Gerdab.IR | گرداب

پرنده‌های خشمگین هم آلوده شدند

تاریخ انتشار : ۲۴ مرداد ۱۳۹۱

پیچیده‌تر شدن فزاینده بدافزارهای طراحی شده برای آلوده کردن گوشی‌های مجهز به سیستم عامل اندروید باعث نگرانی کاربران و کارشناسان امنیتی شده است.

گرداب- اگر چه سیستم عامل اندروید امکانات خوبی دارد و بسیاری از کاربران تلفن همراه به استفاده از آن علاقه دارند، اما این امکانات فوق العاده فرصتی طلایی در اختیار هکرها و ویروس نویسان می گذارد تا گوشی های کاربران را آلوده کرده و اطلاعات حساس و محرمانه آنها را به سرقت ببرند.

ظرف چند ماه گذشته جنایتکاران آن‌لاین تروجان ها و بدافزارهای منحصر به فرد و بسیار خطرناکی برای کاربران سیستم عامل اندروید طراحی کرده اند و به نظر می رسد تعداد بیشتری از این بدافزارهای تخریب گر در راه باشد.

اگر چه منشا بسیاری از این بدافزارها در خارج از آمریکاست، اما ویروس ها و تروجان های اندروید راه خود را به سرعت به سمت کاربران آمریکایی می گشایند.

شرکت امنیتی چینی NetQin هفته گذشته گزارشی را منتشر کرد که در آن ادعا شده بود، نزدیک به 13 میلیون گوشی در سراسر جهان به انواع بدافزار آلوده شده اند. یکی از بزرگترین مشکلات موجود، برنامه های بدافزاری خطرناک چینی موسوم به کنترل از راه دور هستند که حجم انبوهی از پیام های ناخواسته را در مورد محصولات مختلف برای کاربران ارسال می کنند. در واقع این بدافزارها گوشی ها را به انباری برای ذخیره هزاران هزار هرزنامه مبدل می کنند.

نکته دیگر پیچیده تر شدن بدافزارهای اندروید است که به خصوص در ماه های اخیر سیر تصاعدی به خود گرفته است. موسسه امنیتی GFI Labs به تازگی تروجانی را شناسایی کرده که خود را در درون مرورگر همراه اپرامینی که یکی از محبوب ترین مرورگرهای سیستم عامل اندروید است، مخفی می کند.

کاربرانی که نسخه ای از اپرامینی که آلوده به این تروجان است را نصب کنند، در عمل کرمی به نام OpFake را هم بر روی گوشی خود نصب کرده اند. OpFake در ادامه به طور خودکار پیامک هایی را برای خطوطی که تبادل اطلاعات با آنها مستلزم پرداخت هزینه از سوی کاربر است، ارسال می کند. بدیهی است که خود بدافزارنویسان مالک خطوط یاد شده هستند و از این طریق سود سرشاری به جیب می زنند.

بخش قابل توجهی از بدافزارهایی که در گذشته برای آلوده کردن سیستم عامل اندروید منتشر شده اند، متعلق به بازارهای اروپایی و آسیایی هستند. این بدافزارها با تحمیل هزینه از طریق تبادل پیامک باعث چند برابر شدن قبض تلفن همراه مشترکان می شوند. به گفته "جرالد اسمیت" رئیس شرکت امنیتی ای وی جی، با نصب هر بدافزار جدید ارسال پیامک برای گیرنده های پرهزینه جدیدی ممکن می شود و نتیجه این امر ایجاد منابع درآمدی تازه برای هکرها و ویروس نویسان است.

با توجه به علاقه بسیاری از کاربران سیستم عامل اندروید به اجرای بازی های ویدئویی، آلوده کردن بازی های محبوب تلفن همراه یا طراحی بازی های جدید که در عمل بدافزار هستند در دستور کار بسیاری از هکرها یا ویروس نویسان قرار گرفته است.

در ماه های اخیر کار به جایی رسیده که حتی برخی شرکت های تجاری نیز در این تخلفات مشارکت کرده اند. به عنوان مثال شرکت A1 Aggregator Limited که در لتونی واقع است نسخه هایی تقلبی از برخی بازی های محبوب سیستم عامل اندروید را طراحی و عرضه کرد. این بازی ها به گونه ای کدنویسی شده بودند که در حین اجرا به طور ناگهانی از کار می افتادند و به اصطلاح دچار crash می شدند. اما در عمل سه پیامک پرهزینه را برای مقاصدی خاص ارسال می کردند.

