وال استریت ژورنال:
اگر کاربران فیس بوک بدانند در این فضا، زندگی شخصی آن ها خرید و فروش می‌شود، آیا باز هم حاضر به ارائه اطلاعات به این شبکه اجتماعی می‌شوند؟
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۹۱ - ۱۰:۰۳
کد خبر: ۱۰۳۲۴
به گزارش گرداب، بدون شک حفظ حریم خصوصی یکی از مهم‌ترین چالش‌های موجود در عصر دیجیتال، است.

در مقاله "وال استریت ژورنال" با عنوان "فروش شما در فیس‌بوک" مولفان گزارش می‌دهند که طراحان بازی‌ها، مسابقات و دیگر سرویس‌های اشتراکی در فیس‌بوک "در حال جمع اوری حجم گسترده ای از اطلاعات شخصی هستند" و سیاست‌های غول شبکه‌های اجتماعی در این زمینه را نقض می‌کنند.

براین اساس، بررسی‌های صورت گرفته از سوی وال استریت ژورنال بر روی یک صد اپلیکیشن از میان محبوب‎ترین برنامه‌های فیس‌بوک نشان می‌دهد برخی از آن‌ها به دنبال جمع آوری آدرس ایمیل، محل فیزیکی فعلی فرد، تمایلات جنسی و دیگر جزئیات مربوط به وی هستند.

در این گزارش همچنین به برخی دیگر از اپلیکیشن‌های جدید فیس‌بوک که به دنبال کسب اطلاعات شخصی افراد در این شبکه هستند اشاره شده است. وال استریت ژورنال، در بخش دیگری از این گزارش با اشاره به فروش یک صد میلیارد دلاری سهام فیس بوک در اولين فروش سهام این شركت به عموم و این‌که درآمد این کمپانی از "سرمایه‌گذاری بر روی داده‌های شخصی کاربران" به دست می‌آید، سعی کرده کاربران را متقاعد کند این اپلیکیشن‌ها تنها کاری را انجام می‌دهند که کاربران اجازه انجامش را به آن‌ها داده‌اند.

فیس‌بوک از اشخاص ثالثی که برای این شبکه اجتماعی اپلیکیشن‌ طراحی می‌کنند، خواسته است تا دقیقا مشخص کنند به چه بخش‎‌هایی از اطلاعات پروفایل کاربران اعم از عکس‌ها، داده‌های مربوط به لیست دوستان و یا اطلاعات عمومی دسترسی پیدا می‌کنند.  

"جاش کانستین"، یکی از متخصصان فیس‌بوک‌ در "TechCrunch" معتقد است که کاربران در ازای اطلاعاتی که ارائه می‌دهند، اطلاعاتی را دریافت می‌کنند که ممکن است برایشان جالب باشد؛ اطلاعاتی از قبیل رستوران نزدیک محلی که اکنون در آن قرار دارند، برنامه کنسرت‌های آتی و خرید و فروش‌های محلی.

وی معتقد است مطلبی که وال استریت ژورنال منتشر کرده کاربران شبکه اجتماعی را نگران می‌کند و آن‌ها متوجه نیستند که چه اطلاعات ارزشمندی را در قبال اطلاعات شخصی خود دریافت می‌کنند!

فروش اطلاعات شخصی کاربران به کمپانی‌های بزرگ تجاری و دستگاه‌های جاسوسی و امنیتی، یکی از اصلی‌ترین منابع درآمد فیس‌بوک و سایر شبکه‌های اجتماعی هستند که کاربران بدون پرداخت هیچ هزینه مالی از خدمات آن بهره‌مند می‌شوند و در حقیقت سهم خود از هزینه اداره این شبکه عظیم در سراسر جهان را با آشکار ساختن ناخودآگاه اطلاعات شخصی خود اعم از علائق و سلائق خود، محل‌هایی که در آن حضور داشته یا خواهند داشت، برنامه‌های آتی، معاملاتی که انجام داده یا قصد انجامش را دارند، می‌پردازند.

