Gerdab.IR | گرداب

ضرورت ارتباط هوشمندانه و هدفمند با سایر ملت‌ها در فضای مجازی

تاریخ انتشار : ۱۲ مهر ۱۳۹۳

معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی با تأکید بر این که قرار نیست ارتباط دیجیتالی نداشته باشیم بلکه در این فضا هوشمندانه و هدفمند با ملت‌ها ارتباط برقرار خواهیم کرد، تصریح کرد: براساس الزامات شبکه ملی اطلاعات قرار نیست که اینترنت بر روی این شبکه فیلتر شود.

به گزارش گرداب، عباس آسوشه، معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی کشور در گفت‌وگو با ایکنا، فضای مجازی را «فضای واقعی» خواند که بر بستر فناوری ارتباطات و اطلاعات وجود دارد و اظهار کرد:‌ اگر در برابر این موقعیت هوشمندانه برخورد کرده و بتوانیم آن را مدیریت کنیم، مفید خواهد بود.

وی با اشاره به این نکته که بیش از 10 سال است که در خصوص اینترنت ملی و عناوین مشابه آن بحث شده، تاکید کرد: شورای عالی فضای مجازی، برای این شبکه شش الزام تعریف کرده است که براساس آن شبکه ملی اطلاعات باید شبکه‌ای متشکل از زیرساخت‌های ارتباطی با مدیریت مستقل، کاملاً داخلی و حفاظت ‌شده نسبت به دیگر شبکه‌ها (از جمله اینترنت) با امکان تعامل مدیریت شده باشد.

آسوشه با تأکید بر این که قرار نیست درهای کشور بسته شود و  ارتباط دیجیتالی نداشته باشیم بلکه در این فضا هوشمندانه و هدفمند با ملت‌ها ارتباط برقرار خواهیم کرد، تصریح کرد: براساس الزامات شبکه ملی اطلاعات قرار نیست که اینترنت بر روی این شبکه فیلتر شود بلکه تعامل مدیریت شده با سایر شبکه‌ها خواهیم داشت.

وی ادامه داد: همچنین شبکه‌ای با امکان عرضه انواع محتوا و خدمات ارتباطی سراسری برای آحاد مردم با تضمین کیفیت بوده و باید پرظرفیت، پهن باند و با تعرفه رقابتی برای مراکز داده و میزبانی داخلی باشد. بنابراین در صورتی شبکه ملی اطلاعات در کشور خواهیم داشت که این ویژگی‌ها در آن وجود داشته باشد.

وی گفت: شبکه ملی اطلاعات فقط بستر است و خدمات و محتوا روی این بستر قرار می گیرد. پس در صورتی که بستر مناسب نداشته باشیم نمی توانیم محتوا و خدمات مناسب ارائه دهیم.

معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی با بیان این که برای شبکه ملی اطلاعات سه لایه «تجهیزات شبکه»، «خدمات شبکه ای» و «خدمات کاربردی» در نظر گرفته شده است، اظهار کرد: ما باید در ارائه خدمات میزبانی در منطقه اول باشیم بنابراین برای این خدمات و پردازش ابری در کشور باید برنامه داشته باشیم.

وی درخصوص سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری در مورد فضای مجازی، تصریح کرد: به حداقل رساندن اتکای کشور به کشورهای دیگر در استفاده از فضای مجازی، جذاب سازی و غنی سازی محتوا و خدمات بومی جهت پاسخ دهی، پاسخگویی حداکثری به نیازهای داخلی و استفاده حداکثری از فضای مجازی به منظور استفاده و همکاری وسیع و هدفمند با ملت ها از جمله سیاست های مورد تاکید مقام معظم رهبری در فضای مجازی است.

آسوشه افزود: ایجاد آمادگی لازم در عالی‌ترین سطح به منظور صیانت از زیرساخت‌های حیاتی در برابر حملات اینترنتی و دفاع مناسب در برابر هرگونه حمله و فراهم آوردن شرایط لازم برای دستیابی فضای مجازی کشور به بالاترین سطح امنیت و سلامت برای آحاد مردم، نظام و تمامی نقش آفرینان در فضای مجازی از دیگر سیاست‌های کلی در فضای مجازی است.