Gerdab.IR | گرداب

پروژه گرداب جدیدی لازم است

ابعاد تکان دهنده موج تازه سایت های مستهجن فارسی

تاریخ انتشار : ۰۴ تير ۱۳۹۰

در ماه های گذشته و پس از انهدام سایت های مستهجن فارسی در پروژه گرداب دور تازه فعالیت این سایت های ضد ارزش در راستای جنگ نرم علیه ایران آغاز شده است.

گرداب- فعالیت این سایت ها آغاز دورتازه ای از ناهنجاری های اخلاقی است که این‌بار در قالب انجمن های آنلاین اینترنتی خودنمایی می کند و بنیان خانواده ها و اعتقادات جامعه را هدف قرار داده است‌.

مخاطبان فهیم پیش از خواندن گزارش از شما به خاطر بررسی مطالب مطرح شده پوزش می طلبیم. هدف از نگارش این گزارش بیان گوشه ای از واقعیت های فاجعه بار فعالیت سایت های مبتذل فارسی در راستای جنگ نرم است که این روزها به محفلی برای به انحراف کشاندن خیل عظیمی از قشر موثر جامعه یعنی جوانان تبدیل شده است.

دور تازه فعالیت سایت های مبتذل و مستهجن که لینک تبلیغ آنها در بیشتر سایت‌ها و وبلاگ‌ها مشاهده می‌شود، با دور گذشته فعالیت این سایت ها تفاوت اصلی و چشم گیری دارد. شگرد و روش فعالیت این سایت ها نشان دهنده ابعاد گسترده هجمه اخلاقی برای تخریب روح و جسم جوانان ایرانی با توسل به ارتباطات آنلاین است.

هجمه گسترده و لجام گسیخته سایت های شهوانی!
این سایت ها در جریانی برنامه‌ریزی شده و با استفاده از تاکتیک های جدید و ابتکاری، مخاطب و به ویژه جوانان را جذب کرده و متاسفانه توانسته اند تا به امروز تعداد زیادی مخاطب به ویژه در داخل کشور را جذب فعالیت های غیراخلاقی کنند.

هر چند عملیات سایبری چندی پیش مرکز بررسی جرائم سازمان یافته سپاه باعث شد تا بخش زیادی از سایت های مبتذل و غیراخلاقی منهدم و برخی عوامل آن در پروژه گرداب دستگیر شوند، اما سایت ها و وبلاگ های دیگری در این راستا فعال شده اند.

از داستان های مستهجن تا روابط با محارم!
فاز تاسف بار فعالیت انجمن های آنلاین مبتذل زمانی مشخص می شود که بخش اصلی فعالیت این سایت ها به ترویج و القای باورهای بسیار زشت، زننده و به دور از اخلاق انسانی اختصاص یافته است. در سایت های شهوانی، لینک هایی با این موضوعات قرار گرفته است: ارتباط با محارم، داستان های... و موضوعاتی حول محور تجاوز و قبح شکنی اخلاقی بین اعضای خانواده؟!

در این بین قرار دادن بخشی برای عضویت کاربران به نام انجمن های گفت وگوی آنلاین درباره مسائل جنسی تهدید اخلاقی این‌گونه از سایت ها را دوچندان افزایش داده است.

نکته قابل توجه درباره فعالیت مجموعه سایت های شهوانی این است که این سایت‌ها برای جذب مخاطب، تبلیغ و سودجویی، از حربه‌های دیگری هم استفاده می کنند. این حربه ها بیشتر استفاده از پیام های تبلیغاتی و سایت های ارتباط آنلاین و تالارهای گفت و گوی اینترنتی است. در این روش به یکباره و در فواصل زمانی مشخص برای تعداد زیادی از کاربران در یاهو، چت روم، گوگل تاک و دیگر امکانات ارتباطی، ایمیل‌های گروهی و هرزنامه هایی ارسال می شود که مضامین این ایمیل ها تنها یک موضوع است: "تبلیغ سایت های مستهجن!"

تلاش برای دموکراسی در سایت های مستهجن!
جالب اینجاست که در این سایت ها لینک هایی برای نظرسنجی های سیاسی با موضوع انتخابات قرار گرفته و از کاربران خواسته می شود تا درباره وضعیت انتخابات آزاد در ایران نظر دهند!

موج دوم سایت های مبتذل با شدت نفوذ بیشتر
نگاهی کوتاه به آخرین اظهارات سخنگوی مرکز بررسی جرائم رایانه ای سپاه نشان از عمق فاجعه و خطر پیش روی خانواده ها و جوانان دارد.

