Gerdab.IR | گرداب

نظر مراجع درباره استفاده زنان از کلاه گیس

تاریخ انتشار : ۲۷ تير ۱۳۹۰

مسئول پاسخگویی دفتر آیت الله وحید خراسانی گفت: «به حکم صریح قرآن زن مسلمان باید زینت را از نامحرم بپوشاند، اگر قرار است کلاه گیس کار مو را انجام دهد، نوعی زینت به حساب می آید و اگر غیر زینت است که هیچ زنی رغبت نمی‌کند از آن استفاده کند.»

گرداب- یکی از ارکان حجاب، پوشاندن موهای سر زنان از نامحرم است. نگاهی به فراگیری استفاده از کلاه‌گیس در برخی فیلم‌ها و تئاترها بدون توجه به احکام شرعی، ما را بر آن داشت تا از نظر برخی مراجع عظام تقلید در این مورد مطلع شویم.

در بخش استفتائات جدید پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری در پاسخ به سؤالی که پرسیده است: «اگر زنى کلاه‌گیس گذاشته باشد و مرد به موى مصنوعى او نگاه کند، چه حکمى دارد؟» پاسخ آمده است: «اشکال دارد

در استفتایی که دفتر آیت الله مکارم شیرازی مطرح کرده این پرسش که آیا استفاده از کلاه گیس از سوی هنرپیشه های زن نیاز به پوشش سر را برطرف می کند؟ یعنی می توان از کلاه گیس بدون هیچ نوع پوششی اعم از روسری و مقنعه به صرف اینکه مو مصنوعی است، استفاده کرد؟

دفتر آیت الله ناصر مکارم شیرازی در پاسخ به این سؤال پاسخ داده است: «استفاده از کلاه گیس جایز است، ولی این کار در برابر نامحرم جایز نیست

نمایندگی دفتر آیت الله وحید خراسانی از مراجع عظام تقلید در پاسخی در رابطه با استفاده از کلاه گیس به جای حجاب اعلام کرد که جایز نیست.

مسئول پاسخگویی به سوالات شرعی دفتر آیت الله وحید خراسانی در تبیین این موضوع افزود: «به حکم صریح قرآن زن مسلمان باید زینت را از نامحرم بپوشاند، اگر قرار است کلاه گیس کار مو را انجام دهد، نوعی زینت به حساب می آید و اگر غیر زینت است که هیچ زنی رغبت نمی کند از آن استفاده کند. درهر صورت زینت نباید آشکار شود که عامل جلب توجه نامحرمان شود.»

وی افزود: «یک حکم از چند جهت قابل توجه است، جنبه زیبایی این مسئله یک طرف مسئله حکم است و ملاک حجاب در مورد آن ولو اینکه مصنوعی است، یک بعد دیگر از این حکم فقهی را تشکیل می دهد.»

مهر