Gerdab.IR | گرداب

آسیب شناسان اجتماعی هشدار دادند؛

احساس شادی از دروغگویی در فیس‌بوک!

تاریخ انتشار : ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۱

26 درصد افراد در جامعه انگلستان به دلیل احساس تنهایی، از شبکه های اجتماعی مجازی استفاده کرده و 27 درصد آنها هم به علت کمبود محبت در خانواده و تنهائی شدید به آن روی می آورند.

به گزارش گرداب به نقل از سایت دیلی میل، احساس کمبود محبت و تنهایی شدید در مردم انگلیس موجب شده تا آنها بیشتر به شبکه های اجتماعی همچون فیس بوک گرایش پیدا کنند.

به نوشته سایت انگلیسی دیلی میل، یک سوم از انگلیسی ها بیشتر وقت شان را صرف صحبت کردن با دیگران در فضای مجازی و به خصوص فیس بوک می کنند تا تعامل با دوستان شان در فضای زندگی واقعی؛ چرا که این محدوده است که به راحتی و با خونسردی به یکدیگر دروغ می گویند!

بر اساس یافته ها از یک تحقیق علمی، به نظر می رسد مردم انگلیس از اینکه در شبکه های اجتماعی در مورد کار و ویژگی های شخصیتی شان به دیگران دروغ می گویند، کاملا احساس خوشحالی می کنند و از اینکه طرف مقابل را سر کار می گذارند، لذت می برند.

این تحقیقات که از دو هزار کاربر انگلیسی به عمل آمده حاکی از آن است که یک سوم کاربران تایید کردند برای جلب توجه طرف مقابل و بهتر جلوه دادن خود به راحتی دروغ می گویند.

تحقیق فوق نشان دهنده آن است که یک سوم افراد تایید می کنند بیشتر وقت شان را به صورت آن‌لاین با افراد غریبه در شبکه فیس بوک سپری می کنند و دیگر وقت و حوصله برای صحبت با دوستان واقعی شان را ندارند.

همچنین آنها می گویندکه از گفتگوی آ‌‌ن‌لاین با غریبه ها احساس دلگرمی و اطمینان بالائی می کنند و به راحتی می توانند با هم از این طریق درد دل کنند.

نتایج این تحقیقات نیز جالب است و نشان می دهد: «26 درصد افراد در جامعه انگلستان به دلیل احساس تنهایی، از شبکه های اجتماعی مجازی استفاده کرده و همچنین 33 درصد کاربران هم از آن به عنوان وسیله ای استفاده می کنند که به آنها کمک می کند تا دوستان جدیدی پیدا کنند.

از دیگر داده های جالب این تحقیقات آن است که 27 درصد کاربران علت رو آوردن به این شبکه ها را ناشی از کمبود محبت در خانواده و تنهایی شدید عنوان کرده و می گویند: ما ترجیح می دهیم به جای ایجاد روابط چهره به چهره و یا تلفنی، از پیام راه دور و متنی استفاده کنیم.

کارشناسان بر این عقیده اند که با روی آوردن مردم انگلستان به ویژه نسل جوان به شبکه های اجتماعی نظیر فیس بوک، آنها آنقدر با دنیای مجازی انس می گیرند که از درک حقایق دنیای بیرون و واقعی غافل می شوند و حتی کار به جایی می کشد که خاطرات و وقایع مهم زندگی خود در دنیای بیرون را به دست فراموشی می سپارند و در کل یک هویت مجازی پیدا می کنند.

تحقیق دیگری در این زمینه نشان می دهد 3 درصد از کسانی که در این شبکه فعالند چنان دچار اعتیاد به آن شده اند که حتی 48 ساعت بدون حرف زدن با خانواده خود پای آن می نشینند.

شایان ذکر است که آزادی بیش از اندازه در کشورهای غربی باعث تزلزل بنیان خانواده و دوری اعضای خانواده از هم و انزوا و احساس تنهایی در آنها شده و فرد برای پر کردن خلا عاطفی و سایر نیازهای اساسی خود، به استفاده از این شبکه های مجازی رو می آورد و خود را با آنها مشغول می سازد تا بلکه از تنهایی درآید.

منبع: جام نیوز