Gerdab.IR | گرداب

بر باد رفتن رویای آمریکایی

تاریخ انتشار : ۲۱ شهريور ۱۳۹۰

براساس آخرین نظرسنجی موسسه پیو، فاکتورهای تحقق "رویای آمریکایی" (American Dream) با رشد نزولی خطرناکی روبرو شده‌اند.

به گزارشگرداب به نقل از مشرق، این تحقیق نشان می‌دهد که فاکتورهای "رویای آمریکایی" که مهم‌ترین آنها بهبود روزافزون وضعیت اقتصادی شهروندان و بالا رفتن استاندارد زندگی در میان آنان بود تا چه حد تضعیف شده و عقیم مانده است.

براساس گزارش موسسه"پیو"، یک‌سوم کودکانی که در خانواده‌های طبقه متوسط رشد می‌کنند، در بزرگسالی در این طبقه باقی نمانده و به طبقه پائین‌تر اجتماعی منتقل می‌شوند. 
 
از دیگر نکات حائز اهمیت در این تحقیق عامل نژادی در این سقوط طبقه‌ای است. طبق معمول سقوط از طبقه بالاتر به طبقه زیرین در میان مردان سیاه‌پوستان بیشتر از مردان سفیدپوستان است.
 
آمارها در این تحقیق حاکی از آن است که 40 درصد سیاه‌پوستانی که در خانواده‌های متوسط رشد می‌کنند، در بزرگسالی به طبقه پائین‌تر نقل مکان می‌کنند و این رقم دو برابر همتایان سفیدپوست‌شان است.

در عین حال از نتایج جالب دیگر در این تحقیق نسبت نزول اجتماعی زنان سفیدپوست نسبت به مردان سفیدپوست است. در آمریکایی که همیشه داعیه احترام به مقام زن در آن به گوش می‌رسد، زنان سفیدپوست بیش از مردان سفیدپوست در بزرگسالی طبقه متوسط را وداع می‌گویند.

بر اساس نتایج این تحقیق، 33 درصد آمریکایی‌هایی که در خانواده‌های طبقه متوسط رشد می‌کنند، در دوران بزرگسالی به طبقه پائین‌تر سقوط می‌کنند. این امر به گونه ای نگران‌کننده در حال رشد است و عده ای از کارشناسان نسبت به حذف طبقه متوسط هشدار داده اند.