Gerdab.IR | گرداب

ماجراي چفيه انداختن رهبر انقلاب

تاریخ انتشار : ۱۶ خرداد ۱۳۸۹

سالگرد انتخاب حضرت آيت الله خامنه‌اي به رهبري انقلاب اسلامي فرصتي مغتنم است تا گوشه‌اي از كم‌كاري و عمل نكردن رسانه‌ها به يكي از وظايف مهم خود يعني تبيين شخصيت ايشان، جبران شود؛ هرچند كه نبايد اين مسئله را منوط به يك تاريخ يا مناسبت خاص كرد.

 
 گرداب- رئيس دفتر نظامي فرمانده معظم كل قوا در اولين گفتگوي رسانه‌اي خود، نكاتي مهم و ارزنده را در خصوص 20 سال فرماندهي حضرت آيت‌الله خامنه‌اي بر نيروهاي مسلح، براي اولين بار مطرح كرد.

سالگرد انتخاب حضرت آيت الله خامنه‌اي به رهبري انقلاب اسلامي فرصتي مغتنم است تا گوشه‌اي از كم‌كاري و عمل نكردن رسانه‌ها به يكي از وظايف مهم خود يعني تبيين شخصيت ايشان، جبران شود؛ هرچند كه نبايد اين مسئله را منوط به يك تاريخ يا مناسبت خاص كرد. 

ابعادي چون تبحر علمي، فقاهت، تسلط بر ادبيات، نگاه نافذ و ريشه يابي عميق سياسي و اعمال فرماندهي صحيح ايشان شايد تنها بخش كوچكي از زوايايي باشد كه رسانه‌ها از تبيين و توجه به آن غافل بوده‌اند.

هدف از اين گفتگو آن بوده كه موضوع مهمي چون فرماندهي حضرت آيت الله خامنه‌اي بر نيروهاي مسلح مورد توجه و دقت بيشتري قرار بگيرد؛ فرماندهي كه در عين به رخ كشيدن اقتدار و صلابت نيروهاي مسلح، اجازه كوچكترين تعرضي را به ميهن اسلامي نداد و اكنون دوست و دشمن به شكوفايي نيروهاي مسلح در پرتو فرماندهي مقام معظم رهبري معترف هستند.

سردار محمد شيرازي از همراهان هميشگي فرمانده معظم كل قوا بوده كه اكنون در مسئوليت خطير رياست دفتر نظامي فرمانده معظم كل قوا مشغول خدمت است، در گفتگوي ذيل بخشي از ابعاد اين فرماندهي را تشريح كرده است.

فرصتی حاصل شد تا بر حسب "آب دريا را اگر نتوان كشيد، هم به قدر تشنگي بايد چشيد" در گفتگويي صريح و صميمي، به بيان خاطرات، نكات و ويژگي‌هاي فرماندهي حضرت آيت الله خامنه‌اي بر نيروهاي مسلح بپردازد؛ نقصان انعكاس اين نكته‌هاي ناب را به حساب سهو قلم نگارنده بگذاريد.


تحول روحي؛ ثمره ديدار روشنفكران دنيا با رهبر معظم انقلاب
رئيس دفتر نظامي فرمانده معظم كل قوا در ابتداي اين گفتگو با بيان اينكه علي‌رغم سابقه ديرينه "حضرت آقا" در مبارزات پيش از انقلاب و بعد از آن در هدايت نظام اسلامي، اما در اين زمينه بسيار كم كار شده است، گفت: شايسته است تا روشنفكران، قلم به دستان، صاحبنظران و اهل فن هر كدام به فراخور شناخت و ظرفيت خود به معرفي ابعاد شخصيتي ايشان بپردازند.
سردار شيرازي رهبر معظم انقلاب را شخصيت شناخته شده‌اي نه تنها براي مردم و روشنفكران جامعه‌ ايراني بلكه براي روشنفكران جهان دانست و افزود: از همين ظواهر آشكار روشن بوده و كساني كه با ايشان سر و كار دارند اين موضوع را بخوبي درك مي‌كنند و هر كس نيز به نحوي با اين ابعاد وجودي رهبر انقلاب ارتباط برقرار مي‌كند.
رييس دفتر نظامي فرمانده معظم كل قوا گفت: كساني كه با ايشان ديدار مي‌كنند حتي از ميان سياست‌مداران و روشنفكران دنيا وقتي براي چند لحظه با ايشان صحبت مي‌كنند دستخوش تحولات روحي و نوع نگاه مي‌شوند ونمايندگان كشورهاي ديگر پس از ديدار با رهبري با جمله "عليكم بالسيد"، توصيه‌هاي زيادي به ما مي‌كنند تا از ايشان استفاده كامل را ببريم و اين نشان دهنده درك اين افراد از ابعاد شخصيتي رهبر انقلاب است.

