Gerdab.IR | گرداب

ارتباط جاسوس سيا در ايران با انگليس

تاریخ انتشار : ۰۳ دی ۱۳۹۰

افشای این اطلاعات دلیل دیگری است در جهت اثبات این موضوع که انگلیس و آمریکا و نهادهای اطلاعاتی نظامی وابسته آنها همکاری نزدیکی با یکدیگر برای انجام عملیات خرابکارانه در داخل ایران دارند.

به گزارش گرداب به نقل از پرس تی‌وی، این شبکه خبری گزارشی را منتشر کرده است که در آن از ارتباط "امیر میرزا حکمتی"، جاسوس سازمان سیا که هفته گذشته در ایران دستگیر شد از شرکت تجهیزات نظامی "بی‌ای‌ای سیستمز" انگلیس که با وزارت دفاع این کشور در ارتباط است، دستور می‌گرفته است.

در این گزارش آمده است: هم شرکت انگلیسی "بی‌ای‌ای سیستمز" و هم سازمان سیا با وی تماس گرفته‌ بودند و او را برای انجام مأموریت به شدت محرمانه‌ای که شامل رفتن حکمتی به واشنگتن برای گرفتن یک سری اطلاعات و اعزام به افغانستان و انجام یک سری اقدامات محرمانه در پایگاه نظامی بگرام افغانستان و پس از آن سفر به عراق، ایران و امارات به عنوان بخشی از این مأموریت محرمانه به خدمت گرفته بودند.

این گزارش در ادامه تأکید کرد: افشای این اطلاعات دلیل دیگری است در جهت اثبات این موضوع که انگلیس و آمریکا و نهادهای اطلاعاتی نظامی وابسته آنها همکاری نزدیکی با یکدیگر برای انجام عملیات خرابکارانه در داخل ایران دارند و تمام این اقدامات را برای بر هم زدن ثبات در این کشور و به غارت بردن منابع عظیم منطقه خلیج فارس صورت می‌دهند.

بر اساس این گزارش، "جان سائرز"، رئیس سرویس جاسوسی انگلیس سال گذشته اعلام کرده بود: «دیپلماسی برای متوقف کردن ایران از ادامه برنامه هسته‌ای این کشور کافی نیست و اقدامات بیشتری باید صورت گیرد.»

"امیر میرزا حکمتی"، تبعه آمریکایی ایرانی‌الاصل روز شنبه گذشته به اتهام جاسوسی برای سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) از سوی دولت ایران بازداشت شد.

بنا بر اعلام مقامات کشورمان، امیر میرزاحکمتی قصد داشته با نفوذ به وزارت اطلاعات ایران، اطلاعات غلط در اختیار مقام‌های ایران قرار دهد و شبکه سوم صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران نیز پس از بازداشت پهپاد انسانی سازمان سیا (جاسوس آمریکایی) در ایران، مشروح اعترافات وی را پخش کرد.

"ویکتوریا نولاند"، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز سه‌شنبه در تلاش برای بی‌گناه نشان دادن "امیر میرزا حکمتی"، جاسوس بازداشتی سازمان سیا در ایران اعلام کرد: «امیر میرزا حکمتی تبعه ایرانی‌الاصل آمریکا که ایران وی را به عنوان جاسوس سیا بازداشت کرده، جاسوس نیست.»

وی در پاسخ به پرسش یک خبرنگار مبنی بر این که: آیا دولت آمریکا معتقد است که حکمتی به ناحق و دروغ متهم به جاسوسی شده است، افزود: «بله اعتقاد ما همین است.»

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ادامه گفت: «واشنگتن روز گذشته درخواست آزادی فوری حکمتی از سوی دولت ایران را مطرح کرد و از مقامات این کشور خواست به سفارت سوئیس به عنوان حافظ منافع آمریکا در این کشور اجازه دهند که با حکمتی دیدار کند. ما خواسته خود را مطرح کرده‌ایم اما هنوز برآورده نشده است.»