Gerdab.IR | گرداب

پیامدهای خطرناک و سونامی جهانی حمله به ایران

تاریخ انتشار : ۰۶ ارديبهشت ۱۳۸۹

حمله نظامی احتمالی رژيم صهيونيستي به ایران تاثیری زلزله وار بر اقتصاد متزلزل فعلی جهان خواهد داشت.

 گرداب- "سیلوان شالوم" معاون نخست وزیر رژيم صهيونيستي اخیرا گفته است: «اسرائیل نمی تواند در کنار حقیقت تهدید یک ایران هسته ای زندگی کند.»

از سوی دیگر رژيم صهيونيستي هرگز تاکنون صراحتا به موضوع حمله به ایران اشاره نکرده است. شالوم معتقد است ایران همچنان به اقداماتش برای دستیابی به تکنولوژی هسته ای ادامه می دهد. او می گوید: «ایران از ضعف مجامع بین المللی و نزاع فعلی بر سر هژمونی در خاورمیانه میان ایالات متحده آمریکا در یک سو و چین و روسیه در سوی دیگر نهایت استفاده را می برد.»

به گفته مقامات صهيونيستي، در حالیکه ایران به حرکت خود در راستای گسترش توانایی هسته ای ادامه می دهد، برای رژيم صهيونيستي ممکن است به زودی زمان اتخاذ تصمیم های سخت فرا برسد.

اما سرانجام حمله به ایران چيست؟ به نظر می رسد حمله نظامی احتمالی رژيم صهيونيستي به ایران باعث افزایش چشمگیر بهای نفت خواهد شد که به دنبال آن ناآرامی های ایدئولوژیکی، سیاسی و مالی در سراسر جهان ایجاد می شود.

امروز جهان در حال خروج از رکود اقتصادی ناشی از بحران مالی و قرار گرفتن در یک مسیر بهبودی اقتصادی قرار دارد. فروپاشی Lehman Brothers تنها عامل رکود اقتصادی در جهان در اواخر سال 2008 نبود.

در تابستان 2008 بهای نفت به 145 دلار در هر بشکه رسید. این افزایش بهای نفت شوک عظیمی به امور تجاری جهان و درآمد واقعی تمامی کشورهای وارد کننده نفت از جمله ایالات متحده، اکثر اروپا، ژاپن، چین و هند وارد کرد.

همزمان با افزایش شدید بهای نفت، اقتصاد جهان با یک رکود جدی اقتصادی روبرو شد و اگر بار دیگر بهای نفت به شدت افزایش یابد، اقتصاد جهان بار دیگر در سراشیبی قرار خواهد گرفت. اگر رژيم صهيونيستي به تاسیسات هسته ای ایران حمله کند، بهای نفت احتمالا ظرف چند روز به 140 دلار در هر بشکه خواهد رسید. طی خشونت ها در خاورمیانه، سوابق تاریخی در مورد افزایش چشمگیر بهای نفت وجود داشته است.

تنها کافی است که به سال 2006 و زمان جنگ میان اسرائیل- لبنان نگاهی بیندازیم. البته این را نیز باید گفت که این مناقشه تاثیر مستقیم یا غیرمستقیمی بر تامین نفت نداشت. طی این جنگ بهای نفت به 62 دلار در هر بشکه رسید. طی جنگ 1973، انقلاب ایران در سال 1979، جنگ ایران و عراق، حمله عراق به کویت در سال 1990 و انتفاضه دوم در سال 2000 نيز بهای نفت خام به طور چشمگیری افزایش یافت و در برخی مواقع دو برابر شد.

در روزهای اخیر مقامات آمریکا در مورد موضوع گزینه نظامی علیه ایران صحبت هایی به میان آورده اند. مایک مولن رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا نیز اخیرا گفت که حمله نظامی علیه ایران ممکن است آخرین چاره باشد. منتقدان اما از عدم سیاست آشکار از سوی آمریکا در مورد این موضوع ابراز نگرانی کرده اند و استراتژیست های آمریکایی نیز در کل معتقدند که حمله به ایران اشتباه خواهد بود.

خیلی ها در آمریکا این موضوع را مطرح کرده اند که حتی یک ایران هسته ای نیز مشکل جدی نیست و می توان از طریق بازدارندگی مناسب و قابل اعتماد آن را مدیریت کرد.