نحوه آشنايي با حضرت آيت‌الله خامنه‌ای
وي ادامه داد: بنده نيز به عنوان يك عضو كوچك جامعه كه از پيش از انقلاب يعني از زماني كه حضرت آقا در ايرانشهر تبعيد بوده و يا مقطعي نيز در رفسنجان حضور داشتند، در خدمت ايشان بوديم و بعد از انقلاب نيز اين توفيق را پيدا كردم تا در كنارشان شرف حضور داشته باشم.
رييس دفتر نظامي فرمانده معظم كل قوا خاطرنشان كرد: البته كسي بايد نسبت به ابعاد وجود شخصيتي رهبر انقلاب نظر دهد كه اين مطالب را به درستي درك كرده باشد و در حيطه خود بتواند آنها را مطرح كند.


حضرت آقا از ابتداي انقلاب نگاه روشني به ارتش داشتند
سردار شيرازي با بيان اينكه بنده مي توانم در حدود مديريت و فرماندهي ايشان بر نيروهاي مسلح مطالبي را عرض كنم، تصريح كرد: نگاه "حضرت آقا" به نيروهاي مسلح يك نگاه نزديك و روشن بوده و هست و شايد كسي از بيرون بگويد كه چطور يك روحاني و مجتهد مسلم بتواند با يك نگاهي تخصصي بر نيروهاي مسلح فرماندهي كند.

وي ادامه داد: كساني كه با آقا آشنايي دارند مي‌دانند كه ايشان پيش از انقلاب با ارتش و سيستم نظامي آشنا بوده و با آنها سر و كار داشتند و اين امر نيز بواسطه مبارزات و زندان‌هايي بود كه در زمان طاغوت رفته‌اند.
رييس دفتر نظامي فرمانده معظم كل قوا خاطرنشان كرد: آقا در ابتداي انقلاب نيز همين نگاه روشن را به ارتش داشتند و به همين دليل بود كه حضرت امام (ره) ايشان را به عنوان نماينده خود در امور ارتش انتخاب كردند و اين امر در زماني بود كه گروههاي ضد انقلاب شعار انحلال ارتش را سر مي‌دادند و در ابعاد مختلف براي تضعيف ارتش كار مي‌شد اما شايد تنها كسي كه ايستاد و به ارتش كمك كرد و آن را حفظ و در مسير صحيح قرار داد، شخص ايشان بود.

سردار شيرازي با بيان برخي تدابير و افكار روشن و بلند رهبر انقلاب درباره ارتش، اظهار داشت: ايشان در همان سال 58 تدابير روشن و نگاه بلند خود را در خصوص ارتش مطرح مي‌كردند و در همان زمان ارتشي‌ها ناباورانه به اين مباحث نگاه مي‌كردند كه يكي از اين موضوعات بحث خودكفايي در ارتش بود. 


