Gerdab.IR | گرداب

کارشناسان امنیت آی‌تی اذعان کردند؛

اپلیکیشن و وایرلس دو دروازه ورود برای مجرمین سایبری

تاریخ انتشار : ۱۹ خرداد ۱۳۹۲

پلتفورم‌ اندروید تا انتهای سال گذشته میلادی بیش از %94 تهدیدات بدافزاری گوشی‌های همراه را به خود اختصاص داده بودند. سیستم عامل اندروید 51 درصد بازار جهانی گوشی‌های هوشمند را به خود اختصاص داده‌اند و سهم اپل در این باز حدود 22 درصد می‌باشد.

به گزارش گرداب، رشد روز افزون استفاده از گوشی‌های هوشمند در جهان حقیقتی است که آن را هیچ کس نمی‌تواند انکار کند.

روند رو به رشد وابستگی بشر به استفاده از گوشی همراه برای برقراری ارتباطات باعث شد که بستری نو در دنیای تکنولوژی برای فناوری‌های نوین در این صنعت باز شود.

اما آن‌چه در دنیای گوشی‌های هوشمند نقش اساسی در اقبال مردم به سمت استفاده از آن دارد، امکانات بیشتر و به روزتر و علی‌الخصوص وجود اپلیکیشن‌های موبایل متنوع است.

مجرمین سایبری با شناخت نقاط اساسی در رویکرد یک جامعه وابسته به تکنولوژی، به سمت استفاده از فناوری؛ بستر خود را برای بروز جرایمشان شناسایی می‌کنند و سعی بر آن دارند که همواره در این مسیر با بجا گذاشتن کوچکترین ردپایی از خود، با خیالی آسوده به فکر جمع‌آوری اندوخته‌هایی بیشتر باشند.

عضو هیئت مدیره اپل "تیم کوک" در کنفرانسی که چندی پیش در شهر لاس‌وگاس آمریکا پیرامون تکنولوژی گوشی‌همراه و فناوری وایرلس برگزار شده بود، چنین گفته است: "گسترش استفاده از گوشی‌همراه در سرتاسر جهان باعث رشد فناوری اپلیکیشن شده است که این امر سود میلیاری برای سازندگان آن‌ها به همراه داشته است و باعث ایجاد موجی از اشتغال و ابتکار نیز شده است."
وی در ادامه این مبحث اضافه می‌کند: "اما همین فناوری دروازه ورودی برای مجرمین سایبری است. آن‌ها اپلیکیشن‌ها را راه ورودی مناسب، به وسیله‌ای می‌دانند که خصوصی‌ترین اطلاعات شخصی و دقیق‌ترین جزئیات کاری فرد برروی آن موجود می‌باشد."

مجرمین سایبری با آماده کردن نمونه اپلیکیشن‌هایی مشابه اپلیکیشن‌های اصلی پرکاربرد برای انواع سیستم‌های عامل گوشی‌همراه و آپلود کردن آن بر روی منابع برنامه‌ها، محیطی را برای قربانی آماده می‌کنند که او خود بر اثر یک اشتباه در دام آن‌ها گیر افتد و نقطه شروع این ابتلای به آلودگی زمانی است که بدافزار پنهان در اپلیکیشن با اجرای برنامه در محیط دستگاه قربانی آن وسیله را آلوده به ویروس نماید.

"کریس داگِت" جانشین ارشد رئیس شعبه فروش شرکت امنیتی "کاسپر اسکای" در این باره می‌گوید: "بدافزار، تا چند سال پیش به عنوان مسئله‌ای جزئی در دنیای آی‌تی به شمار می‌رفت ولی پلتفورم‌های گوشی همراه برای بسیاری از هکرها و مجرمین سایبری محیط بالقوه و مساعدی را فراهم کرده است."

او در ادامه صحبت‌هایش به نکات جالبی اشاره نموده است که بسیار تأمل برانگیزند، وی می‌گوید: "در بین سال‌های 2004 تا 2010 تعداد کمی موارد رسمی ابتلا به بدافزار در دنیا گزارش می‌شد ولی آمار این آلودگی‌ها تنها در سال 2011 به بیش از 6000 مورد رسید و در سال 2012 از مرز 30000 مورد نیز گذشت."

براساس گزارش کاسپراسکای، پلتفورم‌ اندروید تا انتهای سال گذشته میلادی بیش از %94 تهدیدات بدافزاری گوشی‌های همراه را به خود اختصاص داده بودند. سیستم عامل اندروید 51 درصد بازار جهانی گوشی‌های هوشمند را به خود اختصاص داده‌اند و سهم اپل در این باز حدود 22 درصد می‌باشد.

درحالی که اپلیکیشن راهی آسان برای حمله به گوشی‌همراه و دیگر وسایلی همچون تبلت، آی‌پد و غیره است، اما وارد شدن یک مجرم سایبری به شبکه ارتباط بی‌سیم (وایرلس) نیز به همان مقدار قربانی را در مقابل حملات آسیب‌پذیر می‌کند.

دلیل این امر نیز کاملا واضح است زیرا یک مجرم سایبری در پیش‌برد اهداف خود از ناآگاهی قربانی استفاده می‌کند وگرنه اگر قربانی به این موضوع که اپلیکشن او آلوده به ویروس است و یا راه ارتباط بی‌سیم او تحت نفوذ قرار گرفته، آگاه باشد هیچ‍گاه خود را در دام آن‌ها گرفتار نمی‌کند.

بنا بر آمار و شواهد، زمانی که قربانی به عنوان هدفی از پیش تعیین شده برای مجرم باشد، بهترین راه برای نفوذ و دزدی اطلاعات شخصی قربانی ورود به شبکه ارتباط بی‌سیم اوست.

"کریس بویر" مشاور سیاست عمومی شرکت "AT&T" با اشاره به این مطلب، می‌گوید: "این روش علاوه بر این که روش غالب مجرمین سایبری برای دستیابی به اطلاعات شخصی است؛ در اکثر موارد، تاکتیک مورد علاقه مهاجمیم وهکرهای بین‌المللی برای نفوذ به سیستم‌های دولتی و اطلاعات شرکت‌ها و سازمان‌های وابسته به آن‌‎هاست."