Gerdab.IR | گرداب

اعلام خبر عقب‌نشيني اوباما از قطعنامه ضد ايراني در جلسه كاخ سفيد "جو بايدن"

تاریخ انتشار : ۰۵ خرداد ۱۳۸۹

متن پیشنهادی تحریم علیه ایران از دستور کار این هفته شورای امنیت سازمان ملل متحد خارج شد.

گرداب- اجلاس گروه 15 در تهران و بیانيه صادر شده در اين نشست، نامه اردوغان به اعضای شورای امنیت و تحرکات برزیل درباره ایران، همگی موجب انفعال و شوکه شدن و انزواي دولت های مخالف ایران به ويژه دولت ايالات متحده شده، به طوري كه امريكا در حال پس گرفتن پيش‌نويس قطعنامه پيشنهادي خود عليه ايران است.

جو بایدن معاون ریاست جمهوری امریکا و فرد با نفوذ کاخ سفید دیروز به مشاورين خود در کاخ سفید اعلام كرد که امریکا با ارسال نامه ای به کشورهای 1+5 خواستار بازنگری در متن ارسالی پیشین قعطنامه چهارم علیه ایران شده است و با این بهانه متن پیشنهادی را از دستور کار این هفته شورای امنیت سازمان ملل متحد خارج كرده است.

این هفته قرار بود که متن پیشنهادی تحریم علیه ایران در صحن علنی شورای امنیت به بحث گذاشته شود.

از سوی دیگر در این جلسه بایدن اعلام کرده است که رئیس جمهور اوباما قصد دارد استثنائاتی برای کشورهايي که شرکت های نفتی آنها که در تصویب قعطنامه امریکا را پشتیبانی می کنند، ایجاد نماید.

در این جلسه بایدن اضافه کرد که اختلافات متنی زیادی بین قعطنامه های پيشنهادي دو مجلس سنا و کنگره وجود دارد و برای همين اوباما درخواست کرده برای ایجاد يكپارچگي در قطنامه های دو مجلس، کمیته های مشترکی بین کمیته های تحریم آن‌ها ایجاد شود.

اين در حالي است كه قرار بود طي هفته جاري، دو قعطمنامه تحریمی ایران در مجلسین امریکا به‌تصویب برسد که بنابر دستور اوباما به تعویق افتاده است.

در لایحه مجلس نمایندگان، نام 41 شرکت اروپایی آسیایی و امریکای شمالی که در زمینه نفت و گاز با ایران فعالیت‌هایی دارند در لیست تحریم قرار گرفته بود که در بر اساس این قعطنامه شرکت‌های امریکایی از انجام هرگونه معامله تجاری با آن‌ها منع شده بودنند. در این لیست نام کمپانی فرانسوی "توتال" و "او-ای-ا" گازپروم روسیه و "ایندین او" هندوستان و پترولیو براسیلیو" برزیل وجود دارد.

منبع: رجا نیوز