عصبانیت روسها از توان تسلیحاتی ایران

عصبانیت روسها از توان تسلیحاتی ایران
تاریخ انتشار : ۰۶ ارديبهشت ۱۳۸۹

رسانه های روسی در اقدامی که به نظر می رسد از سر عصبانیت و استیصال باشد، توانایی ایران در ساخت سیستم دفاع ضد موشکی را زیر سوال برده و مدعی شده اند که سامانه ایرانی نمایش داده شده در روز ارتش، یا چینی بوده یا تنها ماکتی شبیه اس 300 بوده است!

به گزارش گرداب، خبرگزاری ریانوستی در گزارشی به نقل از روزنامه های روسی با اشاره به نمایش سامانه دفاع موشکی ایران، در توان دفاعی و ساخت سامانه های دفاعی ایران تشکیک کرده و نوشته است: ایران به جهانیان سیستم دفاع ضدموشکی ساخت خود را نشان داد که باید جاگزین سیستم های اس-300 روسی شوند که تاکنون نیز به ایران عرضه نشده اند. کارشناسان یقین دارند که ایرانیان مستقلانه توان ساخت مشابه سیستم های روسی دفاع ضدموشکی را ندارند، اما می توانند مشابه سیستم های HQ9 که چین به ایران فروخته بود را بسازند.

"ویکتور لیتوفکین"، مدیرمسئول یک روزنامه روسی گفت: «نمی دانم چه سیستمی در تهران به نمایش گذاشته شد، اما با اطمینان می توانم بگویم که ایرانیان مستقلانه نمی توانند مشابه اس-300 را بسازند.»  
 
وی اطمینان خاطر داد که حتی آمریکا بلد نیست چنین سیستم هایی بسازد و افزود: «آمریکایی ها سیستم های بدی ندارند، اما دقیقاً مثل اینها را نمی توانند بسازند.»
 
لیتوفکین افزود: «ممکن است در رژه ماکتی چوبی یا کپی بادکنکی اس-300 را نشان داده باشند که برای فریب هواپیماها استفاده می شود و یا حتی سیستم جدید دفاع ضد هوایی ایرانی را که جر شباهت ظاهری وجه اشتراکی با اس-300 روسی ندارد.»
 
این کارشناس افزود: «زمانی چین دستگاه اس-300 پ.ام.او. را خریداری کرده بود، اولین دستگاه را چینی ها تا آخرین پیچ باز کردند و سپس سعی کردند خود مشابه آن را بسازند. حدود 7 سال زجر کشیدند، اما باز هم به نتیجه نرسیدند.»
 
در ادامه آمده است: "فئودور لوکیانوف" سردبیر مجله "روسیه در سیاست جهانی"  نیز به این باور دارد که پکن می توانسته محموله ای از سیستم های دفاع ضدموشکی خود را به ایران بفروشد. او گفت: «چرا که نه، برای چینی ها تجارت با ایران، یک بازرگانی است که هیچ بار ایدئولوژیکی مانع آن نمی شود. »
 
در عین حال این کارشناس امور سیاسی تردید دارد که معامله فوق پیامدهای چشمگیری در عرصه جهانی برای چین داشته باشد.  وی در پایان گفت: «اکنون همه پکن را متقاعد می کنند که با تحریمات جدید علیه همین ایران موافقت کند. از این رو به سیستم های دفاع ضد موشکی که دیگر فروخته شده اند، توجهی نخواهند کرد. علاوه بر این باید با دقت این را معلوم کرد که چه چیزی در رژه به نمایش گذاشته شده بود. شاید این کلاً یک ماکت بوده باشد.»

در رژه نیروهای مسلح در روز 29 فروردین به مناسبت روز ارتش، سامانه دفاع موشکی جمهوری اسلامی ایران برای اولین بار به نمایش درآمد که به گفته مقامات ارشد نظامی کشور شبیه مدل روسی آن یعنی اس 300 بود.

پیشتر در خبرها آمده بود که در پی تعلل و در نهایت عدم تحویل سیستم دفاع ضد موشک اس-300 از سوي روسها، رهبر انقلاب به مسئولان نظامی کشور تاکید کردند که با توجه به سابقه بد روسها در عدم پایبندی به تعهدات خود، نیروهای نظامی کشور دیگر دیگر معطل روسها نشوند.
 
برخی مقامات نظامی کشورمان هم در روزهای بعد صریحا تاکید کردند که ایران توانایی طراحی و ساخت سامانه‌ای شبیه اس-300 را دارد و در صدد تولید سامانه بومی دفاع موشکی است.
 
منبع: فردا