به گفته سخنگوی مرکز بررسی جرائم رایانه ای سپاه، چندی پیش این مرکز توانست یک موج برخاسته از سایت های مبتذل را دفع کند، اما موج بعدی با یک تجربه بزرگ‌تر از موج اول، با عمق و شدت نفوذ بیشتر در حال وقوع هست. به باور وی اگر اقدام بازدارنده شکل نگیرد، معلوم نیست جامعه چقدر از این موضوع ضربه بخورد.

به گفته وی این برخورد باید سریع اتفاق بیافتد و باید به شدت موثر باشد تا بتوانیم جلوی این جریان را بگیریم.

بنابر اظهارات سخنگوی مرکز بررسی جرائم سازمان یافته سپاه، اگر برخورد بازدارنده با سایت های مبتذل مستهجن انجام نشود، هر کسی قادر است سایت‌های مستهجن راه‌اندازی کند و حتی حوزه‌های جدیدی در این سایت‌ها به وجود آورد.

برنامه اصلی: انحراف اخلاقی با ضریب بالا
اما درباره روش فعالیت سایت های آنلاین و مبتذل اینترنتی احمد محمدی، کارشناس فضای سایبر معتقد است که این روزها در میان سایت ها و شبکه های اینترنتی مسئله ترویج بی بندباری های اخلاقی به عنوان یک راهبرد غالب مورد توجه قرار گرفته و ظهور سایت های آنلاین گفت‌و‌گوی مستهجن در این فضا از جمله آخرین استراتژی های هجمه علیه اعتقادات جوانان به شمار می آیند.

محمدی با بیان این مطلب می گوید: «زمانی که یک جوان با تبلیغات یک سایت جنسی و منحرف مواجه می شود، اگر پایبند به اعتقادات و اصول شرعی هم باشد، برای یکبار هم شده از روی حس کنجکاوی و برای اینکه از ماجرای سایت آگاه شود، با یک کلیک وارد سایت می شود.»

مرحله دوم: تحریک کاربر با استفاده از داستان های مستهجن
بنابر اظهارات این کارشناس فضای سایبر، مرحله دوم جذب افراد در سایت های شهوانی به صورتی طراحی شده که پس از ثبت نام کاربر، از طرف سایت یک ایمیل با محتوای یک داستان جنسی برای کاربر فرستاده می شود. در این مرحله است که کاربر با خواندن این داستان و مشاهده تصاویر سایت وارد فاز تخیل گرایی ارتباط با جنس مخالف می شود.

به تصریح محمدی، یک کاربر تخیل‌گرا بعد از مدتی اعتیاد به داستان های غیراخلاقی در اصطلاح تحریک شده و به هر روش می خواهد تا تخیلات خود را عملی کند برای همین وارد خطرناک ترین مرحله در این سایت ها یعنی گفت‌و‌گوی آنلاین اینترنتی با جنس مخالف می شود. به باور وی، در این مرحله کاربر با لجام گسیختگی و بی شرمی تمام از سوی گردانندگان سایت و دیگر کاربران بی اعتقاد مواجه می شود. تصاویر آنلاین و مستهجن یکی پس از دیگری از مقابل دیدگانش عبور می کند و این صحنه ها تا مدت ها در ذهن و فکر کاربر جوان باقی می ماند.

چه باید کرد؟
به راستی در برابر این هجمه گسترده اخلاقی که روز به روز هم بیشتر می شود چه باید کرد؟! بدون شک تنها راه مقابله انهدام این سایت ها و فیلتر کردن آنها نیست، هر چند که این کار تا حد زیادی تاثیرگذار است، اما فعالیت این‌گونه سایت های مبتذل با سرعتی باورنکردنی این مجال را نمی دهد تا یک به یک سایت ها بررسی و فیلتر شوند.

اما این فرصت در اختیار خانواده ها است که ضمن اطلاع داشتن از تهدیدات اخلاقی جدید، جوانان خود را پیش از گذشته نسبت به خطرات این سایت ها آگاه کنند. فراموش نکنیم اگر هجمه اخلاقی و اعتقادی سایت های شهوانی را جدی نگیریم، این سایت های مبتذل بنیان اصلی خانواده را هدف می گیرند و تمام تلاش خود را برای از بین بردن اخلاق متمرکز می کنند.
علی البرزی 

منبع: جوان آنلاین