Gerdab.IR | گرداب

موسسه تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات:

فیلترینگ سراسری متوقف می‌شود

تاریخ انتشار : ۲۷ فروردين ۱۳۹۱

این موسسه با انگیزه ایجاد سامانه‌های پالایش بومی در کشور، قصد دارد با فراهم آوردن شرایط مناسب برای متخصصین داخلی گامی موثر در خصوص سالم‌سازی فضای وب و وضعیت کنونی پالایش کشور بردارد.

به گزارش گرداب، موسسه تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، به تازگی پروژه‌ای را با موضوع ارائه طرح‌های کاربردی و عملیاتی با هدف سالم‌سازی و پالایش اینترنت برای انجام، برون سپاری کرده است.

بر این اساس، این موسسه از شرکت‌ها، مؤسسات و دانشگاه‌های فعال در زمینه ارائه طرح‌های کاربردی و عملیاتی با هدف سالم‌سازی و پالایش اینترنت، خواسته تا پیشنهادهای خود را در قالب اطلاعات (RFI) تا تاریخ 31 فروردین ماه 91، به این موسسه ارسال کنند.

این موسسه در اطلاعات توضیحی این فراخوان، آورده است: اگرچه اینترنت دارای فواید فراوانی است اما آلودگی فضای اینترنت به سایت‌‌های غیراخلاقی می‌تواند سلامت اخلاقی جامعه را به خطر اندازد؛ محتوای این سایت‌ها شامل متن، تصاویر و فایل‌های ویدئویی هستند که عموما با موازین اخلاقی کشور اسلامی ما مغایرت شدید دارند.

در ادامه متن این فراخوان آمده است: در کشور ما بحث سالم‌سازی اینترنت به صورت اعمال فیلترینگ در دروازه‌های ورودی اینترنت کشور انجام می‌شود که خود مشکلات زیادی را به همراه داشته است؛ در این خصوص فعالیت‌های بسیاری را برای سامان بخشیدن به امر سالم‌سازی اینترنت می‌توان انجام داد که فعالیت‌های هر سازمان در نظام نامه پالایش کشور به تفکیک مشخص شده است.

مطابق با نظام‌نامه مذکور که مصوب ستاد پالایش کشور به عنوان عالی ترین مرجع در خصوص رسیدگی به امر پالایش است، پالایش باید در سطح عرضه کنندگان خدمات دسترسی انجام پذیرد و یکی از وظایف تعریف شده برای موسسه تحقیقات ارتباطات و فناوری اطلاعات، بومی‌سازی محصولات پالایش است.

بنابراین، این موسسه با انگیزه ایجاد سامانه‌های پالایش بومی در کشور، قصد دارد با فراهم آوردن شرایط مناسب برای متخصصین داخلی گامی موثر در خصوص سالم‌سازی فضای وب و سامان بخشی به وضعیت کنونی پالایش کشور بردارد.

ایجاد یک سامانه بومی جامع پالایش اینترنت که بر پایه تحلیل محتوای وب، اقدام به پالایش صفحات کند، از جمله اهداف این پروژه است.

این موسسه در فایل توضیحی پروژه برون سپاری شده خود، از ستاد پالایش کشور به عنوان عالی‌ترین مرجع در رسیدگی به امر پالایش و تفکیک وظایف هر سازمان در نظام‌نامه پالایش صحبت و این پروژه را در راستای وظایف موسسه تحقیقات ICT در زمینه بومی‌سازی محصولات پالایش عنوان کرد.

منبع: فارس