Gerdab.IR | گرداب

فیس‌بوک به دنبال شکار کودکان!

تاریخ انتشار : ۰۴ خرداد ۱۳۹۰

رئیس و پایه گذار فیس‌بوک، می‌گوید که می‌خواهد کاری کند که این سایت اجتماعی اجازه دهد کودکان زیر ۱۳ سال هم از آن استفاده کنند.

به گزارش گرداب، جهان به نقل از بی‌بی‌سی نوشت: "مارک زوکربرگ"، رئیس فیس‌بوک، می‌گوید می‌خواهد کاری کند که این سایت اجتماعی اجازه دهد کودکان زیر ۱۳ سال هم از آن استفاده کنند! این در حالی است که در حال حاضر بنا بر قانون حفظ حریم خصوصی کودکان در اینترنت که در سال ۱۹۹۸ در آمریکا وضع شده، محدودیت سنی کاربران اینترنتی، شامل کاربران این شبکه نیز می‌شود.

بنابراین گزارش، زوکربرگ تصمیم دارد در این مسیر مبارزه کند و این قانون را تغییر دهد. وی می‌گوید این مبارزه ارزشش را دارد "چرا که استفاده از این شبکه اجتماعی منافع آموزشی به همراه دارد و ما به مبارزه دست خواهیم زد!" زوکربرگ در توجیه کار خود می‌گوید: «فلسفه من این است که برای آموزش، باید از سن خیلی خیلی کم آغاز کرد.»

زوکربرگ در حالی ادعای آموزش کودکان زیر ۱۳ سال در فیس‌بوک را مطرح می‌کند که این شبکه به محدوده‌ای برای جاسوسی سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا تبدیل شده است.

منتقدان زوکربرگ می‌گویند به دلیل نگرانی بابت خدشه‌دار شدن حریم خصوصی و خطراتی همچون زورگیری آنلاین، محدودیت سنی فعلی باید همچنان باقی بماند و سن مجاز استفاده از فیس‌بوک پایین‌تر نیاید.

یکی از سخنگوهای فیس‌بوک گفت: «اگر مسئله فقط همین باشد، فیس‌بوک ابزارهای مطمئن و دقیقی برای کنترل حریم خصوصی و امنیت، مبتنی بر سن کاربران فراهم خواهد کرد.»

با این حال، به تازگی گزارش‌های منتشر شده اهمیت این نکته را پررنگ‌تر کرده‌اند که وضع محدودیت سنی بر اینترنت، چقدر سخت است و هیچ راه مشخصی برای اطمینان یافتن از اینکه کودکان کم سن و سال‌تر، این سیستم را فریب ندهند یا درباره سنشان دروغ نگویند وجود ندارد.

با وجود این، بر اساس برآورد گزارش مجله "کانزومر ریپورتز"، هفت و نیم میلیون عضو از ۶۰۰ میلیون عضو فیس بوک زیر ۱۳ سال دارند!

تحلیلگران بر این باورند که آنچه زوکربرگ مدعی آن است، تنها بهانه‌ای است برای جلب زودهنگام کودکان به فضایی که ضمن جاسوسی، به محملی برای انتقال پیام‌های برنامه‌ریزی شده مقامات آمریکایی تبدیل شده است.