با انجام بررسی ها و تحقیقات سرانجام تخلف این شرکت شناسایی شد و در نهایت A1 Aggregator Limited برای طرح ریزی و اجرای چنین حملاتی 50 هزار پوند جریمه شد. البته این جریمه ناشی از برخورد رگولاتوری انگلیس با شرکت یاد شده بود و هنوز مشخص نیست تخلف یاد شده چه هزینه هایی را به مشترکان تلفن همراه در دیگر کشورها تحمیل کرده است.

اما کاربران سیستم عامل اندروید در آمریکا هم مشکلات قابل توجهی دارند. مشکل اصلی این افراد نفوذ انبوهی از بدافزارهای اندروید به خدمات گوگل پلی شرکت گوگل است. چند هفته قبل، شرکت سیمانتک پی برد که بیش از 50 هزار مشترک آن محتویاتی را از سرویس گوگل پلی بارگذاری کرده اند.

این محتویات که عمدتا بازی های همراه بودند، از تاریخ 24 ژوئن در دسترس علاقمندان قرار گرفته بودند ولی تا ماه جولای شناسایی و کشف نشده بودند و جالب آن که انتشار همگی آنها از طریق سرویس به اشتراک گذاری فایل دراپ باکس صورت می گرفت.

بدافزاری که در این بازی ها پنهان شده بود، Android.Dropdialer نام داشت و از بازی های همراه برای بارگذاری مولفه های آلوده از پوشه ای در سایت دراپ باکس استفاده می کرد. به محض بارگذاری این بدافزار مولفه یاد شده به طور مکرر پیامک هایی را برای شماره تلفنی پرهزینه ارسال می کرد که در نقطه ای در اروپای شرقی واقع بود.

اگر کاربری، بازی های آلوده را بارگذاری می کرد تنها چیزی که مشاهده می کرد پنجره ای بود که ظاهرا حاوی اطلاعات نصب بود، اما در عمل دست به ارسال اطلاعات تماس های تلفنی و استفاده از سرویس های پرهزینه برای تحمیل هزینه های کلان به مخاطب می زد. کارشناسان امنیتی می گویند پنجره های این نوع برنامه ها که ظاهرا مشابه با یکدیگر هستند، معمولا بر نصب تروجان بر روی گوشی کاربر دلالت می کنند و نتیجه نصب آنها بالارفتن مبلغی است که کاربر باید به عنوان قبض تلفن همراه بپردازد.

البته مشکل عمده ای که وجود دارد آن است که اکثر کاربران توجهی به این پنجره ها و پیام های به نمایش درآمده و خطرات بعدی ندارند.

یکی دیگر از بازیهایی که در ماه های اخیر برای سوءاستفاده مدنظر هکرها و ویروس نویسان قرار گرفته بازی مشهور "پرندگان خشمگین" است که نسخه های آلوده آن به خصوص در بازارهای بازی همراه چینی به وفور یافت می شود.

وقتی کاربران نسخه ای از بازی یاد شده که آلوده است را بارگذاری کنند، بدافزار مخفی در آن کنترل گوشی را در دست می گیرد و حتی ممکن است از تلفن همراه کاربر برای حملات موسوم به بات نت سوءاستفاده کند. در اینجا هم بعید است که کاربر متوجه آلوده شدن سیستم عامل گوشی خود شود.

دامنه نگرانی از آلودگی سیستم عامل اندروید تا بدانجا رسیده که "جیل کنسک" رئیس واحد امنیت جهانی شرکت مخابرات انگلیسی بریتیش تله کام از آلوده بودن یک سوم برنامه های اندروید به بدافزار خبر داده است. در حالی که برخی از این برنامه ها به شدت مخرب هستند، برخی دیگر مشکلات محدودتری به وجود می آورند و از جمله آگهی هایی برای کاربران به نمایش درمی آورند یا سرعت گوشی آنها را کند می کنند. در مجموع بی توجهی گوگل به ایمن سازی سیستم عامل اندروید مشکلات جدی برای کاربران این سیستم عامل به وجود آورده و این نقص در آینده نزدیک برطرف نخواهد شد.

منبع: فارس