Gerdab.IR | گرداب

5 میلیون کاربر اندروید قربانی حفظ امنیت

تاریخ انتشار : ۰۹ بهمن ۱۳۹۰

بیش از 5 میلیون کاربر سیستم عامل اندروید گوگل قربانی یک کلاهبرداری بزرگ شده‌اند.

به گزارش گرداب به نقل از کامپیوترورلد، در روزهای اخیر میلیون ها نفر از کاربران اندروید بدافزاری به نام Android.Counterclank را به طور ناخواسته بارگذاری کرده اند که حاوی کدهایی برای سرقت اطلاعات حساس کاربران بوده است.

این بدافزار در 13 برنامه پرطرفدار اندروید گنجانده شده بود که از سوی سه ناشر مختلف برنامه های  نرم افزاری عرضه شده بودند. این برنامه ها بیشتر در حوزه بازی و سرگرمی بودند. ناشران ادعا کرده بودند که Android.Counterclank برای ارتقای امنیت آنها در حین استفاده از اندروید طراحی شده است، اما تنها کارکرد این برنامه سرقت اطلاعات کاربران بوده است.

بررسی های موسسه امنیتی "سمانتک" نشان می دهد که شرکت های ناشر این برنامه ها وجود خارجی ندارند و گوگل بدون هیچ گونه بررسی و تحقیق در این زمینه برنامه های عرضه شده از سوی آنها را منتشر کرده است.

طی یک سال اخیر بدافزارنویسان بارها کدهای مخرب خود را در قالب برنامه های قانونی و ظاهرا مناسب گنجانده اند و کاربران را فریب داده اند.

با توجه به اینکه Android.Counterclank در 13 برنامه مختلف مخفی شده و برخی از آنها هنوز از سوی گوگل از بازار آنلاین اندروید حذف نشده اند، بیم آن می رود که دامنه آلودگی از مرز 5 میلیون نفر هم فراتر برود.

 Android.Counterclank نسخه ای به روز شده از بدافزار Android.Tonclank  تلقی می‌شود.

منبع: فارس