تدابير رهبر معظم انقلاب موجب رسيدن به دستاوردهاي بزرگ نظامي شد
وي خاطر نشان كرد: پيش از انقلاب ارتش ما به صورت كامل در اختيار قدرت‌هاي بيگانه قرار داشت و تمام پشتيباني آنها از ارتش نيز در راستاي اهداف استعماري خودشان صورت مي‌گرفت و نمي خواستند ايراني ها توانمند شوند و براي همين محدوديت ايجاد مي‌كردند.
رييس دفتر نظامي فرمانده معظم كل قوا ادامه داد: بنده در همان زمان به عنوان افسر وظيفه در بخش زرهي ارتش خدمت مي كردم و اساتيد ايراني داشتم. درست يادم هست كه اساتيد ايراني ارتش اجازه نداشتند براي مثال به قسمت تعمير و نگهداري رده پنج كه دست امريكايي‌ها بود حتي نزديك شوند و ما وقتي اين محدوديت‌ها را براي اساتيد ايراني مي‌ديديم احساس خفت و حقارت مي‌كرديم چرا كه برنامه آنها اين بود كه اجازه ندهند ايراني‌ها در اين حوزه ها وارد و داراي تخصص شوند.
سردار شيرازي اضافه كرد: آقا از همان ابتدا اين باور را در ميان ارتشي‌ها ايجاد كردند كه در زمينه ساخت و توليد قدم بردارند و اين موضوع در آن زمان خيلي براي آنها ناباورانه بود.
وي تصريح كرد: بايد بدانيم امروز كه ما به چنين دستاوردهاي بزرگي در ساخت تجهيزات نظامي رسيده‌ايم در حقيقت يك تجربه 30 ساله در پشت آن نهفته است كه در آن روز شايد كمتر كسي چنين چيزي را باور مي‌كرد.
رييس دفتر نظامي فرمانده معظم كل قوا با اشاره به تاثير حضرت آيت‌الله خامنه اي در جريان انتصابات ارتش در دوران حيات حضرت امام(ره) گفت: حضرت آقا تا حدودي در مباحث ارتش دخالت داشته‌اند و حتي طبق نظر ايشان، امام(ره) كساني را براي اداره ارتش و حتي اداره جنگ منصوب مي‌كردند. 


انتظام در امور يكي از ويژگي‌هاي مهم فرمانده معظم كل قوا است
رييس دفتر نظامي فرمانده معظم كل قوا افزود: به هر حال تقدير الهي اين بود كه پس از رحلت حضرت امام(ره) ايشان سكان رهبري جامعه و فرماندهي نيروهاي مسلح را برعهده گرفتند و بنده نيز توفيق داشتم كه از همان ابتداي كار در خدمت ايشان باشم.
سردار شيرازي افزود: بنده در اواخر جنگ براي دفتر جانشيني فرمانده كل قوا انتخاب شدم اما بعد از اينكه شرايط جديدي در نيروهاي مسلح ايجاد شد و با تشكيل ستاد كل جديد مجددا بعد از چند سال اين توفيق حاصل شد تا در دفتر آقا مشغول به كار شوم و به اين ترتيب دوباره كار خود را با يك وقفه 7 ساله در خدمت ايشان آغاز كردم.
وي انتظام در امور را يكي از ويژگي‌هاي برجسته رهبر معظم انقلاب معرفي كرد و گفت: يادم است روزي كه خدمت ايشان رسيدم با اينكه سابقه آشنايي و همكاري نيز داشتم قرار شد تا برنامه خود را ارائه دهم. گردش‌كارها را نيز با خودم برده بودم آقا همان ابتداي كار گردش‌كار را از من گرفتند و فرمودند من اينها را مطالعه مي‌كنم، اگر چيزي نگفتم به معني تصويب آن است و اين مبناي كار ما در آينده نيز خواهد بود.
رييس دفتر نظامي فرمانده معظم كل قوا افزود: ايشان ادامه دادند "زمان معيني را مشخص مي‌كنم تا در اين زمان‌ها به امورات نظامي رسيدگي كنيم" روالي كه تا امروز نيز ادامه دارد.


