بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف با صدور نامه سرگشاده‌ای خطاب به وزیر نفت خواستار قطع هر چه سریع‌تر صادرات نفت به اروپا شد.
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۰ - ۱۰:۴۵
کد خبر: ۹۴۷۲
به گزارش گرداب، بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف با توجه به تحریم‌های نفتی اتحادیه اروپا علیه ایران، نامه سرگشاده‌ای خطاب به "قاسمی" وزیر نفت کشورمان صادر کردند.

متن کامل این نامه به شرح ذیل است:

بسمه تعالی

مقام معظم رهبری: «این روسیاه ­های بدمحاسبه­ گر خیال می­‌کنند ما امروز در شرایط شعب ابی‌طالبیم. اینجور نیست؛ ما امروز در شرایط شعب ابیطالب نیستیم؛ ما امروز در شرایط بدر و خیبریم»

جناب سردار قاسمی

وزیر محترم نفت جمهوری اسلامی ایران

مصوبه اخیر اتحادیه اروپا مبنی بر تحریم خرید نفت ایران که با فشارهای سیاسی آمریکا و لابی­‌های رژیم منحوس و غاصب صهیونیستی صورت گرفت، اقدام گستاخانه دیگری بود که در کارنامه ننگین غرب و مستکبرین همراهش ثبت شد. برای همه روشن است که غرب و همراهان رذل او چون فرانسه، ایتالیا و انگلستان پس از وقوع انقلاب­‌های مردمی در کشورهای خاورمیانه و آفریقا و پررنگ‌­تر شدن نقش نظام جمهوری اسلامی ایران به عنوان طلایه‌­دار مبارزه با استکبارجهانی، این قطعنامه را برای تحت فشار قراردادن نظام جمهوری اسلامی و ملت شریف ایران در دور جدید مذاکرات هسته­‌ای به تصویب رسانده­‌اند.

تصمیم عجولانه و گستاخانه تحریم نفتی ایران، در زمانی که به اذعان کارشناسان اقتصادی جهان، وضعیت بسیار بد اقتصادی در اروپا حاکم بوده و به علاوه، سرمای زمستان اوج تقاضای حامل­‌های انرژی را در این کشورها به وجود آورده است، خود نشان از سرگردانی و سرسپردگی اتحادیه اروپا در مقابل استکبار جهانی است.

جناب آقای قاسمی

تجربه سی و سه ساله ایستادگی نظام مقدس جمهوری اسلامی در برابر استکبارجهانی ثابت کرده است که ما همواره به برکت تحریم دشمنان رشد و ارتقا پیدا کرده‌­ایم. به فرموده مقام معظم رهبری: «اگر در زمینه‌ سلاح تحریم نمی‌شدیم، امروز این پیشرفت‌هاى عجیب را نداشتیم؛ اگر در قضیه‌ اتمى، این‌ها نیروگاه بوشهر را خودشان ساخته بودند، ما در غنى‌سازى پیشرفت نمی‌کردیم؛ اگر درهاى علم را به روى ما نبسته بودند، ما در سلول‌هاى بنیادى و هوافضا و فرستادن ماهواره به آسمان، به اینجاها نمی‌رسیدیم. پس هرچه ما را تحریم می‌کنند، ما به ظرفیت داخلى خودمان متوجه می‌شویم و رو مى‌آوریم و این ظرفیت و استعداد روزبه‌روز مثل چشمه‌ جوشانى شکوفا می‌شود.»

این قطعنامه نیز فرصتی است تا با توجه به تأکیدات چندین ساله مقام معظم رهبری مبنی بر کاهش اتکای اقتصاد کشور به نفت، اقتصاد نفتی خود را به اقتصادی بدون نفت تبدیل کنیم. ایشان در بیانات گهربارشان فرمودند: «آرزوى واقعی من – که البته ممکن است به این زودی‌ها قابل تحقق نباشد – این است که ما درِ چاه­‌هاى نفت را ببندیم و اقتصاد خود را براساس کالاها و محصولات غیرنفتی بنیاد نهیم.»

