Gerdab.IR | گرداب

بهره برداری از دیتا سنتر ملی تا پایان سال

تاریخ انتشار : ۱۰ خرداد ۱۳۸۹

پروژه دیتا سنتر ملی به عنوان یک پشتیبان گیری (بک آپ) برای حفاظت از اطلاعات و داده های موجود در کشور است. با این پروژه ملی در مواقع بحرانی یک مرکزیت خارج از مراکز اجرایی وجود خواهد داشت و دیتاها از بین نمی رود.

گرداب- دیتا سنتر ملی که قرار است تمامی دیتاهای موجود در کشور را ذخیره کرده و میزبانی تمامی سایتهای داخلی را نیز به عهده گیرد با مشارکت شرکت ایزایران و ارتباطات زیر ساخت تا 9 ماه آینده عملیاتی می شود.
مسعود مقدس عضو هیئت مدیره شرکت آریا همراه سامانه از همکاری شرکت ایزایران (یکی از سهامداران آریا همراه سامانه) با شرکت ارتباطات زیرساخت برای راه اندازی دیتا سنتر ملی خبر داد و گفت: مرکز داده ملی تا 9 دیگر عملیاتی می شود.

وی با بیان اینکه پروژه دیتا سنتر ملی به عنوان یک پشتیبان گیری (بک آپ) برای حفاظت از اطلاعات و داده های موجود در کشور عملیاتی خواهد شد ادامه داد: با این پروژه ملی در مواقع بحرانی یک مرکزیت خارج از مراکز اجرایی وجود خواهد داشت و دیتاها از بین نمی رود.

وی با تاکید بر اینکه فاز اول پروژه دیتا سنتر ملی با 30 میلیارد تومان اعتبار در حال اتمام است خاطرنشان کرد: این پروژه تا 9 ماه آینده به اتمام رسیده و عملیاتی خواهد شد.

راه اندازی دیتاسنترهای استانی
مقدس همچنین از راه اندازی مراکز داده استانی خبر داد و گفت: هر یک از استانداریها به طور جداگانه نسبت به راه اندازی دیتا سنتر اقدام کرده اند که این پروژه در 10 طرح دولت الکترونیک جای می گیرد.

عضو هیئت مدیره آریا همراه سامانه در مورد پروژه دیتاسنترهای استانی به مهر گفت: هر یک از استانها برای راه اندازی دیتاسنتر مناقصه برگزار کرده و در برخی از کلان شهرها نیز این پروژه به مرحله اجرا درآمده است.

رئیس سابق هیئت مدیره شرکت مخابرات ایران با تاکید بر اینکه شرکت ایران برنا به عنوان مشاور و پیمانکار در این پروژه ها فعال است افزود: در طرح دیتا سنتر استانی هر یک از استانها با ایجاد یک سرور مرکزی، تمامی داده ها و ا طلاعات را به مرکزیت انتقال می دهند.

با آغاز به کار دیتا سنتر ملی، میزبانی استفاده از اینترنت را شرکت ارتباطات زیر ساخت انجام خواهد داد و دیگر نیازی نخواهد بود کاربران برای استفاده از آن به سایت خارج از کشور وصل شوند و متقاضیان می‌توانند از طریق دیتاسنتر ملی اطلاعات را دریافت کنند.
 
منبع: خبرگزرای مهر