Gerdab.IR | گرداب

معاون سازمان فناوری اطلاعات:

شبکه ملی اطلاعات وارد فاز سرویس‌دهی شد

تاریخ انتشار : ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۳

رضا باقری اصل در مورد آخرین وضعیت شبکه ملی اطلاعات اظهار داشت: این شبکه وارد فاز سرویس دهی شده است.

به گزارش گرداب و به نقل از مهر، یک مقام مسئول در سازمان فن‌اوری اطلاعات ایران گفت: شبکه ملی اطلاعات براساس الزامات شورای‌عالی فضای مجازی در حوزه خدمات الکترونیک در حال سرویس دهی است که نمونه آن‌را می‌توان در تجهیز منابع برای ارائه سرویس پایدار و امن به منظور ثبت نام فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها مشاهده کرد.

رضا باقری اصل در مورد آخرین وضعیت شبکه ملی اطلاعات اظهار داشت: این شبکه با مشارکت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان فن‌اوری اطلاعات، شرکت ارتباطات زیرساخت و اپراتورهای ارتباطی و براساس آن‌چه که در قانون برنامه پنجم تکلیف شده و نیز براساس الزامات مدنظر شورای‌عالی فضای مجازی در حوزه خدمات الکترونیکی وارد فاز سرویس دهی شده است.

سرپرست معاونت دولت الکترونیک سازمان فن‌اوری اطلاعات با اشاره به برقراری ارتباط امن و پایدار برای ثبت نام مردم در سایت هدفمندی یارانه‌ها گفت: ثبت نام در سایت هدفمندی یکی از سرویس‌‎های شبکه ملی اطلاعات بود؛ در سطح ابر عمومی شبکه ملی اطلاعات مردم توانستند بدون مشکل در سایت هدفمندی ثبت نام کنند، زیرساخت‌ها به نحوی تجهیز شدند که روزانه 2 تا 4 میلیون نفر به صورت آن‌لاین از طریق این شبکه در سایت هدفمندی ثبت نام کردند.

وی با بیان اینکه در این شبکه مسیردهی و مبدا و مقصد داخلی مدنظر قرار گرفته است افزود: در ارائه خدمات سایت هدفمندی، چندین سوپرسیستم به هم متصل شده بود که از جمله ملزومات شبکه ملی اطلاعات در حوزه خدمات دولت الکترونیک نیز همین است.

باقری اصل با اشاره به این تجربه فنی موفق در حوزه ارائه خدمات الکترونیک بر روی شبکه ملی اطلاعات گفت: اما طرح اصلی این شبکه، زیرساختی است که تمام سرویس‌های مبتنی بر باند پهن را ارائه کند؛ در این راستا پروژه زیرساخت ارتباطی «تدبیر»، نسل سوم و چهارم موبایل، پروژه فیبرنوری منازل و به ترتیب سایر پروژه‌های ارتباطی بزرگ، می‌توانند سرویس دهی این شبکه را برعهده گیرند.

وی در مورد نحوه دسترسی کاربران به خدمات شبکه ملی اطلاعات نیز گفت: میزان و نحوه دسترسی به این شبکه براساس سیاست‌های ابلاغی شورای‌عالی فضای مجازی خواهد بود اما آن‌چه مسلم است با توجه به الزامات قانونی، دسترسی به این شبکه، پرسرعت خواهد بود. همچنین در قانون اجرای شبکه ملی اطلاعات، بر دو موضوع ایجاد و توسعه تاکید شده است که این به معنی این است که پروژه روز به روز افزایش می‌یابد و سرویس‌ها و محتواهای جدیدی روی این شبکه در دسترس مردم قرار می‌گیرد.