گذشته از اینکه زودتر از اینها باید کاهش صادرات نفت خام در دستور کار قرار می­‌گرفت، حال، باید به استقبال تحریم رفته و تلاش مضاعف خود را برای اصلاح بودجه کشور و نظام اقتصادی به کار بندیم.

جناب آقای قاسمی

نگرانی ملت بصیر، صبور، مبارز و شهیدپرور ایران بیش از آن‌که متوجه فروش نفت در بازارهای جهانی باشد، متوجه تزلزل و ضعف در تصمیم­گیری مسئولان شده­‌است. چرا دستگاهی که قرار بود در خط مقدم جهاد اقتصادی از عزت و شرف ملت ایران دفاع کند به دستگاهی ضعیف مبدل شده است که بعد از تصویب قطعنامه هنوز هم مایل نیست وجود تحریم را باور کند؟ چرا در زمانی که به تصریح مقام عظمای ولایت، در شرایط جنگ بدر و خیبر هستیم، عملکرد ضعیف دستگاه متبوع که یک نمونه آن، همین بیانیه رسمی ضعیف صادر شده در پی تصویب قطعنامه مذکور است یادآور حوادث شعب ابی‌طالب است؟!

به هر صورت، این قطعنامه جزئی دیگر از پازل تقابل غرب علیه ایران بود که با  نهایت تأسف در نتیجه استراتژی تسامح، تساهل در پاسخ به اقدامات قبلی به وقوع پیوسته است.

جناب آقای قاسمی

به دلایل زیر اثبات می­شود که قطع فوری صادرات نفت به کشورهای اروپایی نه تنها به ضرر ایران نیست بلکه به نفع ماست:

1- طبق قانون بودجه سال 1390، قیمت نفت 5/81 دلاری به ازای هر بشکه مبنای بودجه کشور قرار گرفته است که با توجه به قیمت فعلی نفت که بیش از 100 دلار است، اگر تا 20% هم از صادرات نفت کاهش یابد هیچ‌گونه مشکلی در روند برنامه­‌های دولت محترم ایجاد نمی­شود. بنابراین، با قطع فوری کل صادرات نفت به اروپا که در حدود 18% است هیچ‌گونه مشکلی پیش نمی­‌آید. به علاوه اینکه همین کاهش عرضه موجب افزایش قیمت نفت خواهد شد که در ادامه اشاره می­‌شود.

2- هم­‌اکنون که در فصل زمستان، تقاضای حامل­‌های انرژی به اوج خود رسیده است، با قطع صادرات نفت ایران به اروپا، قیمت نفت افزایش چشمگیری خواهد داشت و این افزایش قیمت موجب جبران بخش زیادی از کاهش درآمد صادرات نفت به علت کاهش میزان صادرات خواهد بود.

3- با توجه به شرایط بد اقتصادی کشورهای ایتالیا و یونان که از خریداران نفت ایران هستند، هم‌اکنون این کشورها در قبال خرید نفت ایران هزینه­‌ای پرداخت نمی­‌کنند و فقط به میزان بدهی­‌های آن‌ها افزوده می­‌شود. لذا، در شرایط حاضر که حتی بانک‌ها از ارائه تسهیلات بانکی به برخی از این کشورها برای خرید نفت سر باز می‌زنند، هیچ توجیهی ندارد که به این کشورها صادرات نفت صورت بگیرد.

4- طبق تحلیل­‌ها و پیش‌­بینی‌­های صورت گرفته تا شش ماه آینده ظرفیت­‌های تولیدی جدیدی از طرف لیبی و احیاناً عراق به بازار نفت افزوده می­‌شود که موجب جایگزینی نفت آن‌ها با نفت ایران خواهد شد. در نتیجه می­‌توان گفت که کشورهای اروپایی واردکننده نفت ایران، در ماه‌های آینده نفت دیگری را جایگزین ایران خواهند کرد. روند صادرات نفت ایران به این کشورها مؤید این مطلب است.

