Gerdab.IR | گرداب

کنسول‌های بازی جدیدترین راه ورود به حریم خصوصی + عکس

تاریخ انتشار : ۲۶ بهمن ۱۳۹۱

تحت نظر گرفتن رفتارهای انسان در فضای آن‌لاین و آف‌لاین موضوعی است که این روزها شرکت‌های بزرگ اینترنتی و رایانه‌ای، آن را حق خود می‌دانند. به زودی زمانی خواهد رسید که دیگر شما حتی از این که تمامی رفتارهای شما در این فضا مورد رصد و بررسی قرار گیرد، متعجب نخواهید شد.

کنسول‌های بازی جدیدترین راه ورود به حریم خصوصی

به‌ گزارش گرداب‌، تحت نظر گرفتن رفتارهای انسان در فضای آن‌لاین و آف‌لاین موضوعی است که این روزها شرکت‌های بزرگ اینترنتی و رایانه‌ای، آن را حق خود می‌دانند. به زودی زمانی خواهد رسید که دیگر شما حتی از این که تمامی رفتارهای شما در این فضا مورد رصد و بررسی قرار گیرد، متعجب نخواهید شد.

در این میان شرکت‌های تولیدکننده کنسول‌بازی نیز از این معرکه دور نمانده‌اند. نسل بعدی کنسول‌های Xbox به حس‌گرهای حرکتی کینکت (Kinect) متصل خواهد شد تا بتواند در زمان بازی، حرکات و رفتارهای افراد حاضر در اتاق را تحت نظر بگیرد.

ایکس‌باکس 360 که موفقیت بسیاری را در بین کنسول‌های دیگر بدست آورده است؛ برای در زاویه قرار دادن این کارخود و نیز راضی نگاه داشتن کاربر، امکانات جدیدی را در این نسخه خود به کاربر ارائه داده است. در نسخه جدید ایکس‌باکس 360 که با نام تجاری دورانگو (Durango) به بازار ارائه می‌شود کاربر می‌تواند به طور همزمان چند بازی را نصب کرده و در حین نصب به انجام بازی بپردازد؛ همچنین، کاربر می‌تواند اپلیکیشن‌های دلخواهش را  به‌طور همزمان اجرا کند و به حساب توییتر خود نیز دسترسی داشته باشد.

بسیاری از بازی‌کنندگان بازی‌های ویدیویی و نیز سایت‌های تحلیل بازی از انجام این کار توسط مایکروسافت، انتقاد کرده‌اند و معتقدند که ارائه این امکانات جدید از طرف مایکروسافت بهانه‌ای برای تحت نظر گرفتن رفتار و جاسوسی از بازی‌کننده و نیز دیگر افراد حاضر در اتاقش است.

البته مایکروسافت تاکنون به تنهایی بیش از 20 میلیون از این حس‌گرها را فروخته است و با وارد‌کردن این سنسورها به عنوان ملحقات و ملزمات ایکس‌باکس 360؛ علاوه بر فروش بیشتر، حالا محصول دیگری نیز دارد که می‌تواند در کنار دیگر محصولاتش، انسان‌ها را بیشتر تحت نظر بگیرد.

بر طبق گزارش سایت "کوتاکو"، حس‌گرهای کنترل رفتاری‌ای که به همراه دورانگو به بازار ارائه می‌شوند جزء اختیاری این نسخه نیستند بلکه کاربر بایستی پیش از انجام بازی این حس‌گرها را به دستگاه متصل کند و آن را برای کنسول تعریف کند تا دستگاه شروع به کار کرده و کاربر بتواند بازی خود را انجام دهد.

در این نسخه دوربینی تعبیه شده است که می‌تواند همزمان اسکلت کامل بدن 6 انسان را در فضای اطرافش شناسایی کند و دقت این دوربین متصل به حس‌گرها بقدری است که می‌تواند باز و بسته شدن مشت انسان را تشخیص داده و نیز حرکات شست کاربر را از بقیه انگشتانش تمییز دهد.

این دوربین می‌تواند حرکات صورت کاربران را تشخیص داده و بر اساس این حرکات، رفتارهای بازی‌کننده را بشناسد. به طور مثال این دوربین می‌تواند تشخیص دهد که کاربر در هنگام انجام بازی ناراحت است یا خوشحال؟ خشمگین است یا مضطرب؟

مایکروسافت پیش‌تر اعلام کرده بود که به وسیله این‌گونه ‌سیستم‌ها می‌خواهد پی بدین موضوع ببرد که چه کسی به تماشای چه چیزی می‌نشیند؟

مایکروسافت با انجام این کار پرونده‌ روانشناسی فرد را در دسترس خواهد داشت زیرا با توجه به نوع بازی‌هایی که انجام می‌دهد و همچنین از طریق داده‌هایی که بوسیله حس‌گرها و دوربین به دست‌خواهد آورد می‌تواند نوع شخصیت وی و بازی‌های مورد علاقه‌اش را تشخیص دهد.

"اِج‌مگزین" در خبر هفته پیشش تصریح کرده بود که نسخه جدید ایکس‌باکس 360 بایستی برای اجرای بازی همواره به اینترنت متصل باشد.

اگر برای لحظه‌ای بیاندیشید، خواهید فهمید که آن‌ها چه طور انسان را به مظاهر جدید تکنولوژی معتاد می‌کنند و سپس به‌راحتی مقاصد خود که همان نفوذ به تمامی ابعاد زندگی بشر می‌باشد را اجرا می‌کنند.

منابع:

http://www.dailymail.co.uk

http://kotaku.com/5982986

http://www.edge-online.com/news