خاطره‌اي از نظم در رسيدگي به امور نيروهاي مسلح
سردار شيرازي با بيان اينكه اين زمان يك وقت منظم است كه در آن وقت هيچ كار ديگري به غير از رسيدگي به امورات نظامي صورت نمي‌گيرد، به ذكر خاطره‌اي در اينباره پرداخت و گفت: در همان اوايل كار بود كه يكي از دوستان يك گردشكاري را نزد من آورد و اصرار داشت كه هر چه سريعتر اجازه آن را از فرمانده معظم كل قوا بگيريم.
وقتي به او گفتم كه معظم له تنها در زمان مربوط به رسيدگي به امورات نظامي اجازه مي‌دهند تا در اين زمينه با ايشان صحبت شود، او قبول نكرد و با بيان اينكه اين موضوع بسيار مهم است از من خواست كه حتي اگر شده همين امشب خدمت آقا رسيده و اجازه اين كار را بگيرم. با اصرار او قبول كردم. طبق روال هميشگي پس از نماز مغرب و عشاء كه آقا قدري به به عنوان احوال‌پرسي با افراد صحبت مي‌كنند، كنار ايشان نشستم. همين كه خواستم موضوع را مطرح كنم وقتي آقا فهميدند در خصوص مسائل نظامي است دست خود را بلند كردند و فرمودند "باشد براي وقت خودش". اينجا بود كه من متذكر شدم كه در غير وقت تعيين شده، موضوعي را خدمت آقا مطرح نكنم و اين نشان دهنده جديت ايشان در انتظام و نظم در برنامه‌ريزي‌هايشان است.


تمامي فرامين نظامي رهبر انقلاب مبتني بر تكليف و نگاه الهي
وي خاطر نشان كرد: يكي از مصاديق مهم براي پي‌بردن به فرماندهي حكيمانه رهبر انقلاب بر نيروهاي مسلح اين است كه مي‌بينيم در طول 21 سال فرماندهي مستقيم بر نيروهاي مسلح حتي يك فرمان وجود ندارد كه ايشان صادر كرده باشند و سپس آن را پس بگيرند كه اين موضوع بسيار مهمي است.
رييس دفتر نظامي فرمانده معظم كل قوا ادامه داد: ممكن است كه انسان بر حسب شرايط و در زمان خاصي فرماني را صادر كند و بعد شرايط عوض شود. ولي ما حتي يك فرمان متناقض از آقا نداريم كه اين بواسطه همان انتظام در امور است.
سردار شيرازي تمامي فرامين رهبر انقلاب را مبتني بر تكليف و نگاه الهي دانست و گفت: هيچ گاه هيچيك از اطرافيان احساس نكردند كه آقا تصميمي را بر مبنايي جز اين گرفته باشند. ايشان در صدور فرمان خود، تنها خدا را در نظر دارند.


ويژگي‌هاي انتصاب فرماندهان نيروهاي مسلح از نگاه آيت‌الله خامنه‌اي
وي مهمترين ويژگي براي انتصاب افراد را از نظر رهبر معظم انقلاب، تدين آنها معرفي كرد و افزود: در انتصاب افراد، ايشان مبنا را بر تدين افراد مي‌گذارند و بعد از آن به سراغ خصلت‌هاي ديگر مي‌روند.
رييس دفتر نظامي فرمانده معظم كل قوا خاطر نشان كرد: حتي يكبار ايشان به من فرمودند كه اگر مسئوليت به آدم‌هاي متدين واگذار شود، از آنجايي كه ديندار هستند، هيچ گاه خيانت نمي‌كنند و اين موضوع بسيار مهم است.
سردار شيرازي ادامه داد: بعد از تدين ايشان تاكيد دارند كه فرماندهان حتي الامكان از همان سازمان ذيربط باشند و داراي تخصص و آشنايي با آن سازمان باشند تا بتوانند كارها را درست بفهمند.


تاكيد ويژه رهبر معظم انقلاب بر جوان بودن فرماندهان
وي جوان بودن را يكي از ويژگي‌هاي مهم مد نظر رهبر انقلاب در انتصابات عنوان كرد و افزود: ايشان اين موضوع را همواره به فرماندهان نيز توصيه مي‌كنند و حتي در احكام خود نيز فرمودند برويد جوانان مستعد را شناسايي كنيد و در مسير رشد قرار دهيد. اين تدبير قديمي معظم له است. حتي تاكيد كردند كه "نگوييد چنين جوان‌هايي نداريد، داريم اما شما نمي‌شناسيد " از طرف ديگر مي‌بينيم هر فرماندهي اين تدبير آقا را مدنظر قرار داده موفق بوده است.
رييس دفتر نظامي فرمانده معظم كل قوا تصريح كرد: حضرت آقا به موضوع داشتن برنامه از سوي افراد بسيار قائل هستند و فرماندهان بايد برنامه مشخص و روشن به ايشان ارائه دهند چراكه نگاه بلند به آينده يكي ار فاكتورهاي مهم مد نظر رهبري است.


