شورای عالی فضای مجازی برای امر فیلترینگ سایت‌های اینترنتی در کشور برنامه‌هایی در دست انجام دارد.
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۱ - ۱۲:۰۰
کد خبر: ۱۱۵۱۸
به گزارش گرداب، عضو حقیقی شورای عالی فضای مجازی ساز و کار سیستم فیلترینگ سایتهای اینترنتی در ایران را ناکافی و ناکارآمد دانست و گفت: «شورای عالی فضای مجازی برای امر فیلترینگ سایتهای اینترنتی در کشور برنامه هایی در دست انجام دارد.»

"حمید شهریاری"، با بیان اینکه ساز و کار فعلی فیلترینگ در کشور ما منطقی نبوده و حتی ناکارآمد و ناکافی است، اظهار داشت: «هم اکنون و از سوی وزارت ارتباطات سیستمی در حال شکل گیری است که مشکلات فعلی نرم افزار فیلترینگ را رفع کند.»

دبیر شورای عالی اطلاع رسانی با بیان اینکه این دبیرخانه نیز اقداماتی در زمینه فیلترینگ انجام داده است، ادامه داد: «در این راستا فیلترینگ در سه رتبه تقسیم بندی شده است که به نظر می رسد اولویت نخست، اجرای آن به وسیله خانواده ها در منازل باشد. بر این اساس نرم افزار فیلترینگ خانگی و یا همان نرم افزار نظارت والدین بر رفتار کودکان تولید و راه اندازی شد.»

شهریاری با تاکید بر این‌که در سطح حاکمیت نیز باید این اتفاق رخ دهد و سیستم فیلترینگ کارآمد تر شود، اضافه کرد: «هم اکنون بخشی از این طرح عملیاتی به وسیله وزارت ارتباطات در حال شکل گیری است و بخشی دیگر نیز که مربوط به امور فرهنگی، اجتماعی و اخلاقی می شود باید به وسیله یک نرم افزار کارآمد در این بخش انجام شود. در این راستا نرم افزارهای بومی و داخلی فیلترینگ مورد حمایت قرار می گیرند.»

مدیر امور فناوری اطلاعات قوه قضائیه در مورد آمارهای موجود از فیلتر روزانه سایتهای اینترنتی در ایران تاکید کرد: «آمارهایی وجود دارد که روزانه چه تعداد سایت فیلتر می شوند اما بازگو کردن آن ضرورتی ندارد.»

وی با بیان اینکه مقامات قضایی این اختیار را دارند که در صورت مشاهده جرم و فساد در یک سایت با اعلام نظر دادستانی آن را مسدود کنند، خاطرنشان کرد: «این به این معنا نیست که در حوزه فضای مجازی لزومی به اخطار دادن نیست بلکه ساز و کار آن است که مطابق آیین های دادرسی قضایی به آن رسیدگی شود و آنطور نیست که بی ضابطه باشد.»

شهریاری تصریح کرد: «از آنجایی که ممکن است محتوای یک سایت مجرمانه اثرات نامطلوب بگذارد، مقام تصمیم گیر دادستانی در هر لحظه نسبت به مسدود کردن آن اقدام می کند.»

عضو شورای عالی فضای مجازی با بیان این‌که احساس می شود مقاومتهایی در مقابل این شورا وجود دارد، گفت: «مقاومت به این معنا است که برخی اطلاعات کافی راجع به نحوه شکل گیری و یا اهداف شورای عالی فضای مجازی نداشته و به دلیل این ناآگاهی ممکن است مقاومت هایی وجود داشته باشد که به طور قطع کارساز نخواهد بود.»

منبع: مهر


برچسب اخبار:
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۱
انتشار یافته: ۳
رضا
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۴۲ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۱
شهریاری تصریح کرد:از آنجایی که ممکن است محتوای یک سایت مجرمانه اثرات نامطلوب بگذارد، مقام تصمیم گیر دادستانی در هر لحظه نسبت به مسدود کردن آن اقدام می کند
باید هم اینکار را بکند. این مثال ان است که مقام قضایی مطلع شود در فلان مغازه مشروب در ویترین عرضه میگردد و تازه به دنبال مجوز برای معدوم کردن مشروبها باشد. فساد را باید از ریشه قطع کرد. به نظر من باز ماندن این سایتهای معاند و مستهجن بعد از اطلاع مقامات ذیربط حتی برای لحظه ای مسئولیت دارد و نباید چنین امری رخ دهد.
بررسی و محاکمه گردانندگان طی مراحل قانونی میخواهد اما انهدام الت جرم و ضبط ان باید فورا صورت گیرد.
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۲:۴۹ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۳
با سلام
در امر فیلترینگ باید جدی تر کار شود و با سایت هایی نظیر سایت های موسیقی و فیلم و عکس که به طور نرم و پنهان جامعه را به انحطاط و فساد میکشانند هم به طور قاطع برخورد شود.
نويد
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۵۹ - ۱۳۹۱/۰۴/۲۴
فيلترينگ اساسا به نظر من كار بي هوده اي هست فقط سرعت اينترنت كشور رو خراب ميكنه ! به نظر من از ديوار آتش چين الگو برداري بشه بهتره چون الگوي مناسبتري براي مسدود كردن وبسايت ها رو داره و به سرعت اينترنت هم خذشه وارد نميكنه‌ !!!
نظر شما :
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد