Gerdab.IR | گرداب

کارشناس صدای آمریکا؛

اپوزیسیون در ایران طرفداری ندارند

تاریخ انتشار : ۲۳ آبان ۱۳۹۰

اگر شما ارزیابی ها و گزارش های مراکز امنیتی و اسناد بخش سیاست خارجی کنگره آمریکا را بخوانید، متوجه می شوید که در ایران هیچ آلترناتیوی وجود ندارد که از حمایت مردم برخوردار باشد و بتواند منافع استراتژیک غرب را تأمین کند.

به گزارش گرداب، شبکه صدای آمریکا (voa) در برنامه "تفسیر خبر" 12 نوامبر (21 آبان) به ارزیابی و تحلیل چالش های میان ایران و آمریکا پرداخت

"علیرضا نامور حقیقی" کارشناس مسائل سیاسی در رابطه با سیاست های کلی آمریکا در چالش با مسائل ایران گفت: «آمریکایی ها بعد از عراق به خوبی یاد گرفته‌اند که بدون هیچ گونه "آلترناتیو" (جایگزین) مشخص و شناخته شده ای به سوی سیاست تغییر رژیم نروند. سیاست تغییر رژیم بدون آلترناتیو مشخص، منجر به تبعاتی می شود که ثبات منطقه را به هم می زند و همچنین منافع استراتژیک آمریکا را به خطر می اندازد. بر همین اساس باید ببینیم اگر سیاست آمریکا برود به سوی برخورد و تغییر رژیم آلترناتیو آن چه کسانی هستند؟ آیا ساکنین قرارگاه اشرف، آلترناتیو مناسبی هستند؟! آیا مردم از آنها حمایت می کنند؟ آیا می توانند دموکراسی را برای کشور به ارمغان بیاورند؟»

نامور حقیقی در ادامه یادآور شد: «اگر شما ارزیابی ها و گزارش های مراکز امنیتی و اسناد بخش سیاست خارجی کنگره آمریکا را بخوانید، متوجه می شوید که در ایران هیچ آلترناتیوی وجود ندارد که از حمایت مردم برخوردار باشد و بتواند منافع استراتژیک غرب را تأمین کند. غرب در نبود چنین آلترناتیوی سعی دارد وضعیت را به گونه ای کنترل کند و سیاست مهار را در پیش بگیرد.»

با توجه به مثال این کارشناس، تنها تشکیلاتی که غرب به آن امید دارد سازمانی است که به موجب شهید و مجروح کردن مردم طی عملیات های تروریستی سال های گذشته، مورد نفرت شدید مردم ایران قرار دارد.

با این حساب تکلیف دیگر احزاب ورشکسته اپوزیسیون مشخص است.

منبع: جام‌نیوز