احكام فرماندهي حضرت آقا عموما 3 ساله است
سردار شيرازي افزود: البته اين افراد در طول زمان خدمت نيز همواره از سوي رهبر انقلاب هم كمك و كنترل و هم مورد ارزيابي و آزمايش قرار مي‌گيرند و به محض اينكه كسي توانايي‌هاي لازم را از دست داد در انتخاب‌ها تجديد‌نظر مي‌شود بر همين مبناست كه ايشان معمولا احكام خود را در دوره‌اي سه ساله صادر مي‌كند و اين موضوع رسما به سيستم ابلاغ شده است كه احكام محدود و 3 ساله است.
وي خاطر نشان كرد: اين امر موجب مي‌شود تا افراد تمام تلاش خود را در طول اين 3 سال به كار بگيرند و بدانند كه بعد از سه سال، زمان تجديد نظر خواهد بود و اگر موفق باشند دوره آنها تمديد خواهد شد.


منظور از "كار نو" در نيروهاي مسلح از نگاه فرمانده معظم كل قوا
رييس دفتر نظامي فرمانده معظم كل قوا با بيان اينكه كار اساسي از نظر رهبر انقلاب، كاري است كه ديگران انجام نداده اند، گفت: ايشان يك بار براي بازديد از نمايشگاهي به وزارت دفاع رفته بودند. بعد از بازديد طبق روال هميشگي جلسه‌اي تشكيل شد كه تمامي مسئولين نيز در آن حضور داشتند. آنجا بود كه آقا فرمودند كارهاي نويي كه گفتيد كدام است؟ و منظور شما از كار نو چيست؟ بعد خود ايشان فرمودند كار نو كاري است كه قبلا نشده و ما آن را انجام دهيم. مثلا اديسون كه برق را اختراع كرد يك كار نو انجام داد يعني اين برق در طبيعت وجود داشت اما او آن را كشف و در اختيار مردم قرار داد.
شيرازي اضافه كرد: آن زمان موضوع هسته‌اي مطرح بود آقا با بيان اينكه در موضوع هسته‌اي كارهاي زيادي شده كه همه آنها ارزشمند است، فرمودند آيا اين كارها كار نو است؟ بعد خود ايشان اضافه كردند كار نو را كسي كرد كه انرژي هسته‌اي را براي اولين بار كشف كرد.


خاطره‌اي از حضور رهبر انقلاب در ناوشكن جماران
وي به حضور رهبر انقلاب براي به آب انداختن ناوشكن جماران در بندرعباس اشاره كرد و افزود: پس از بازديد از ناوشكن ايشان در صحبت خود فرمودند ما توانستيم ناو را بسازيم كه جاي تبريك نيز دارد اما غصه من اين است كه چرا وقتي چنين كاري انجام مي‌دهيم، خوشحال مي‌شويم.
رييس دفتر نظامي فرمانده معظم كل قوا با بيان اينكه آقا توان ساخت ناو را در ارتش ديده بودند كه سال 76 چنين دستوري صادر كردندف اظهار داشت: ما يك روز زودتر از ايشان به بندرعباس رفته بوديم. وقتي من به دوستان گفتم كه در سال 76 شايد كسي باور نمي‌كرد توان ساخت ناو را داشته باشيم، تعدادي از دوستان حاضر در منطقه حرف بنده را تاييد كرده و گفتند ما آن روز در مراسم ميدان حضور داشتيم كه اين فرمان صادر شد واقعا باور نداشتيم كه چنين توانايي داريم. 


