Gerdab.IR | گرداب

پست ‌الکترونیک "چاپار" راه اندازی شد

تاریخ انتشار : ۲۱ اسفند ۱۳۹۰

پس از عرضه ایمیل ملی ایران دات‌آی‌آر، از سوی سازمان فناوری اطلاعات، شورای عالی اطلاع رسانی نیز پست‌الکترونیک ایرانی چاپار را بی‌‌ نیاز به احراز هویت شخصی افراد با آدرس عرضه کرد.

به گزارش گرداب به نقل از شورای عالی اطلاع‌ رسانی، سرویس پست‌الکترونیک "چاپار" به عنوان یکی از محصولات مجموعه سرویس‌های چاپار که تحت عنوان پست الکترونیک چاپار، سی‌اچ‌میل (www.chmail.ir) ارائه و شناخته شده است، با ساختار ساده و بر اساس خط و زبان فارسی، بدون  نیاز به اخذ اطلاعات شخصی کاربران و با اختصاص یک گیگابایت فضا ارائه شد.

از مهم‌ترین شاخص‌های این سرویس می‌توان به سیستم ثبت‌نام آنلاین، ساختار بازیابی ایمن کلمه عبور مبتنی بر روش‌های مختلف رایج در دنیا، گستردگی طراحی و پیاده‌سازی به منظور جواب‌گویی به تعداد بالای کاربران هم‌زمان سرویس گیرنده، یک‌پارچگی با پورتال مجموعه سرویس‌های چاپار، رمزنگاری اطلاعات محرمانه براساس گواهی دیجیتال معتبر جهانی و سرعت دسترسی بالا با توجه به میزبانی در مراکز داده امن داخلی اشاره کرد.

سرویس پست‌الکترونیک چاپار پس از گذار از انواع تست‌های امنیتی مبتنی بر لایه‌های مختلف سرویس و تست‌های فشار مبتنی بر آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا، با استفاده از دانش متخصصان داخلی کشور طراحی، پیاده‌سازی و راه‌اندازی شده است.

این سرویس در حال حاضر به منظور رمزنگاری اطلاعات از گواهی دیجیتال معتبر جهانی (SSL) استفاده می‌کند که با توجه به جهانی بودن این گواهینامه بر روی کامپیوتر شخصی تمام کاربران، به صورت پیش فرض در سیستم‌عامل پذیرفته شده و مورد اعتماد است. یک پارچگی سخت‌افزارها و نرم‌افزارها و هم‌گونی سرویس در لایه‌های مختلف یکی از نکات قابل توجه است که می‌تواند بستری مناسب برای کاربران فراهم آورد.

بر اساس اعلام  واحد پشتیبانی مجموعه سرویس‌های چاپار، 10 اسفند ماه هم‌زمان با اولین روز از بازگشایی این سرویس، بیش از 700 کاربر از شهرهای مختلف کشور  اقدام به ثبت‌نام کرده و هم‌چنان این تعداد به صورت تصاعدی در حال افزایش است.

بنا بر گزارش واحد طراحی مجموعه سرویس‌های چاپار، سرویس ارائه شده، نسخه اول از پست الکترونیک چاپار است و اواسط سال آینده نسخه دوم آن با ظاهری متفاوت و با قابلیت‌هایی بسیار خاص در کشور ارائه خواهد شد. هم‌چنین بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته طیف وسیعی از خدمات ارزش‌ افزوده بر روی این سرویس به زودی ارائه خواهد شد.

مجموعه سرویس‌های چاپار، نرم‌افزار مدیریت پست الکترونیک خود را  برای کامپیوترهای شخصی با نام شاطر و برای تلفن‌های همراه مبتنی بر سیستم عامل‌های آندروید، اوایل سال آینده در پورتال www.chaapaar.ir ارائه خواهد کرد.

پروژه مجموعه سرویس‌های چاپار با حمایت دبیر خانه شورای عالی اطلاع‌ رسانی و تلاش بخش خصوصی طی 2 سال و نیم به ثمر رسیده و اکنون در حال سرویس‌دهی به کاربران است.

منبع: فارس