Gerdab.IR | گرداب

فیس‌بوکی‌ها باغ دوستانشان را هرس می‌کنند

تاریخ انتشار : ۰۹ اسفند ۱۳۹۰

تحقیقات جدید نشان می‌دهد مردم تصمیم گرفته‌اند دوستان خود در فیس‌بوک را بازبینی کنند و آن‌هایی که بیشتر غیرواقعی‌اند را حذف کنند.

به گزارش گرداب، تحقیقات جدید موسسه "Pew" نشان می‌دهد مردم ناگهان متوجه شدند که دوستان "فیس‌بوکی" آن ها، دوست واقعی نیستند و هیچ وقت هم نبوده‌اند و باید تصمیماتی درباره این دوستی‌ها بگیرند.

موسسه Pew به تازگی در مطالعات خود کشف کرده است که قطع این مدل دوستی‌ها به یک روند متداول در فیس بوک تبدیل شده است.  درست مثل اینکه فیس‌بوکی‌ها قیچی به دست گرفته اند و در حال هرس کردن باغ دوستانشان هستند.

این تحقیق نشان می‌دهد که افراد در میان عکس‌های تگ نشده پرسه می‌زنند و و آن هایی که ژست‌هایشان را دوست ندارند یا بیش از حد در عکس‌ها مغرور و مشکوک به نظر می‌رسند و همچنین کسانی را که نمی‌شناسند از لیست دوستان خود حذف می‌کنند.

البته به نظر می‌رسد زنان با اشتیاق بیشتری این کار را انجام می‌دهند . زنان با 9 واحد اختلاف نسبت به مردان، یعنی 67 درصد، دوستان مشکوک‌شان را از لیست خارج می‌کنند.

درصد مشابهی هم نشان می‌دهد که زنان بیشتر از مردان پروفایل خودشان را شخصی می‌کنند و به جای اینکه اجازه دهند همه جهان به صفحه شخصی آن ها چشم بدوزند، آن را فقط بر دوستان‌شان باز نگه می دارند.

جالب تر اینکه فقط 8 درصد زنان گفته‌اند که از پستی که نوشته‌اند کمی بعد پشیمان شده‌اند. این میزان در مردان 15درصد است.

یکی از حدس و گمان‌ها این است که شاید این افزایش هرس‌کردن به هر نحوی مربوط به افزایش اشتیاق کارمندان به کشف ماهیت واقعی همکاران فعلی و قدیمی‌شان از طریق فیس بوک باشد.
در جایی نوشته شده بود که از طریق پروفایل افراد در فیس بوک به راحتی می‌توان عملکرد اجرایی آن ها را پیش‌بینی کرد.

به نظر می رسد هشدارهای امنیتی درباره ناامنی شبکه های اجتماعی و بی کفایتی صاحبان این شبکه ها در نگهداری از حریم خصوصی کاربران بر این روند بی تاثیر نبوده است.

منبع: خبرآنلاین