Gerdab.IR | گرداب

با راه‌اندازی سرویس وبلاگ فارسی صورت می‌گیرد

افزایش سیطره گوگل بر کاربران فارسی زبان

تاریخ انتشار : ۱۹ شهريور ۱۳۹۰

گوگل که پیوند عمیقی با سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا دارد، با ارائه غیرمنتظره نسخه رسمی بلاگ فارسی، بر سیطره خود بر کاربران فارسی بیش از پیش افزود.

به گزارش گرداب، کمپانی اطلاعاتی امنیتی گوگل که پیوند عمیقی با سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا دارد و با ظرافت خاصی در بین همه کاربران دنیای مجازی نفوذ کرده تا آنجا که رتبه اول سایت‌های جهان در میزان مراجعه را به خود اختصاص داده است، روز گذشته طی اقدامی بدون اطلاع قبلی اعلام کرد که نسخه رسمی بلاگ فارسی گوگل را راه اندازی کرده و در اختیار مخاطبان فارسی خود قرار داده است. گوگل با این کار سیطره خود را بر کاربران فارسی بیشتر مستولی کرد.

گوگل در توییتر نوشت:
ما امروز وبلاگ فارسی‌مان را با هدف خبررسانی درباره محصولات گوگل برای کاربران فارسی‌زبان راه‌اندازی کرده‌ایم.

برخی کارشناسان می گویند، احتمال می رود این اقدام برای این صورت گرفته است که مخاطبان فارسی زبان این کمپانی بزرگ در چند روز گذشته با مشکلاتی روبه رو شده‌اند و هیچ مرجع رسمی قادر به پاسخگویی و کسب اطلاعات نبوده است.
همچنین اینکه در روز پنجشنبه 17 شهریور تلاشهای مشکوکی برای دستیابی به رمز جی‌میل کاربران ایرانی صورت گرفت و جی‌میل روز جمعه از عمده کاربران ایرانی خواست تا رمز خود را تغییر دهند.

این در حالی است که سرویس های اطلاعاتی آمریکا گوگل را به مثابه تور اطلاعاتی برای کشورهای معارض خود از جمله ایران تعریف کرده اند و تلاش گسترده‌ای برای خروج کاربران ایرانی از محافظت سرویس های امنیتی ایران و سوق دادن آنها در دام خود به وسیله خدمات گسترده گوگل و توییتر و فیس بوک به زبان فارسی کرده اند.

گوگل در صفحه اصلی وبلاگ فارسی خود ضمن تاکید بر قدمت چند هزارساله زبان فارسی و اهمیت آن، نوشت:
در حدود ۵۰ درصد از جمعیت فارسی زبانان از اینترنت استفاده می‌کنند؛ تقریبا ۲ درصد کل کاربران اینترنت در دنیا. Google بازخورد فراوانی از کاربران فارسی زبان دارد که درخواست ارائه محصولات بیشتری به زبان فارسی را دارند.

با انتشار این پست، ما تولد اولین وبلاگ رسمی Google به زبان فارسی را اعلام می‌کنیم. وبلاگ ما کانالی ارتباطی برای اعلان‌های محصولات، راه‌اندازی ویژگی‌ها و "به‌روزآوری‌های فوری در زمانهای بحرانی" برای کاربران فارسی زبانمان خواهد بود.

گوگل در پایان تاکید می کند که سرویس جستجوی "Google" کاملا به زبان فارسی در دسترس ایرانی ها بوده و همچنین سرویس گوگل کروم و "پروژه گوگل پلاس" از ابتدا به زبان فارسی نیز تهیه شده است و مهمتر از همه سرویس اندروید است که برای کنترل کاربران در شرایط بحرانی کشورشان مثل شرایط فتنه 88 ایران طراحی شده است. کاربران به وسیله "اندروید" قادرند بدون هیچ واسطه ای اطلاعات اغتشاشات را در کشورشان دریافت و یا برای گوگل ارسال کنند.

این کمپانی اطلاعاتی - امنیتی، در کلام آخر خود می‌گوید:
در فرهنگ کاری ما، دریافت بازخورد کاربر از اهمیت بالایی برخوردار است، بنابراین خواهشمندیم نظرات خود را از طریق پیوند ایمیل ما برایمان ارسال کنید. به زودی دوباره با شما در تماس خواهیم بود!
راهبر تیم زبان فارسی گوگل، مدیر جهانی‌سازی گوگل و مدیر بومی‌سازی گوگل

منبع: مشرق