Gerdab.IR | گرداب

گرداب/ 2013 سال جنگ سایبری یا ترس سایبری؟

تاریخ انتشار : ۳۰ آذر ۱۳۹۱

کارشناسان آزمایشگاه امنیتی جی‌دیتا در پایان سال 2012 بررسی‌ای را در مورد آینده و گذشته‌ی حملات و جرایم سایبری در دنیای آی‌تی انجام داده‌اند.

به گزارش گرداب به نقل از نت سکیوریتی، کارشناسان آزمایشگاه امنیتی جی‌دیتا در پایان سال 2012 بررسی‌ای را در مورد آینده و گذشته‌ی حملات و جرایم در دنیای آی‌تی انجام داده‌اند. در سال 2012، مجرمان تمرکز خود را بر روی بدافزارهای هوشمند قرار داده بودند و بیشتر به بالا‌بردن کیفیت این بدافزارها پرداخته‌اند تا کمیت آن‌ها.

جی‌دیتا به ارائه گوشه‌هایی از این بررسی‌ها در مورد سال آینده پرداخته است که در ادامه به ارائه آن‌ها می‌پردازیم:

حملات هدفمند

حملات هدفمند به شرکت‌ها وسازمان‌ها در سال آینده افزایش خواهد یافت؛ البته این حملات نه فقط نسبت به شرکت‌های بزرگ بلکه نسبت به شرکت‌های کوچک نیز افزایش می‌یابد. با استفاده رو به افزایش گوشی‌های همراه شخصی، تبلت‌ها و نوت‌بوک‌ها در محیط‌های کاری و سازمان‌ها و اتصال آن‌ها به شبکه‌های اداری؛ این دستگاه‌ها به عنوان اهداف مناسبی برای دسترسی مهاجمین به شبکه سازمان‌ها تبدیل شده‌اند.

بدافزارهای مک از مرحله آزمایش رد شده‌اند

جی‌دیتا انتظار بروز حملات بدافزاری بیشتری را برای سیستم عامل دستگاه‌های اپل پیش بینی کرده است، خصوصا بدافزارهایی که برای دزدیدن اطلاعات مالی و جاسوسی در اطلاعات شخصی طراحی شده‌اند. "رالف بنزمولر" کارشناس این شرکت می‌گوید: "زمان آزمایش بدافزارهای مک گذشته است، مجرمین سایبری آماده عمل هستند." این کارشناس، کمبود آگاهی کاربران در مورد بدافزارهای مک را به عنوان نکته‌ای سودمند برای مهاجمین؛ در جهت ایجاد انواع حملات سایبری می‌داند.

تلویزیون‌های هوشمند: جاسوسی در اتاق پذیرایی

در سال آینده تلویزیون‌های هوشمند اینترنتی در بازار وفور بیشتری می‌یابند. جی‌دیتا در گزارش خود آورده است؛ از آن‌جایی‌ که مجرمین سایبری این تلویزیون‌های هوشمند را به عنوان هدف‌هایی مناسب برای حملات خود یافته‌اند، لذا در سال آتی، تعداد آسیب‌پذیری‌ها و بدافزارها افزایش خواهند یافت.

قربانیان ممکن است از طریق وب‌کم و میکروفن مورد جاسوسی قرار گیرند و یا مجرمین به بهانه آپدیت برنامه‌های نصب شده بر روی این دستگاه‌ها، کدهای مخرب را بر روی آن‌ها بارگذاری کرده و سیستم‌هایشان را آلوده نمایند.

بدافزارهای گوشی همراه افزایش خواهند یافت

میزان بدافزارهایی که برای تبلت‌ها و گوشی‌های هوشمند دارای سیستم عامل اندروید طراحی شده‌اند، در سال آینده افزایش خواهند یافت. جی‌دیتا پیش بینی کرده است که آسیب‌پذیری‌هایی برای مرورگرها طراحی خواهند شد که رایانه قربانی را در حین جستجو در مورد مطالب، آلوده خواهند کرد. علاوه بر این مهاجمین بر روی ساخت اپلیکیشن‌های مخرب تمرکز بیشتری خواهند کرد.

حفره‌های امنیتی، دروازه‌ای برای ورود

در سال آتی تعداد آسیب‌پذیری‌هایی که بر روی سایت‌ها قابل بارگذاری هستند، افزایش خواهد یافت. مهاجمین از این آسیب‌پذیری‌ها برای بارگذاری بدافزارها بر روی سایت‌های جعلی خرید و فروش استفاده خواهند نمود. آن‌ها برای انجام این کار از نسخه‌های قدیمی جاوا استفاده می‌کنند. ضمناً؛ حفره‌های امنیتی‌ای که جدیداً در نرم‌افزارها و برنامه‌ها یافت شده‌اند نیز در سال آینده به عنوان یک راه ورود آسان مورد استفاده قرار خواهند گرفت.