Gerdab.IR | گرداب

با قانون جدید مجلس؛

"حذف" سایت های آزار و اذیت جنسی کودکان در آلمان

تاریخ انتشار : ۱۳ آذر ۱۳۹۰

مجلس آلمان ترتیبی اتخاذ کرده است که به موجب آن سایت‌های آزار و اذیت جنسی کودکان به طور کامل از اینترنت پاک می شوند. تاکنون این سایت‌ها فیلتر می‌شدند؛ روشی که در مبارزه کارساز نبود.

به گزارش گرداب، سایت دویچه وله از تصمیم آلمان برای بستن سایت های آزار و اذیت کودکان خبر داد.

پارلمان آلمان با اکثریت آراء تصویب کرد، سایت‌های آزار و اذیت جنسی کودکان به طور کامل از اینترنت پاک شوند. تاکنون این سایت‌ها فیلتر می‌شدند؛ روشی که در مبارزه با نشان دادن فیلم‌های آزار و اذیت کودکان در اینترنت کارساز نبود.

تصویب این طرح با رای مثبت تمامی نمایندگان پارلمان آلمان به جدلی چند ساله پایان داد و قانون فیلترینگ این سایت‌ها از سوی پارلمان برداشته شد.

"کریستینه لویت‌هویزر شارنبرگر"، وزیر دادگستری آلمان در این زمینه گفت: «برای حمایت از قربانیان این تجارت هرگونه نمایش در این زمینه به سرعت در سرمنشاء خود پاک می‌شود و دیگر فقط با یک صفحه روبرو نخواهیم شد که رویش نوشته "ممنوع"، راه‌حلی که تنها ممنوعیت صوری ایجاد می‌کرد.»

در ادامه این گزارش آمده است: قانون فیلترینگ سایت‌های پورنوگرافی کودکان در دولت ائتلافی "سرخ و سیاه"، یعنی احزاب محافظه‌کار سوسیال مسیحی و دمکرات مسیحی با سوسیال‌دمکرات‌های آلمان تصویب شده بود و جدل زیادی را در جامعه ‌برانگیخت. بسیاری از کاربران مخالفت خود را با این روش اعلام کردند و حتی طوماری با 130 هزار امضا علیه ‌‌آن جمع شد.

مخالفان برای اعتراض به این طرح دو دلیل داشتند: نخست این که نگران بودند فیلترینگ روشی متداول از سوی حکومت برای سانسور اینترنت در دیگر موارد شود و بخشی از حقوق شهروندی را تهدید کند. دیگر این‌که این روش اصلا برای مبارزه با فروش فیلم‌های پورنوگرافی کودکان کارساز نبوده است. چرا که تجربه نشان داده از فیلترینگ می‌شود عبور کرد.

"جیمی شولتز"، کارشناس اینترنت به دویچه وله گفت: «در عمل ثابت شده که تنها "پاک کردن" این صفحات می‌تواند کودکان را از خطر حفظ کند.»

وزیر دادگستری آلمان نیزگفته است که تصمیم پارلمان این کشور اتحادیه ‌اروپا را نیز تحت تاثیر قرار داده است و راه خود را در سایر کشورهای اتحادیه نیز باز خواهد کرد.

البته به نظر می آید این اقدام همچنان نگرانی ها در خصوص سانسور اینترنتی و تهدید حقوق شهروندی از سوی دولت آلمان و حتی اتحادیه اروپا را رفع نمی کند و آنها می توانند به این بهانه و روش سایت های مخالف را حذف و یا پاک کنند.

منبع: جام نیوز