Gerdab.IR | گرداب

مایکروسافت در صف مخالفان طرح فیلترینگ کنگره آمریکا

تاریخ انتشار : ۰۵ آذر ۱۳۹۰

شرکت مایکروسافت یکی از محافظه کارترین شرکت های فناوری آمریکا که معمولاً در مورد مسائل سیاسی و اجتماعی کمتر اظهار نظر می کند به جمع مخالفان طرح جنجالی سوپا پیوست.

به گزارش گرداب به نقل از نیوز دات کام، مایکروسافت که همیشه طرفدار سختگیرانه تر شدن قوانین مربوط به حفظ کپی رایت بوده با طرح "سوپا" که به بهانه حفاظت از کپی رایت و حقوق مالکیت معنوی طراحی شده، مخالفت نموده و البته برای ابراز این مخالفت راه های دیپلماتیک و بی سر وصدا را انتخاب کرده است.

پیش از این شرکت هایی مانند فیس بوک، توئیتر و گوگل هم که روابط کاری نزدیکی با کاخ سفید دارند با این طرح مخالفت کرده بودند. SOPA به وزارت دادگستری آمریکا امکان می دهد به ISP ها دستور دهد وب سایت های مورد نظر را بلوکه کرده و اطلاعات مربوط به آنها را از روی سرورها پاک کنند.

با توجه به ماهیت فرامرزی این طرح در صورت تصویب آن حیات بسیاری از سایت های اینترنتی غیرآمریکایی که با دامنه های .com و .org فعالیت می کنند هم به خطر می افتد.

مایکروسافت بخش عمده درآمدش را از فروش نرم افزارهای دارای حق لیسانس به دست می آورد، اما معتقد است سوپا منافعش را برآورده نمی کند، زیرا مفاد آن به خوبی تنظیم نشده و اجرای آن مشکلات امنیتی و فنی زیادی به همراه می آورد.

مایکروسافت و رؤسای فعلی آن رابطه خوبی با رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا دارند و برای آنکه موجب عصبانیت وی نشوند مخالفات خود با طرح سوپا را مخفی نگهداشته اند.

سرنوشت این طرح یک ماه دیگر مشخص می شود.

منبع: فارس