آمریکا در حال حاضر با حمله اسرائیل به ایران مخالف است. بنابراین حمله یک جانبه اسرائیل علیه ایران تنش میان تل آویو- واشینگتن را دو چندان خواهد کرد.

پیامدهای خطرناک حمله به ایران به سه حلقه تقسیم بندی می شود و مانند یکسری موج های مرگباری است که از مرکز یک زلزله بیرون می آیند. این سه حلقه عبارتند از کشورها، ملت ها و گروهها.

تاثیر حمله احتمالی اسرائیل به ایران بر این سه گروه خواهد بود.

برخی از همسایگان اسرائیل در حلقه اول قرار دارند که در مرکز این زلزله سهمگین ( حمله به ایران) قرار می گیرند که شامل لبنان، مصر، تشکیلات خودگردان فلسطین و اردن هستند. این کشورها از اقدامات اسرائیل خشمگین هستند و به نظر می رسد که تمایلی به سازش با اسرائیل نیز ندارند. البته این گروه از کشورها بازیگران مهم در روند سازش خاورمیانه به حساب می آیند.

به دنبال حمله احتمالی اسرائیل به ایران، به احتمال فراوان ایران با موشک های دور بُرد خود علیه اسرائیل متقابل به مثل خواهد کرد. حمله اسرائیل به ایران همچنین باعث افزایش احساسات ضد اسرائیلی در میان مسلمانان دیگر کشورها خواهد شد. این حمله احتمالی اسرائیل همچنین می تواند بر ثبات اقتصادی- سیاسی در منطقه تاثیر بسیار منفی بگذارد.

همزمان با افزایش شلیک موشکهای بیشتری از ایران، نگرانی ها در مورد افزایش ناگهانی بهای نفت نیر بیشتر می شود.

برخی دیگر از کشورهای منطقه از جمله عراق، پاکستان، افغانستان، ترکیه و عربستان نیز احتمالا از تاثیرات پس از این حمله احتمالی بی نصیب نخواهند ماند.

در مرحله دوم ایران احتمالا در راستای محاصره و بستن تنگه هرمز گام بر می دارد که این اقدام باعث ایجاد یک تنگه خطرناک برای انتقال نفت از خلیج فارس می شود. عربستان و امارات نیز همزمان با اینکه منافع امنیتی و تجاری شان به مخاطره می افتد، عملا وارد این مناقشه خواهند شد. حتی اگر ایران نتواند تنگه هرمز را ببندد، تهدید به انجام این کار نیز خود باعث افزایش بهای نفت خواهد شد.

اگر ایران بخواهد از نقل و انتقال نفت های صادراتی در تنگه هرمز جلوگیری به عمل آورد، یک سونامی مالی و اقتصادی بزرگتر زمانی در منطقه و جهان رخ خواهد داد.

با کاهش تولیدات نفتی و محدودیت در صادرات برای چند ماه توسط ایران به همراه چند عامل فراتر از موضوعات مطرح شده، بهای نفت احتمالا دو برابر خواهد شد. اقدامات ایران به دنبال حمله احتمالی اسرائیل پیامدهای فراگیری بر کشورهای آمریکا، هند، روسیه، ژاپن و اتحادیه اروپا خوهد داشت.

حال چرا سونامی اقتصادی- مالی به راه خواهد افتاد؟

اگر بهای نفت حتی به بشکه ای 120 دلار در هر بشکه برسد، مطمئناَ بهای آن فراتر هم خواهد رفت و به دنبال آن اقتصاد متزلزل جهان بار دیگر با رکود فاجعه آمیزتری روبرو خواهد شد. در حالی که کشورهای عربی صادرکننده نفت و روسیه از شرایط افزایش بهای نفت در ابتدا سود خواهند برد اما این سودبری آنها کوتاه مدت خواهد بود. همانند سال 2008، رکود جهانی باعث خواهد شد تا بهای نفت نیز سقوط کند.

پس از آنکه اقتصاد جهان در سال 2008 با رکود مواجه و روسیه نیز با رشد اقتصادی منفی در سال 2009 روبرو شد، بهای نفت به 30 دلار در هر بشکه رسید. ثبات سیاسی و اجتماعی چین نیز به دستیابی این کشور به رشد هشت درصدی در هر سال وابسته است. اگر چین بار دیگر به دلیل افزایش بهای نفت با رکود اقتصادی مواجه شود، ناآرامی های جدی سراسر این کشور پرجمعیت را فرا خواهد گرفت.

منبع:‌ الف