بنابراین، مطالبات اساسی بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف به شرح ذیل است:

اولاً، با توجه به دلایل فوق مناسب است به­ جای متذکر شدن ضررهای ناشی از تحریم به کشورهای اروپایی، به وظیفه قانونی خود عمل کرده و در راستای راهبرد اصولی اعلام شده از سوی مقام معظم رهبری مبنی بر این‌که پاسخ ملت ایران به هرگونه تهدیدی، پاسخی خواهد بود که از درون، دشمن را از هم خواهد پاشید و متلاشی خواهد کرد،به تحریم­‌های غرب پاسخ درخوری بدهید. بنابراین، ضروری است حداقل تا لغو این قطعنامه، صادرات نفت به این کشورها به طور کامل قطع شود. قطعاً این اقدام ضربه مهلکی به استکبارجهانی خواهد بود و به فضل پروردگار عزت ملی ما را به ارمغان خواهد آورد؛

ثانیاً، ضروری است در صورت شروع مجدد صادرات بعد از لغو تحریم، تمام امتیازات داده شده به این کشورها کأن لم یکن تلقی شود و سازوکارهای سخت­گیرانه­‌تر صادرات نفت به این کشورها اعمال شود. به عنوان مثال در صورت صادرات مجدد نفت به این کشورها، پیش از تحویل نفت و نه بعد از یک ماه! تمام هزینه­‌های آن اخذ شود.

در پایان، بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف در شرایط حاضر که شبکه خبیث صهیونیسم بین‌الملل تمام امکانات و تلاش خود را برای مبارزه با شجره طیبه نظام اسلامی گردآورده است، ضمن اعلام آمادگی کامل خود برای مبارزه با جبهه کفر و نفاق در خط مقدم جهاد اقتصادی، خواستار اقدام قاطع و سریع دستگاه وزارت نفت است و اکیداً متذکر می­‌شود که عملکرد آتی دستگاه متبوع، بیانگر ایستادگی شما بر اصول عزت، حکمت و مصلحت نظام جمهوری اسلامی ایران است.

