"کنترل پهنای باند اینترنت" نرم‌افزار جاسوسی است

تاریخ انتشار : ۱۱ خرداد ۱۳۹۱

فتا از كاربران اينترنت خواست به نامه‌های الکترونیکی ارسالی با عنوان کنترل پهنای باند اینترنت توجه نکنند.

به گزارش گرداب، مرکز فوریت‌های سایبری پلیس فتا اعلام كرد اخیرا ایمیلی در فضای اینترنت ایرانی برای مشترکان شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ خدمات اینترنت پرسرعت ADSL ارسال می‌شود که ضمن معرفی نرم‌افزاری با عنوان "کنترل پهنای باند اینترنت" برای رفع مشکلات پهنای باند کاربر، از گیرنده‌ پیام می‌خواهد با کلیک روی لینک، اين نرم‌افزار را دریافت کند.

در اين گزارش آمده است كه متاسفانه اين نرم‌افزار حاوی بدافزاری است که اطلاعات کاربران را به سرقت می‌برد. این نرم‌افزار فشرده شده که از خانواده‌ keyloggerها محسوب می‌شود، حاوی دو فایل اجرایی به نام‌های network.exe و password.exe است و در مراحل نصب از کاربر می‌خواهد تا برای اتصال نرم‌افزار فایل اول و برای ورود کلمه‌ عبور فایل دوم را اجرا کند. در صورت اجرای این دو فایل، اين نرم‌افزار جاسوسی روی سیستم قربانی نصب شده و در صورتی که قربانی اطلاعات حساسی نظیر اطلاعات حساب‌های بانکی در هنگام خریدهای اینترنتی (شماره‌ کارت رمز دوم، تاریخ انقضای کارت، CVV2) را استفاده کند، آن اطلاعات به راحتی برای مجرم ارسال می‌شود. همچنین این نرم‌افزار امکان سرک ‌كشیدن به فعالیت‌های کاربر را نیز دارد و در فواصل زمانی کوتاه مدت نیز ضمن عکسبرداری از صفحه‌ دسک‌تاپ کاربر، آن تصاویر را نیز برای مجرم ارسال می‌کند.

پلیس فتا از کاربران خواست: از اعتماد به ایمیل‌های جعلی و نصب نرم‌افزارهای ناشناخته، خصوصا نرم‌افزارهایی که ادعاهای خارق‌العاده‌ای را مطرح می‌کنند، خودداری كنند.

منبع: ایسنا