاری به تامین کنندگان و مصرف کنندگان را در سامانه مدیریت آدرسهای عددی اینترنتی به آدرس www.matma.ir/ripe ثبت کنند.»
 
حسین فلاح جوشقانی گفت: «سازمان فناوری اطلاعات ایران باید ابزار و اطلاعات لازم برای دسترسی به این سامانه را برای تمامی اشخاص مشمول این آیین نامه فراهم و آموزشهای لازم را ارائه کند.»
 
در پی تصویب این آیین‌نامه و الزام سازمان فناوری اطلاعات ایران برای ایجاد بانک اطلاعات متمرکز از تمامی آدرسهای واگذاری IP اعم از خصوصی و عمومی پیش بینی شده که زمینه توسعه بیشتر در حوزه ارتباطات دیتا در سطح کشور و هدایت و نظارت بر این بخش فراهم ‌شود.

برچسب اخبار:
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۳
مجید
|
United States
|
۱۹:۲۵ - ۱۳۹۰/۰۳/۰۳
آره خیلی خوبه. از فردا راه برین هی جاسوس جمع کنین. فک کنم یه ساله بیس سی میلیونی جاسوس گیر مملکت بیاد مگه نه؟ آخه این مملکت با این شرایط یا داره جاسوس پرورش میده یا مغز فراری. البته ظاهرا مزرعه پرورش جن هم دارن میزنن ظاهراً.....
جوون گرداب اینو بزار بالا. همه میخندن به طنز من
پاسخ ها
میلاد
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۱۱ - ۱۳۹۰/۰۳/۰۸
آره جون خودت تو که هیچ عقلت از ایران و وطن نمی کشه پس چی حرف میزنی مملکت داره واسه شما جاسوس ها که هر از چند گاهی سر می جنبنین امنیت رو واسه ما ایجاد میکنه.آره راست گفتی که بزارن بالا چون به هرزه گویی و چرندیات تو خیلی خوب میخندن عزیز دل برادر
مجید
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۱۱ - ۱۳۹۰/۰۳/۱۲
تو نخند میلاد جان برادر قلوه هات می چاد. لااقل من اینو نگفتم که تو بخندی. زیر ناف انگلیس و اسراییل هم که نیگاه کنی خط سزارین یه مشت کودن رو هم میشه دید که بدون اینکه یه کامنت رو بفهمن بهش جواب میدن. تو که دو زار از تحلیل من رو حالیت نشده چی بهت جواب بدم خدا رو خوش بیاد. گرداب یه بار منو بخاطر کامنت های تند و البته به نظر خودم منطقی دیپورت کرد و با وی پی ان اومدم . الان هم نیگاه کنی ساده تر از همیشه با پرچم ایران دارم نقد میفرستم . البته نه برای امثال تو که با این دفاعیات دم دستی آبروی نظام رو میریزی زیر پای همون صهیونیزم زنا زاده که فقط دنبال دزدی مغزهای همین مملکته. حیف که حرمت این سایت فرصت جواب مناسبتر به من نمی ده. گرداب جان هم لطف کنه به خاطر شرافت رسانه ای خودش اینو بذاره بالا که ایندفعه بقیه بخونن و به این اوضاع احیانا گریه کنن .....
نظر شما :
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد