Gerdab.IR | گرداب

آخرین اظهارات وزیر ارتباطات درباره وضعیت فیلترینگ

تاریخ انتشار : ۰۷ بهمن ۱۳۹۳

وزیر ارتباطات گفت: فرهنگ استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای همه روشن نیست و افراد، اطلاعات خصوصی خود را در شبکه‌هایی که در خارج از کشور میزبانی می‌شوند قرار می‌دهند که این امر امکان سوءاستفاده از اطلاعات را فراهم می‌کند.

محمود واعظی امروز در جمع خبرنگاران در پاسخ به سؤالی درباره افزایش اخیر تعداد پیامک‌های تبلیغاتی گفت: شورای عالی فضای مجازی در جلسه اخیر مقررات ارسال پیامک‌های ارزش افزوده و تبلیغاتی را به تصویب رسانده که بر این اساس کمیته‌ای متشکل از 9 دستگاه و به ریاست وزارت ارشاد عهده‌دار موضوع شده و امیدواریم با راه‌اندازی این کمیته موضوع پیامک‌های تبلیغاتی و ارزش افزوده ساماندهی شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به سؤالی در خصوص توافق سران دو قوه درباره توقف دستور فیلترینگ سه شبکه اجتماعی موبایلی گفت: از توافق دو رئیس قوه خبر ندارم اما در حالت کلی ترجیح دولت این است که مردم از شبکه‌های اجتماعی که در داخل میزبانی می‌شوند استفاده کنند زیرا فرهنگ استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای همه روشن نیست و مردم اطلاعات خصوصی خود را در این شبکه‌ها قرار می‌دهند و احتمال دارد اطلاعات که از محلی در خارج از کشور که میزبانی می‌شود مورد سوءاستفاده قرار بگیرد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر دانشگاه‌ها و بخش خصوصی باید تولید این شبکه‌ها را افزایش دهد و وزارت ارتباطات نیز آمادگی لازم برای ارائه امکانات به این بخش‌ها را دارد. همچنان که یکی از شبکه‌های ایرانی که جدیداً در این باره راه‌اندازی شده از استقبال خوبی برخوردار شده است.

واعظی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه سرانجام مرجع تصمیم‌گیری درباره فیلترینگ چه نهادی است؟ گفت: در عرصه فضای مجازی شورای عالی فضای مجازی سیاست‌گذاری برنامه‌های کلان را انجام می‌دهد و آنچه که مورد تصویب شورا قرار می‌گیرد برای همه لازم‌الاجراست.

وزیر ارتباطات در پاسخ به سؤالی درباره اینکه آینده فیلترینگ هوشمند اینستاگرام چگونه خواهد بود؟ گفت: نرم‌افزار فعلی بعلاوه نرم‌افزار دیگری گسترش می‌یابند و برای فازهای بعدی فیلترینگ هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

واعظی همچنین برای بهره‌برداری از دو موتور جستجوی ایرانی ساخته شده توسط دو دانشگاه در دهه فجر اظهار امیدواری کرد.

وزیر ارتباطات در بخش دیگری از سخنان خود به تأخیر در راه‌اندازی پروژه اتصال فیبر نوری به منازل توسط اپراتور ایرانیان‌نت اشاره کرد و گفت: تأخیرهای این اپراتور به دلیل مشکلات مالی بوده و اعلام کرده‌ایم که اگر تأخیرها بیش از این طول بکشد مجبوریم تصمیم دیگری اتخاذ کنیم.

اخیراً نیز مطلع شده‌ایم که این اپراتور سرمایه خود را 200 میلیارد تومان برای اجرای پروژه افزایش داده است.