Gerdab.IR | گرداب

رئیس مرکز رسانه‌های دیجیتال ارشاد خبر داد:

رصد محتوایی شبکه‌های اجتماعی و حمایت از شبکه‌های بومی

تاریخ انتشار : ۰۲ ارديبهشت ۱۳۹۳

حسن نجفی سولاری با اشاره به برنامه‌های مرکز توسعه فن‌اوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال در حوزه رصد محتواهای دیجیتال اظهار داشت: برخی محتواهایی که از طریق تکنولوژی شبکه اجتماعی و پیامک‌ها رد و بدل می‌شود موجب گلایه و نگرانی است.

به گزارش گرداب و به نقل از مهر، حسن نجفی سولاری در نشست خبری با اشاره به برنامه‌های مرکز توسعه فن‌اوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال در حوزه رصد محتواهای دیجیتال اظهار داشت: برخی محتواهایی که از طریق تکنولوژی شبکه اجتماعی و پیامک‌ها رد و بدل می‌شود موجب گلایه و نگرانی است، از این‌رو ما با توجه به وظیفه نظارتی خود به اپراتورهای موبایل ابلاغ کرده‌ایم که طبق قانون هیچ یک از آن‌ها نباید پیامک‌های حجم انبوه بیش از هزار پیامک را انتشار دهند مگر این‌که این پیامک‌ها قبل از انتشار در سامانه مرکز رسانه‌های دیجیتال ثبت و بارگذاری شوند تا امکان کنترل آن وجود داشته باشد. در همین حال اپراتورها باید با افرادی که با موبایل خود پیامک انبوه و تبلیغاتی ارسال می‌کنند، برخورد کنند.

وی با بیان این‌که برای جلوگیری از انتشار محتوای مجرمانه از طریق تلفن همراه برنامه‌های نظارتی، اجرایی می‌شود، گفت: برخی تخلفات محدود در این زمینه که خلاف فرهنگ اجتماعی و اسلامی کشور ما بوده، دادگاهی شده است.

نجفی سولاری با اشاره به فراگیر شدن استفاده از موبایل‌های هوشمند در کشور، گفت: بر اساس تحقیقات یکی از مراکز مطالعاتی در یکی از دانشگاه‌های کشور حدود 80 درصد دانشجویان دارای موبایل هوشمند هستند در همین حال بر اساس آمار وزارت بازرگانی، حدود 50 درصد گوشی‌های وارداتی به کشور هوشمند است. در این راستا مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال ارائه مجوز و الزام برای اخذ آن‌را در حوزه اپلیکیشن‌های موبایل در دستور کار قرار داده است به این معنی که تمام کسانی که در حوزه محتوا و نرم افزارهای کاربردی موبایل کار می‌کنند باید از این مرکز مجوز دریافت کنند. در همین راستا این مرکز مکانیزم‌های حمایتی را نیز برای این بخش در نظر گرفته است.

وی گفت: در پیوست فرهنگی محصولات دیجیتال که در شورای‌عالی فضای مجازی در حال تصویب است مجوز برای اپلیکیشن‌های موبایل داخلی به عنوان یکی از تکالیف فرهنگی مد نظر قرار گرفته است.

رصد محتوایی شبکه‌های اجتماعی و حمایت از شبکه‌های بومی

رئیس مرکز توسعه فن‌اوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال با اشاره به عملکرد شبکه‌های اجتماعی داخلی و خارجی در کشور، گفت: این شبکه‌ها در سه سطح امنیتی، حمایتی و محتوایی مورد بررسی و نظارت قرار می‌گیرند که در حوزه امنیتی این وظیفه نهادهای امنیتی است که نسبت به عملکرد این شبکه‌ها پیگیری‌های لازم را به عمل آورند.

نجفی افزود: در سطح حمایتی و ایجابی، مرکز رسانه‌های دیجیتال با حمایت شورای‌عالی فضای مجازی در حال ساماندهی و بومی کردن شبکه‌های اجتماعی داخلی است که با مکانیزم‌های حمایتی می‌توان این بخش را تقویت کرد. در همین حال رصد محتوایی شبکه‌های اجتماعی نیز مد نظر قرار دارد تا به برخی افرادی که عضو شبکه‌های اجتماعی داخلی می‌شوند، کمک و هدایت شود و از سویی دیگر تقویت آن‌چه که در حال حاضر وجود دارد در دستور کار قرار گرفته است.