منبع: فارس


نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۱۴
محمد
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۲:۳۵ - ۱۳۹۰/۱۱/۱۷
مسولین ما فقط حرف میزنند اگر یک مرد پیدا می شد واین کار را انجام می داد اونوقت می تونستیم ادعا کنیم که اقتصاد ما به طور صد درصد وابسته به نفت نیست.وبا سینه ای سپر به دنیا می گفتیم: تحریم نفتی از غرب اجرا با ایران
پاسخ ها
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۲۲:۴۹ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۳
حرف دل مارو زدی
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۹:۳۳ - ۱۳۹۰/۱۱/۱۷
از ماست که بر ماست
mostafa
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۱۸ - ۱۳۹۰/۱۱/۱۷
دانشجوی محترم لطفا توجه کن!
ما مدعی این هستیم که مقتدای مان علی است به یاد بیاورید جنگ صفین را مولا در بر خورد با قطع اب که بعضی افراد پیش نهاد دادند چه کار کرد.
مردم یونان چه کردند؟
اصلا همه گناه کار توجه کرده اید در یونان مسلمانان زیادی وجود دارد.
ایران بزرگ تر ازاین حرف هاست!
پاسخ ها
محمد
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۸:۴۸ - ۱۳۹۰/۱۱/۱۸
آقا مصطفي عزيز فرموديد در يونان مسلمانان زيادي وجود دارد من به يك دليل ميگويم آنان مسلمان راستين نيستند.مسلمان راستين ملت بزرگ ايران بود كه حكومت جور را برنتابيد و بر عليه اش قيام كرد و پيروز شد.يكي از درسهاي بزرگ امام حسين امر به معروف و نهي از منكر بود مسلماني كه تن به جور حكومتهاي ديكتاتور بدهد مسلمان نيست بحث تقيه هم نيست چون خود فرموديد مسلمان زيادي دارد .ايران بزرگ است و بزرگوار ولي زير بار هيچ ذلتي هم نميرود.ارادتمند شما محمد
ناشناس
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۰۱:۴۱ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۳
انگار بدجور نگران اروپایی ها هستی تو غصه اونا نخور زیادم نمیخوای نگران باشی اتفاقی نمی افته
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۵:۴۴ - ۱۳۹۰/۱۱/۱۷
امیدواریم مسئولان با قاطعیت بیشتری در خصوص نفت و تحریم ها عمل کنند این در حالی است که در طول سال گذشته عملکرد مسئولان بیشتر ما را به یاد وادادگی زمان خاتمی در مقابل غرب می اندازد.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۲:۱۵ - ۱۳۹۰/۱۱/۱۷
امیدوارم در این شرایط تصمیم خداپسندانه ای گرفته شود.
محمد
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۹:۰۸ - ۱۳۹۰/۱۱/۱۸
يك مثلي هست در زبان تركي كه ترجمش ميشه (هرگز بروي سگ هار نگو تو هاري ) چون هار تر ميشود.چرا اصلا اسم تحريم مياوريد خب اينطور نيز ميشود وانمود كرد كه به دليل تغيير كاربري ايران اقدام به صدور كم نفت خام خود ميكند همچون خود امريكا كه اصلا نفت خام صادر نميكند بلكه بعد از فراوري از فراوردهاي نفتي صادر ميكندبنابر اين هم اسمش تحريم اروپا نميشه هم به هدفمون ميرسيم هم كم كم متكي بودن اقتصادمون به نفت را كاهش ميدهيم.اكنون نبايد نمايندگان به عجز و ناله نمايندگان اروپا كه پايشان به مجلس باز شده دلشان به رحم بيايد چون اگر اين فرصت را از دست بدهيم بعد از شش ماه كه جايگزين براي نفت ايران پيدا كردند باز نداي تحريم سر خواهند داد و اگر هم آژانس چيزي بر عليه ايران تا حال بعد از بازديد از ايران نگفته بخاطر اين است كه واكنش ايران را در بر نداشته باشند. خلاصه اينكه قوم كافر به هيچ عهد و پيماني پايبند نيست علاج واقعه را بايد قبل از وقوع واقعه كرد و الا ميشود حناي بعد از عروسي
کاوه
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۷:۳۷ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۱
تحریم بنزین را همین چند ماه پیش با تبلیغات و بزرگنمایی و... اجرا کردند نتیجه چی شد ؟ ..... خودکفایی بنزین .
رهبری و سیاستمداران مصلح باید زودتر به نتیجه برسند : اگر مقابله به مثل جواب تحریم نفتی است و راه بهتری ندارد پس مماشات در این فصل نیاز آنان بدترین کار است به زانویشان در بیاوریم تا اعلام نیاز کنند ، این قماربازان لاف زن را .
milad motahar
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۲۷ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۲
اینجوری ما هم مثل اونا میشیم پس فرق ما که مسلمانیم با بقیه چیه اون زن و بچه بی گناه چه کار کردن با ما که توی سرما بزاریمشون...اجر صبر ما رو خدا میده ما همین صبر تونستیم پیشرفت کنیم به قول دوستمون مقتدای ما علی است!!!
milad motahar
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۳۰ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۲
اینجوری ما هم مثل اونا میشیم پس فرق ما که مسلمانیم با بقیه چیه اون زن و بچه بی گناه چه کار کردن با ما که توی سرما بزاریمشون...اجر صبر ما رو خدا میده ما همین صبر تونستیم پیشرفت کنیم به قول دوستمون مقتدای ما علی است!!!
رها
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۱:۴۰ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۳
نترسید مسئولان ما هم بلد نیستن یا بهتر بگم میترسن از کافی نگاهی به سیاست خارجی بندازیم تو این دوسال خودتون متوجه میشید همش حرف اینا واسه اینکه بگن ما کم نمیاریم میتونیم اما در عمل خبری نیست
ناشناس
|
UNITED KINGDOM
|
۱۶:۵۴ - ۱۳۹۰/۱۱/۲۳
یه ذره فکر کنید
چند میلیون اروپایی وقتی بشنوند ایران نفت نمی دهد با ایران دشمن می شوند. ولی اگر ببینند مشکلاتشان بخاطر تحریم دولت مردانشان ایجاد شده است با دولتشان دشمن می شوند.
چقدر خوب بود می گفتیم ما به خاطر مردم اروپا حاضر به فروش نفت هستیم. ولی دولت مردانشان به فکر مردمشان نیستند.
نظر شما :
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد