Gerdab.IR | گرداب

آخرین وضعیت ثبت دامنه‌های اینترنتی

تاریخ انتشار : ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۱

ماهانه 10 هزار دامنه اینترنتی با پسوندهای مختلف در کشور به ثبت می‌رسد که دامنه دات آی‌آر بیشترین آمار دامنه‌های فعال در ایران را به خود اختصاص داده است.

به گزارش گرداب، شمار دامنه های اینترنتی ثبت شده در ایران به 255 هزار و 143 مورد رسید و در این میان همچنان دامنه کشوری "دات آی آر" بیشترین تعداد را به خود اختصاص داده که با الزام دستگاههای اجرایی برای استفاده از این دامنه به زودی نیز رشد چشمگیری را در ثبت دامنه ir شاهد خواهیم بود.

بررسی های به عمل آمده نشان می دهد که ماهانه نزدیک به 10 هزار دامنه اینترنتی با پسوندهای مختلف در کشور به ثبت می رسد که دامنه لاتین دات آی آر (دات ir) بیشترین آمار دامنه های فعال در ایران را به خود اختصاص داده است.

بر این اساس شمار دامنه های اینترنتی به ثبت رسیده در مرکز دانش های بنیادی با پسوند لاتین دات ir هم اکنون 245 هزار و 922 دامنه است که با این وجود بیشترین دامنه های اینترنتی که در کشور به ثبت می رسد مربوط به دامنه لاتین ir است و تقاضا برای دامنه فارسی ایران هنوز چشمگیر نیست.
 
از میان دامنه های اینترنتی فعال در کشور حدود 3 هزار و 841 دامنه اینترنتی با پسوند فارسی دات ایران فعال است که این آمار از کاهش فعالیت آدرس های با این پسوند طی ماههای اخیر حکایت دارد.
 
همچنین دو هزار و 694 دامنه با پسوند co.ir و یک هزار و 540 دامنه اینترنتی با پسوند ac.ir در کشور به ثبت رسیده و فعالیت می کند.
 
هم اکنون 319 دامنه اینترنتی با پسوند gov.ir در کشور فعال است و از دیگر دامنه های ثبت شده و فعال در کشور می توان به 352 مورد فعالیت دامنه اینترنتی با پسوند  sch.ir، حدود 276 مورد ثبت پسوند org.ir، حدود 156 مورد پسوند id.ir و حدود 43 مورد دامنه اینترنتی با پسوند net.ir اشاره کرد.
 
دامنه اینترنتی (Internet domain) پسوندی است که در بخشهای پایانی نشانی اینترنتی وبگاه‌ها می‌آید و برای شناسایی سایت اینترنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 
پسوندهای دامنه های اینترنتی هر یک برای اهداف و امور خاصی تعریف می شود که مهمترین آن برای هر کشوری پسوند ملی است. هم اکنون هر یک از کشورهای جهان دارای یک یا چند پسوند ملی یا دامنه "سطح‌ بالای کد کشوری" هستند که برای سایت‌های آن کشور استفاده می‌شوند.
 
دامنه سطح‌ بالای کد ایران هم اکنون دات IR است اما دامنه ملی "دات ایران" که امکان نوشتن آدرسهای اینترنتی با حروف فارسی و از راست به چپ را ممکن می کند نیز به تصویب سازمان نظارت برنامه ها و ارقام اینترنتی (آیکان) رسیده که بر اساس آن فعالیت دامنه اینترنتی "نقطه ایران" با پشتیبانی تمامی ورژن ها و سیستمهای روز دنیا ممکن است.
 
هفته گذشته نیز وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نامه های جداگانه به دستگاههای اجرایی و بانک مرکزی استفاده از پسوند‌های غیر از ir. در پورتال‌های اجرایی را ممنوع اعلام کرد که این موضوع برای بخش بانک و بیمه نیز الزامی خوانده شد.
 
به گفته "رضا تقی پور" استفاده از پسوند ir. در تمامی سایت‌ها و پورتال‌های بانک‌‌های دولتی و غیر دولتی اجباری است و در غیر این صورت بانکها باید پسوند فعلی خود را به پسوند ir. تغییر دهند.

منبع: مهر