Gerdab.IR | گرداب

زوکربرگ مشغول فعالیت‌های بشردوستانه!

گرداب/ تجارت پورنوگرافی کودکان در فیس‌بوک

تاریخ انتشار : ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۱

در حالی که زوکربرگ از مزایای خدمات ویژه اهداء عضو در فیس‌بوک سخن می‌گوید، گزارشی جدید، اسناد تازه‌ای از مبادله آشکار و آزادانه محتواهای پورنوگرافی کودکان در وب‌سایت شبکه اجتماعی فیس‌بوک را منتشر کرده است.

به گزارش گرداب به نقل از زددی‌نت، پورنوگرافی کودکان و دیگر محتواهای تصویری مرتبط با آن در گروه‌های فیس‌بوکی، صفحات فیس‌بوک و پروفایل‌های افراد در فیس‌بوک به راحتی از سوی افراد سودجو و کودک‌آزاران جنسی تجارت می‌شوند.

گزارش‌های مختلفی حکایت از آن دارد که فیس‌بوک منبع کودک‌آزاران جنسی برای خرید و فروش محتواهایی از این دست شده است، به طوری که سودجویان به میزان گسترده‌ای این تصاویر را منتشر می‌کنند.

کارشناسان هشدار داده‌اند که فیس‌بوک باید به شکل جدی تلاش کند مانع از انتشار انواع محتواهای دارای مضامین مخرب و مجرمانه از جمله پورنوگرافی کودکان و محتواهای خشونت‌آمیز شود.

این در حالی است که فیس‌بوک بزرگترین وب سایت به اشتراک گذاری تصاویر در سراسر جهان است، به طوری که در سه ماهه منتهی به آخر دسامبر 2011، روزانه 300 میلیون تصویر روی آن آپلود شده است. همچنین فیس‌بوک تا 31 مارس 2012، 901 میلیون کاربر فعال داشته است.

کارشناسان برای تهیه این گزارش با پروفایل های دارای این مضامین دوست شدند. براین اساس، این افراد به راحتی قابل شناسایی‌اند و از گروه‌هایی برای یافتن افراد دارای علائق مشترک با خود در این زمینه استفاده می‌کنند. آن‌ها اغلب حتی علائق خود در این زمینه را در پروفایل‌های‌شان قید می‌کنند.در اغلب موارد این افراد 2 گروه دوستی دارند، یکی کودک‌آزاران جنسی مانند خودشان و دیگر کودکانی که آن‌ها را در فیس‌بوک پیدا کرده‌اند و با این هدف با آن‌ها دوست شده اند. این گزارش همچنین بیان‌گر آن است که این افراد، با کودکان روابط مجازی برقرار می‌کنند و  آن‌ها را متقاعد می‌سازند تصاویر محرکی از خود ارسال کنند یا حتی قرار ملاقات مخفیانه با آن‌ها را بپذیرند.

این گزارش در ادامه به افشاگری در مورد خرید و فروش تصاویر پورنوگرافی کودکان نوپا و نوزادان در وب‌سایت این شبکه اجتماعی پرادخته است.

این جنایات اخلاقی در حالی روی می دهد که "مارک زوکربرگ" سال گذشته اعلام کرده بود فیس‌بوک با استفاده از تکنولوژی نوینی تصاویر آپلود شده بر صفحاتش را برای شناسایی و حذف پورنوگرافی کودکان اسکن ‌می‌کند. پیش از این نیز بارها شاهد بی‌توجهی‌های آشکار مدیران فیس‌بوک در قبال خطراتی که کاربران و امنیت آن‌ها را تهدید می‌کند، بوده‌ایم.