"طبيعت برنامه‌ريز" از زبان حضرت آقا
شيرازي با بيان اينكه معظم له "طبيعت برنامه‌ريز" را به عنوان يك تدبير حكيمانه مي‌دانند، تصريح كرد: خود ايشان فرمودند شايد اگر ما اين موضوع را مطرح كنيم بسياري نفهمند كه منظور ما چيست.
وي افزود: يك نكته مهم كه اينجا وجود دارد اين است كه آقا هميشه نگاه به طرف مي‌كنند و تدبير خود را مي فرمايند. ايشان عموما تدابير بلندتري دارند اما اگر شرايط را مهيا نبينند نمي‌فرمايند.
رييس دفتر نظامي فرمانده معظم كل قوا گفت: يك مرتبه ايشان فرمودند مثلا اگر بگوييم در اقتصاد برويد به سراغ طبيعت برنامه‌ريزي شده، ممكن است به سمت نگاه غربي بروند كما اينكه در فرهنگ نيز برخي اين طور عمل مي‌كنند.
شيرازي با بيان اينكه رهبر انقلاب معتقدند بايد نگاه ما متناسب با نيازمان باشد، اظهار داشت: ايشان فرمودند اگر روزي در كشوري به سمت ساخت هواپيما رفتند، يعني نشتند و فكر كردن كه به چنين وسيله اي نياز دارند و آن را ساختند. بنابر اين هنر ما اين نيست كه همان را دوباره بسازيم. ما بايد ببينيم در كشور به چه چيزي نياز است، آن را طراحي كرده و خودمان بسازيم و نگاه به بيرون نداشته باشيم. البته بديهي است كه اين كار مي تواند با استفاده از تجارب موجود دنيا صورت بگيرد.


فرمايشات مهم فرمانده كل قوا در ديدار با مسئولان ارتش
وي به آخرين جلسه سال گذشته رهبر انقلاب با ارتشيان اشاره كرد و گفت: ايشان در اين جلسه فرمودند من با ارتش آشنا هستم و از قبل از انقلاب ارتش را شناخته و آن را درك كردم. در ارتش پيش از انقلاب هيچ توجهي به معيارهاي ديني نمي‌شود و اگر كسي در درون ارتش مي‌خواست ديندار باشد بسيار سخت بود اما همان ارتش، امروز يك ارتش متدين و مومن شده است.
رييس دفتر نظامي فرمانده معظم كل قوا در پاسخ به سوال خبرنگار نشريه افق نيروي دريايي سپاه نيز افزود: آقا سپس فرمودند "آيا آن روز كسي فكر مي‌كرد كه بشود چنين ارتشي ساخت؟ اما خدا كمك كرد و خودمان همت كرديم تا چنين ارتشي ساخته شد. بنابر اين حالا ما بايد  10برابر كار كنيم. آيا اين شدني است؟" سپس خود ايشان فرمودند "بله مي شود. آن روز كسي باور نمي‌كرد كه ارتش اين طور شود پس اين يك تجربه گرانبهاست كه بدانيم با تلاش فراوان مي‌شود" و اين نشان‌دهنده نگاه بلند رهبر انقلاب است.
شيرازي وضعيت نيروهاي مسلح را خوب و در حال پيشرفت ارزيابي و تصريح كرد: ما امروز توانسته‌ايم پيچيده‌ترين ابزار نظامي را بسازيم اما اين اول راه است و خود مسئولان و فرماندهان و كارشناسان نيز اعتقاد دارند كه مي توانيم به صورت جهشي در اين مسير حركت كنيم.


معاني عميق همت و كار مضاعف از زبان مقام معظم رهبري
وي در ادامه به نامگذاري سال 89 از سوي رهبر معظم انقلاب به نام "همت مضاعف و كار مضاعف" اشاره كرد و افزود: خود آقا فرمودند اين نامگذاري به معني كار دو برابر نيست بلكه به معني كاري كه مي شود كرد، است يعني آنچه كه در توان داريم انجام دهيم و اين شدني است.
رييس دفتر نظامي فرمانده معظم كل قوا با اشاره به توانمندي‌هاي ايجاد شده در نظام اسلامي در طول سه دهه، افزود: زماني در دنيا با نگاه ترديد به اين حركت نگاه مي‌كردند ولي امروز نه فقط مردم، بلكه سياستمداران دنيا نيز پشت سر اين نظام قرار مي گيرند.


