Gerdab.IR | گرداب

در کنفرانس بلک هت مطرح شد

یک کارشناس: امنیت اینترنت خرافات است!

تاریخ انتشار : ۲۳ مرداد ۱۳۹۰

یک کارشناس در کنفرانس "بلک هت" مدعی شد که "امنیت اینترنت" نوعی تبلیغات توخالی و هیاهوی بی‌محتوا بوده و از واقعیت کاملاً به دور است.

به گزارش گرداب به نقل از سی‌ان‌ان، کنفرانس کلاه سیاه یا همان بلک هت (Black Hat) که در آن ده‌ها کارشناس و هکر دور هم جمع می‌شوند و در مورد تهدیدات امنیتی موجود در فضای مجازی و دستگاه‌های ارتباطی با یکدیگر سخن می‌گویند، امسال در لاس وگاس برگزار شد.

یکی از بارزترین موضوعاتی که امسال به بحث داغ این کنفرانس تبدیل شد، این بود که اصولاً چیزی به نام "امنیت اینترنت" وجود ندارد!

یک نویسنده و کارشناس به نام "ریچارد تیم" در این خصوص گفت: «متخصصان تامین امنیت در اینترنت از آنجا که نمی‌توانند کاری در این خصوص انجام دهند، احساس ضعف و سردرگمی می‌کنند.»

این در حالی است که شرکت‌های سازنده نرم‌افزارهای تامین امنیت سایبر که وظیفه مقابله با ویروس‌های رایانه‌ای را برعهده دارند، از آمادگی و توان خود برای محافظت از اطلاعات شرکت‌ها و کاربران خبر می‌دهند.

وی با گزافه خواندن این مدعا، گفت ضدویروس‌ها نمی‌توانند جلوی حملات هکرها را بگیرند.

این کارشناس با بیان اینکه همه روزه شرکت‌ها و سازمان‌های جدیدی خبر می‌دهند که قربانی نفوذگران شده‌اند، اظهار داشت: «هیچ چیز به طور مطلق امن نیست و هیچ سیستمی وجود ندارد که صد در صد نتوان به آن رخنه کرد.»

ریچارد تیم در بخش دیگری از سخنانش در کنفرانس بلک هت مدعی شد دست اندرکاران تامین امنیت اینترنت، درباره کمیت و کیفیت حفاظتی که از دیگران به عمل می‌آورند، به خود دروغ می‌گویند.

کاری که آنها انجام می‌دهند این است که خطرها را کم می‌کنند. آنها با فریب کاری و دغل‌بازی ماهرانه، در ظاهر این‌گونه وانمود می‌کنند که همه چیز در امان است.

وی معتقد است این شرکت‌ها و کارشناسان با جلوگیری از انتشار اخبار آسیب‌پذیری‌های خود، افسانه امن بودن اینترنت را تبلیغ می‌کنند.

به عنوان مثال اینتل مالک شرکت مک‌آفی، اخیراً از حمله هکرها به ۷۲ سازمان خبر داد ولی از اعلام نام قربانیان این حملات خودداری ورزید.

این کارشناس گفت: «هنگامی که شرکت‌ها و سازمان‌ها به صورت علنی و بر اساس حقیقت در مورد کاستی‌های داخلی و خارجی خود سخن بگویند، می‌توانند به طور واقعی با خطراتی که آنها را تهدید می‌کند مقابله کنند.»

احتمالاً سخنان تند این کارشناس در کنفرانس بلک هت، واکنش تند شرکت‌های تولیدکننده نرم‌افزارهای ضدویروس و دیگر دست‌اندرکاران تامین امنیت فضای سایبر را به دنبال خواهد داشت.

منبع: ایتنا