حال این سوال مطرح می‌شود که آیا سود اطلاعاتی که شخصی‌ای که در اختیار فیس‌بوک قرار می‌گیرد، به اندازه خدماتی است که کاربران دریافت می‌کنند یا فیس‌بوک مبالغی به مراتب کلان‌تر را از این راه به جیب می‌زند؟ و این‌که اگر کاربران آگاه شوند فیس‌بوک چگونه بر سر اطلاعات شخص آن‌ها معامله می‌کند و در حقیقت زندگی شخصی آن ها را خرید و فروش می‌کند، آیا حاضر به ارائه اطلاعات به این شبکه اجتماعی می‌شوند؟

منبع: CNET

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۱
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۱
رضارهگذر
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۲:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۱/۱۹
باسلام خدمت نویسنده محترم این مطلب وعرض تشکربخاطرنیت خیرایشان.
دراین مقاله نوشته شده:
"براین اساس، بررسی‌های صورت گرفته از سوی وال استریت ژورنال بر روی یک صد اپلیکیشن از میان محبوب‎ترین برنامه‌های فیس‌بوک نشان می‌دهد برخی از آن‌ها به دنبال جمع آوری آدرس ایمیل، محل فیزیکی فعلی فرد، تمایلات جنسی و دیگر جزئیات مربوط به وی هستند."
که ازنظراملایی بسیارغلط است ومعنی خیلی بدی پیدامیکندبایدمینوشتندیامیگفتند:به دنبال جمع آوری اطلاعات درموردآدرس ایمیل,محل فیزیکی فرد,تمایلات جنسی و...!که عبارت به دنبال جمع آوری اطلاعات درمورد...راننوشته اندکه اگربادقت اصل متن نوشته شده ایشان رابخوانیدمتوجه میشویدایشان واقعاچه اشتباه بزرگی انجام داده اندودرکارخودقصوروکوتاهی کردند.
به نظرمن همین مواردباعث میشودمنافقان ودشمنان مافکرکنندملت ایران همه بی سوادهستندوازهیچ چیزاطلاعی ندارندکه باعث میشودخیلی راحت ترباخیال آسوده به اقدامات کثیف خودادامه دهندمثلاهمین فریب کاربران ایرانی درفیس بوک وتهیه یک بانک اطلاعاتی بسیارکافی وزیادنویسنده این مقاله خودازفیس بوک به عنوان غول شبکه های اجتماعی یادکرده وتمام مطالب مرتبط بااین صفحه همه حکایت ازآن دارندکه شرکت های آمریکایی مانندگوگل وفیس بوک حریم خصوصی کاربران رانقض میکنندوباورودبه آن وسواستفاده ازآن برای خودسودهای مالی بسیاری به وجودمیاورندوحتی این بحث مطرح است که این شرکت هااطلاعات به دست آمده خودرابراحتی دراختیارسازمان های اطلاعاتی آمریکاقرارمیدهندوبرایشان جاسوسی میکنندعلت این موضوع هم حتمااین است که قوانین آن کشورآن هاراموظف به انجام این کارمیکندیعنی همکاری باسازمان های اطلاعاتی آمریکاوجاسوسی.
اگراین دوستان ماکه اینگونه مطالبی راتهیه میکنندوباانتشارآن/خبرآن رابه فارسی دراینترنت یاسایررسانه هادراختیارمردم قرارمیدهنددرنوع نوشتن وبیان کردن مطالب بیشتردقت کنندصددرصدکاربربعدی که آن مقاله رامیخواندباخواندن آن بیشترواقعیت وعمق داستان رامتوجه میشودچون اگرمطالب ومقالات چنین محتوایی باچنین املای نادرستی داشته باشندخواننده مقاله فکرهای نادرستی میکندوخیال میکندهمانطورکه نویسنده آن دانش کافی برای نگارش رانداشته حتمادرمورداصل مطلب هم که درموردآن مقاله رانوشته حتماآگاهی کافی نداشته ومیتوانددربیان آن اغراق هم کرده باشدهرچندشایدواقعاشخص نویسنده فقط قصدداشته واقعیت مهمی مثل این موضوع رابیان کندومردم راازچنین اهداف شومی که دشمنان مادارندمطلع کنند.
لازم بودنظروتوضیحات من درادامه این مطلب قرارگیردتاهم معنی متن اصلاح شودبرای کاربر و هم طعم تلخ واقعیت(حتی شایدواژه فاجعه)فاش شود.
باتشکر.
نظر شما :
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد