Gerdab.IR | گرداب

سوءاستفاده جنسی از ده‌ها هزار کودک در کلیسای هلند

تاریخ انتشار : ۲۶ آذر ۱۳۹۰

یک کمیسیون مستقل در هلند فاش ساخت که کلیسای کاتولیک این کشور ده‌ها هزار کودک را از سال ۱۹۴۵ میلادی، مورد سوءاستفاده جنسی قرار داده است.

به گزارش گرداب به نقل از پرس‌تی‌وی، بر اساس تحقیق این کمیسیون، ده‌ها هزار کودک از سال ۱۹۴۵ تا ۲۰۱۰ میلادی از سوی کشیش‌های کلیسا یا کارگران معمولی در کلیسای هلند، در معرض رفتار جنسی خفیف، شدید و یا خیلی شدید قرار گرفته‌اند.

در گزارش این کمیسیون آمده است: بر اساس ۱۷۹۵ گزارش، کمیسیون می‌تواند نام ۸۰۰ سوءاستفاده کننده را که برای اسقف‌ها کار می‌کنند یا کرده‌اند، پیدا کند. در میان این ۸۰۰ مباشر، ۱۰۵ نفر هنوز زنده هستند.

بر پایه این گزارش، کلیسای کاتولیک در سال‌های اخیر با هزاران مورد رسوایی جنسی روبرو است و پاپ بندیکت شانزدهم به پنهان کردن این رسوایی‌ها متهم شده است.

گروه‌های حامی به نمایندگی از قربانیان سوءاستفاده جنسی از سوی کشیش‌های کاتولیک، در دیوان بین‌المللی کیفری علیه پاپ و سه مقام دیگر واتیکان به اتهام لاپوشانی کردن این رسوایی‌ها شکایت کرده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل اوایل ماه جاری میلادی، از ایرلند شمالی خواست سوءاستفاده جنسی از کودکان در مکان‌های مذهبی را مورد رسیدگی قرار دهد.

از سوی دیگر، حدود ۱۸۰ هزار آلمانی، در پی افشاگری‌هایی در مورد رسوایی‌های اخلاقی کشیش‌ها، کلیسای کاتولیک را ترک کرده‌اند.