Gerdab.IR | گرداب

آمریکا دست به دامن جانیان آن‌لاین شد

تاریخ انتشار : ۰۹ مرداد ۱۳۹۱

اف‌بی‌آی در تلاش است تا هکرهای خطرناک را برای حفظ امنیت آمریکا استخدام کند و رویکرد سابق خود را که مبتنی بر دستگیری و مجازات هکرهای خطرناک بود، تغییر دهد.

به گزارش گرداب، طی دو دهه اخیر هکرها و مقامات امنیتی ایالات متحده همدیگر را تهدیدات خطرناکی تصویر می کردند و دائما در حال نبرد با یکدیگر بودند، ولی دو مقام ارشد امنیتی آمریکا رسما از تغییر این نگرش خبر داده اند.

امروزه شرایط عوض شده و هکرهایی که در همایش هکری Defcon گردهم آمده بودند شاهد حضور "کیث الکساندر" مدیر آژانس امنیت ملی آمریکا و سخنرانی وی بودند.

ژنرال الکساندر در سخنرانی خود تلاش کرد تنش های قبلی میان هکرهای آمریکایی و پلیس این کشور را کاهش داده و آنها را به همکاری با نهادهای امنیتی ترغیب کند. این اقدام  او به مذاق هکرها هم خوش آمد و واکنش مثبت "جف موس" بنیانگذار Defcon را به همراه آورد.

جف موس در سخنرانی خود گفت: «من از 20 سال پیش تاکنون در تلاش هستم تا یکی از مقامات وزارت امنیت ملی آمریکا را به سخنرانی در این همایش ترغیب کنم.»

وی که عضو شورای مشورتی این وزارتخانه و رئیس امور امنیتی در سازمان آیکان است، افزود: «خوشحالم که این امر محقق شده و سرانجام این دو نهاد به هم پیوند خورده اند.»

ژنرال الکساندر که فرمانده قرارگاه نبرد سایبری آمریکا نیز هست، از هکرها خواست تا به او در جهت حفظ امنیت ملی آمریکا کمک کنند. وی تاکید کرد: «فضای مناسبی برای بهره گیری از استعداد شما به منظور حفظ امنیت فضای سایبری به وجود آمده است. شما می دانید که ما می توانیم از شبکه ها، آزادی های مدنی و حریم شخصی کاربران حفاظت کنیم و شما هم برای رسیدن به این اهداف می توانید به ما کمک کنید.»

البته این ادعاها در شرایطی طرح می شود که مقامات دولتی و قضایی شرکت های بزرگ اینترنتی را بارها برای دریافت اطلاعات شخصی کاربران تحت فشار می گذارند و جاسوسی از آنها در حین استفاده از اینترنت و تلفن همراه را به بهانه حفظ امنیت حق خود می دانند.

تا همین یک سال قبل نیروهای پلیس فدرال هکرها را موجودات خطرناکی می دانستند که به علت دست‌کاری خطوط تلفن، سازماندهی حملات موسوم به denial-of-service، دست‌کاری صفحات وب و... باید مجازات شوند. اما در نشست Defcon ژنرال الکساندر این همایش را بهترین جامعه امنیتی سایبری دنیا دانست. وی افزود: «این جامعه بهتر از دیگر جوامع مشابه است و ما باید برای رفع مشکلات موجود یکدیگر را درک کنیم.»

وی همچنین گفت که شرکت های خصوصی و نهادهای دولتی آمریکا باید برای رفع مشکلات امنیتی اطلاعات خود را به اشتراک بگذارند و قوانین موجود در این زمینه هم باید ترمیم شوند.

الکساندر در نهایت خواستار استفاده از استعداد هکرها برای به روزکردن استراتژی امنیت سایبر این کشور شد. اهمیت مسئله آموزش هکرها برای افزایش تعداد افرادی که قادر به حل مشکلات باشند نکته دیگری بود که در صحبت های وی مورد اشاره قرار گرفت.

در کنار مدیران ارشد وزارت امنیت ملی آمریکا، پلیس فدرال آمریکا موسوم به اف بی آی هم در تلاش است تا هکرهای خطرناک را برای حفظ امنیت این کشور استخدام کند و رویکرد سابق خود را که مبتنی بر دستگیری و مجازات هکرهای خطرناک بود، تغییر دهد.

"شاون هنری" مدیر اجرایی سابق اف بی آی هم با حضور در یک همایش هکری مشهور دیگر در آمریکا از خلافکاران اینترنتی درخواست کرد تا با مهاجمانی که تلاش می کنند به شبکه های خصوصی و دولتی حمله کنند، مقابله کرده، جلوی سرقت انواع داده را بگیرند و به اهدافشان در این زمینه پایبند بمانند.

وی که در پانزدهمین کنفرانس امنیتی "بلک هت" شرکت کرده بود هشدار داد که شکست در این زمینه آسیب های جدی به مردم وارد خواهد کرد و حتی ممکن است حملات هکری خطرناک به مرگ مردم منجر شود.

شاون هنری برای اینکه بر تاثیرگذاری اظهارات خود بیافزاید در ابتدای سخنان خود ویدئویی از اظهارات برخی اعضای گروه واکنش سریع اف بی آی را هم در تایید سخنان خود پخش کرد.

هنری تصریح کرد که امروزه تهدیدات ناشی از سوءاستفاده از شبکه های رایانه ای و حملات اینترنتی مهم ترین و جدی ترین تهدیدی است که جامعه آمریکا با آن مواجه است. وی افزود که این تهدید حتی از تهدید ناشی از سلاح های کشتار جمعی هم خطرناک تر است، زیرا افشای داده های ذخیره شده به طور الکترونیکی می تواند زندگی میلیون ها نفر را به طور جدی تهدید کند. باید توجه داشت که امروزه بر طبق آمار 90 درصد حملات رایانه ای بر ضد سیستم هایی انجام می شوند که در آنها اطلاعات طبقه بندی شده نگهداری می شوند.

به گفته شاون هنری یک نکته نگران کننده دیگر در مورد این حملات آن است که انجام آنها بدون صرف هزینه زیاد و تنها با استفاده از یک لپ تاپ 500 دلاری و اتصال به اینترنت ممکن است. تنوع و پیچیدگی این حملات هم باعث شده تا شرکت های مختلف خصوصی و دولتی برای مقابله با آنها صرفا نتوانند به فایروال ها و نرم افزارهای امنیتی سنتی تکیه کنند.

لذا شرکت های تجاری و همین طور نهادهای دولتی باید با همکاری هکرهای هوشمند استراتژی های مناسب تری را برای مقابله با این نوع حملات به کار بگیرند.

صاحب نظران معتقدند اظهاراتی از این دست نشان می دهد که دولت آمریکا در قصد خود برای جلب همکاری هکرها بسیار جدی است و طی روزها و هفته های آینده مشخص خواهد شد آیا هکرها نیز از این رویکرد استقبال می کنند یا با توجه به روابط خصمانه گذشته و نگرانی هایی که دارند این دعوت به همکاری را جدی تلقی نمی کنند.

منبع: فارس