حجم 400 میلیون دلاری برای صادرات نرم افزار

نجفی سولاری در مورد حجم صادرات نرم افزار در سال 92 نیز گفت: بر اساس آمار رسمی اتاق بازرگانی میزان صادرات نرم افزار از ایران به سایر کشورها، 400 میلیون دلار برآورد می‌شود اما به صورت غیررسمی این عدد بیشتر از این حجم است چرا که بسیاری از نرم افزارهای دارای مجوز بدون ثبت و ارائه رقم‌های ارزیابی به خارج از کشور صادر می‌شوند که این قابل کنترل نیست چرا که هم اکنون سامانه‌ای برای ثبت و کنترل صادرات دانش وجود ندارد.

صدور کارت ملی فرهنگ دیجیتال

رئیس مرکز توسعه فن‌اوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال از ارائه پیشنهادی به وزارت کشور برای صدور کارت ملی فرهنگ دیجیتال به منظور ارائه سبد فرهنگی دیجیتال به خانوارها خبر داد و گفت: این پیشنهاد در بستر شبکه ملی فرهنگ می‌تواند اجرایی شود.

وی با بیان این‌که تا پایان برنامه پنجم توسعه باید سه هزار و 500 پایگاه دیجیتال مبتنی بر شبکه ملی فرهنگ ایجاد شود، افزود: تاکنون حدود 10 درصد از این تعهد انجام شده و توانسته‌ایم به ایجاد 350 پایگاه دست یابیم اما با توجه به تغییر تکنولوژی نیازمند ارائه بسته فرهنگی دیجیتال تولید داخل هستیم که از نظر فنی به راحتی قابل انجام است و حتی برخی تولیدکنندگان محصولات دیجیتال موافقت کرده‌اند که این سبد فرهنگی را تکمیل و در اختیار مردم قرار دهند.

نجفی سولاری اضافه کرد: بر این اساس این پیشنهاد را به وزارت کشور داده‌ایم که با استفاده از منابع موجود استانی و درون سازمانی کارت ملی فرهنگ دیجیتال مبتنی بر بسته‌های فرهنگی به مردم عرضه شود. در این زمینه شورای عالی فضای مجازی موافقت خود را با این موضوع اعلام کرده است.

فعالیت‌های مرکز رسانه‌های دیجیتال در سال 92

رئیس مرکز رسانه‌های دیجیتال از بررسی 6 هزار و 671 نرم افزار از نظر محتوایی، 1868 نرم افزار به لحاظ حقوقی و صدور 415 گواهی ثبت نرم افزار و 2 هزار و 33 پروانه انتشار در حوزه نشر دیجیتال در سال 92 خبر داد و گفت: در مجموع 278 مرکز فرهنگی دیجیتال در استان‌های مختلف راه اندازی شده و قرار است در سال جاری نیز 47 مرکز دیگر به این تعداد افزوده شود.

وی نظارت محتوایی بر 6هزار و 500 فروشگاه اینترنتی و ثبت 18 هزار و 556 پایگاه اینترنتی در سایت ساماندهی را از دیگر اقدامات انجام شده در این مرکز در سال 92 عنوان کرد و گفت: بالغ بر 4 هزار سایت اینترنتی به دلیل مشکلات محتوایی و نیز انصراف اداره‌کننده سایت، لغو ثبت شده‎‌اند و در همین حال 432 درخواست ثبت دامنه با نام‌های خاص در این مرکز مورد بررسی قرار گرفته است.

نجفی سولاری از ایجاد سامانه‌ای جایگزین همانند باشگاه سرآمد در نسخه موبایل با توجه به فیلترینگ نرم افزارهای هوشمند مانند وی چت به عنوان یکی از طرح‌های مطالعاتی و در دست برنامه‌ریزی این مرکز برای سال 93 خبر داد و گفت: در همین حال سامانه دریافت گزارشات مردمی در حوزه پیامک‎های تبلیغاتی و انبوه 10001314 از طریق رسانه‌های همراه و هوشمند تقویت خواهد شد.