Gerdab.IR | گرداب

آمریکا از طریق گوشی‌های هوشمند به خانه‌های شما می‌آید

تاریخ انتشار : ۱۲ مهر ۱۳۹۱

به‌وسیله این بدافزار، از طریق سنسورهای گوشی‌های هوشمند مانند سرعت‌سنج و جی‌پی‌اس، زمان حرکت قربانی تشخیص داده می‌شود و سپس دوربین تلفن همراه به طور مخفیانه از محیط اطراف زندگی قربانی عکس‌برداری می‌کند.

به گزارش گرداب، بنابر تحقیقات انجام شده اکثر بدافزارهای موبایلی در قالب برنامه‌های کاربردی مخرب پنهان شده و اطلاعات حساس تلفن نظیر اس ام اس ها، اطلاعات دفترچه تلفن و ایمیل‌ها را هدف قرار می‌دهند.

قسمی از نرم‌افزارهای آلوده جدید نیز دامنه بدافزارها را گسترده‌تر کرده و گوشی‌های اندرویدی را به یک ابزار جاسوسی تبدیل می‌کنند. محققان مرکز جنگ نیروی دریایی و دانشگاه ایندیانا در تحقیقات جدید خود ضعف‌های درونی سیستم عامل اندروید را بررسی کرده و بدافزاری را طراحی کرده اند که PlaceRaider نام دارد.

 این بدافزار از طریق حسگرهای کارگذاشته شده درگوشی مانند سرعت‌سنج و جی‌پی‌اس، زمان حرکت قربانی را تشخیص داده و سپس دوربین تلفن همراه به طور مخفیانه از محیط داخلی زندگی قربانی عکسبرداری کرده و این اطلاعات حساس و محرمانه را به سرورهای C&C می‌فرستد.

 اطلاعاتی که از این طریق به دست مهاجمین و هکرها می‌رسد به آنها این امکان را می‌دهد که یک مدل سه‌بعدی از محیط اطراف شخص قربانی را ترسیم کنند.

سارقان اطلاعات که از راه دور تلفن همراه قربانی را کنترل می‌کنند، می‌توانند محیط خانه یا کار وی را به دقت مطالعه کرده و اطلاعات حساس نظیر اسناد مالی، عکس‌های شخصی و نیز اطلاعات صفحه نمایش رایانه قربانی را سرقت کنند.