نقشه همکاری گوگل با دولت‏ها برای دراختیار قراردادن اطلاعات شخصی کاربران

نقشه همکاری گوگل با دولت‏ها برای دراختیار قراردادن اطلاعات شخصی کاربران
تاریخ انتشار : ۰۴ ارديبهشت ۱۳۸۹

ابزار جدید گوگل نشان می دهد که اخبار مربوط به همکاری گوگل با دولت ها برای در اختیار قرار دادن اطلاعات شخصی کاربران صحیح بوده است.

به گزارش گرداب به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، شرکت گوگل نقشه ای را در وب سایت خود قرار داده که بر اساس آن مشخص می شود کدام کشورها بیشترین درخواستها را از این شرکت برای دادن اطلاعات شخصی کاربران یا حذف مطالب مربوط به آن کشورها کرده اند.

این آمار جدید شامل 100 کشور جهان است که شرکت گوگل در آنها فعالیت دارد، اطلاعات و درخواستهای نیمه دوم سال گذشته را پوشش می دهد و هر شش ماه به روز می شود.

گوگل اعلام کرده که با درخواستهای دولتهای مختلف برای دادن اطلاعات شخصی کاربران و حذف برخی مطالب روبروست.

این غول جستجوگر اینترنتی با درخواستهایی برای حذف یکسری از خدمات خود از جمله ویدئوها و ویدئوهای سایت یوتیوب از سوی برخی دولتهای جهان روبرو است.

بنا بر آماری که گوگل خود منتشر کرده، ایالات متحده 3580 درخواست برای اطلاعات کاربران، بریتانیا 1166 درخواست و رژیم صهیونیستی 30 درخواست داشته اند.

گوگل این موضوع را اعلام کرده که در چه زمانهایی به این درخواستهای دولتها جواب مثبت می دهد.

ب
رای نمونه گوگل در ایالات متحده آمریکا با 123 درخواست برای حذف مطالب ممنوعه مورد نظر دولت واشنگتن طی نیمه سال 2009 روبرو بوده که این شرکت با 80 درصد از این درخواستها موافقت کرده است.

از جمله دلایل گوگل برای اجابت این درخواستها، نقض سیاستهای گوگل مربوط به تشویق خشونت و بی حرمتی بوده است.

گوگل اعلام کرده که بیش از 40 درصد از این درخواستها با دستور دادگاه انجام شده است. این شرکت همچنین آمار مربوط به درخواستهای دولتها برای در اختیار گذاشتن اطلاعات شخصی کاربرانش را نیز اعلام می کند.

گوگل این موضوع را فاش نکرده که چگونه این درخواستها را اجابت می کند.

افشای این موضوع که شرکت گوگل اطلاعات شخصی کاربران خود را در اختیار دولتها قرار می دهد در حالی مطرح شده که دیدبان حافظ حقوق اطلاعات شخصی کاربران در سراسر جهان از اینکه شرکت گوگل به طور جدی حقوق خصوصی کاربران خود را رعایت نمی کند به شدت انتقاد کرده است.

اما گوگل می گوید که حقوق مربوط به اطلاعات شخصی کاربران خود را رعایت می کند و این موضوع از اولویت های اصلی این شرکت است.

گوگل 3663 درخواست برای اطلاعات کاربران و 291 درخواست برای حذف مطالب مربوط به برزیل نیز از دولت برزیل دریافت کرده است.
 
منبع: الف