Gerdab.IR | گرداب

نیویورک تایمز اعتراف کرد؛

ایران تسلیم نمی‌شود

تاریخ انتشار : ۱۶ بهمن ۱۳۹۰

آمریکا برای خروج از بن‌بست درازمدت مقابل ایران باید بداند که این کشور هرگز تسلیم آمریکا نمی‌شود.

به گزارش گرداب، روزنامه "نیویورک تایمز" از "اوباما" خواست به جای اینکه جملات فریبنده ادا کند به اقدام عملی برای جلب اعتماد جمهوری اسلامی بپردازد.

این روزنامه با بیان اینکه رهبر ایران با جملات زیبا قانع نمی شود، نوشت: آمریکا برای خروج از بن بست درازمدت مقابل ایران باید بداند که این کشور هرگز تسلیم آمریکا نمی شود.

"توماس پیکرینگ" (معاون سابق وزارت خارجه) و "ویلیام لورس" (دیپلمات سابق) در این تحلیل تصریح کرده‌اند: ایران توقع دارد انقلاب این کشور و نقش درخور شأن آن در منطقه به رسمیت شناخته شود، نیروهای نظامی آمریکا از منطقه خارج شوند و فناوری هسته ای این کشور پذیرفته شود. آمریکا باید به انقلاب ایران احترام بگذارد و در مقابل از ایران بخواهد به همکاری در زمینه عراق و افغانستان بپردازد. همچنین می توان فناوری هسته ای ایران را به موازات نظارت مداوم آژانس بین المللی انرژی اتمی، پذیرفت. البته ایران انتظار دارد آمریکا معیارهای دوگانه از جمله در حوزه هسته ای و فعالیت های اتمی اسرائیل را کنار بگذارد.

نیویورک تایمز خواستار بازسازی سیاست "نیکسون" در قبال چین شده اما می نویسد: در آن زمان "مائو" برای پذیرش سلطه آمریکا در برخی حوزه ها آماده بود اما رهبری ایران از 33 سال پیش تا به امروز دست رد بر هرگونه اداره تک قطبی جهان به وسیله آمریکا زده است. حافظه تاریخی ایرانی ها نقش مخرب آمریکا را در تاریخ سیاسی این کشور از یاد نمی برد؛ آمریکا در سقوط دولت ملی مصدق در 1953 و حمایت از رژیم پهلوی نقش آفرینی کرد، از حمله صدام به ایران در دهه 80 حمایت کرد و در تمام این سال‌ها تلاش کرد ایران را منزوی کند. رهبری ایران مردی نیست که با حرف متقاعد شود، او را باید با عمل متقاعد کرد. در قبال ایران آمریکا باید قدم های روسیه را بردارد.

منبع: کیهان