ماجراي چفيه انداختن رهبر انقلاب
سردار شيرازي روحيه رهبر انقلاب را يك روحيه كاملا بسيجي معرفي كرد و اظهار داشت: اگر بخواهيم نماد بسيج را بشناسيم بايد به ايشان نگاه كنيم. دانشجويان بايد رهبر انقلاب و راه خود را بشناسند و اين مهم است كه بدانيم تنها راه موفقيت همان راهي است كه ايشان براي ما ترسيم كرده‌اند.
وي در خصوص استفاده رهبر انقلاب از چفيه به عنوان يك نماد ارزشي نيز خاطر نشان كرد: آقا در كنار حركت عملي كه داشتند در يك شرايطي احساس كردند كه بايد نماد بيشتري از حركت بسيجي را ارائه دهند و به اين نتيجه رسيدند كه از چفيه به عنوان يك نماد معنوي استفاده شود كه خيلي هم اثر بخش است.
رييس دفتر نظامي فرمانده معظم كل قوا افزود: با اين كه ايشان ملبس به لباس روحاني بودند و رفتار و عملشان نيز براي همه مشخص بود اما ايشان يك نماد ديگري را نيز ارائه دادند كه در داخل و خارج كشور تاثير معنوي فراواني داشته و دارد.


شايعه اختلاف بين سپاه و ارتش ...
شيرازي درباره نوع تعامل ميان نيروهاي مسلح نيز گفت: امروز خوشبختانه هيچ فضاي اختلافي بين سپاه و ارتش وجود ندارد اما در يك برهه اين شايعات به شدت در كشور و حتي بين مسئولين مطرح شد كه چرا بايد دو سازمان نظامي داشته باشيم در حالي كه اينقدر امكانات در اختيار نداريم.
وي ادامه داد: سال 68 وقتي بنده در دفتر جانشين فرمانده كل قوا يعني آقاي هاشمي رفسنجاني بودم، فرماندهان نظامي خواستند طبق رسوم گذشته در عيد نوروز خدمت ايشان برسند. اما اين اتفاق بنا به دلايلي نيفتاد. در آن زمان حضرت آقا رئيس‌جمهور بودند و فرماندهان نزد ايشان رفتند.
رييس دفتر نظامي فرمانده معظم كل قوا ادامه داد: آقا در اين ديدار يك كلمه فرمودند "اگر ما دو سازمان ارتش و سپاه نمي‌داشتيم بايد براي نياز كشور امروز ايجاد مي‌كرديم" و با اين جمله به همه آن صحبت‌ها پايان دادند.
شيرازي خاطر نشان كرد: حالا امروز بعد از گذشت 21 سال براي همه آشكار شده است كه اين نگاه آقا بسيار درست بوده و اين دو سازمان، دو مأموريت مشخص دارند و كاملا جدا از هم هستند و به يكديگر كمك مي كنند.
وي ادامه داد: آقا همان زمان هيئتي به نام تعيين خطوط فاصل گذاشتند كه افرادي از سپاه، ارتش و ستاد كل نشستند و تعيين ماموريت كردند و آقا هم آن را تصويب فرمودند.
رئيس دفتر نظامي فرمانده معظم كل قوا با بيان اينكه امروز وجود همين دو سازمان نظامي موجب سردرگمي و ايجاد مشكل براي دشمنان شده است، تصريح كرد: اين موضوع را در نگاه آنها هم مي توان ديد كه مثلا اگر بخواهند در دريا با نيروي دريايي سپاه بجنگند، بعد از آن با نيروي دريايي ارتش مواجه مي‌شوند و يا برعكس و اين توانمندي در حد بازدارندگي است.
سردار شيرازي در پايان تصريح كرد: اثرگذاري اين دو سازمان هم متناسب با نياز كشور است و هم در جوابگويي به نياز كشورهاي ديگر كه به ما مراجعه مي كنند، نقش دارد.
 
منبع: خبرگزاری فارس