Gerdab.IR | گرداب

رئیس جمهور آمریکا:

از ایران خواسته ایم هواپیمای آمریکا را پس دهد

تاریخ انتشار : ۲۲ آذر ۱۳۹۰

اوباما دیشب در کنفرانس مشترک خبری با نوری المالکی گفت ما از ایرانی‌ها خواسته‌ایم که هواپیمای بدون سرنشین را به ما بازگردانند.

به گزارش گرداب، باراک اوباما دیشب در کنفرانس مشترک خبری با نوری المالکی گفت ما از ایرانی‌ها خواسته‌ایم که هواپیمای بدون سرنشین را به ما بازگردانند. وی همچنین اضافه کرده است که ما منتظر پاسخ ایران می مانیم.

باراک اوباما دیروز (دوشنبه) گفت که دولت آمریکا، خواستار این شده است که هواپیمای جاسوسی که در ایران فرود آورده شده است را به آمریکا باز گرداند، ولی از اظهار نظر در مورد تاثیر این حادثه بر امنیت ملی آمریکا خودداری کرد.

هواپیمای جاسوسی آمریکا روز چهارم اکتبر، بر فراز آسمان ایران به دست نیروهای مسلح ایران در نبردی الکترورنیک شکار و در اختیار ایران قرار گرفت. مقامات آمریکایی در روز های ابتدایی شکار این هواپیما از موضع انکار با این موضوع پرداختند و در روزهای بعد از گم شدن این هواپیما در مرز ایران و افغانستان خبر دادند. متعاقب این انکارها نیروهای مسلح ایران، هواپیمای شکار شده آمریکایی را در یک برنامه تلویزیونی به نمایش گذاشتند. پس از این واقعه بود که مقامات آمریکایی خبر شکار هواپیمای خود از سوی ایران را تایید کردند.

در روزهای اخیر هم تلاش هایی از سوی دولتمردان آمریکا برای بازپس گیری این هواپیما در قالب طرح های مختلف مطرح شد که نمونه بارز و رسمی آن در خواست اوباما از ایران برای پس دادن این هواپیما است؛ هواپیمایی که برای جاسوسی وارد خاک ایران شده بود و علی‌رغم اعتراض ایران در سازمان ملل دولت این کشور هنوز از ایران عذرخواهی نکرده است.
 
منبع: تابناک